Hajszál híján kiesne a parlamentből a Híd, az MKP meg sehol nincs

camera

1

Hajszál híján kiesne a parlamentből a Híd, az MKP meg sehol nincs

Illusztációs felvétel 

Megosztás

Alig kerülne be a törvényhozásba a Bugár Béla vezette Híd, a legerősebb kormánypárt, a Smer egyre csak izmosodik, az MKP-nak meg az utóbbi fél évben nem mértek ilyen alacsony támogatottságot - ez olvasható ki a Focus közvélemény-kutató ügynökség pénteken közzétett eredményeiből.

A Robert Fico vezette Smer-SD-t utoljára januárban kedvelték 25 százaléknyian, de aztán jött a lejtmenet, amikor a Ján Kuciak-gyilkosság – és az azt kísérő botrányok – miatt 5 százalékpontot zuhant a párt népszerűsége. Mostanra megváltozott a trend, és a szociáldemokraták feltornázták magukat 22,4 százalékra.

Jól muzsikál az SaS is, 13,5 százalékon már rég mérték a liberális pártot. A Focus ennél többet csupán márciusban jósolt (14%) a Richard Sulík vezetette tömörülésnek. Hasonló a helyzet az OĽANO-NOVA formációval: a jelenleg mért 10,3 százalékkal a harmadik legerősebb pártként kerültek ki a felmérésből, és ez az eredményük március (10,4%) óta a legjobb. Marian Kotlebáék rendületlenül hozzák a szokásos 10 százalékos eredményüket, ami a két évvel ezelőtti választáson elért 8 %-hoz képest két százalékponttal magasabb.

Március óta viszont szép lassan csökken az elfogadottsága a nemzetieknek. most a Focus 9,2%-ot jósol az SNS-nek, ami a márciusban mért 10 százalékhoz képest kissé rosszabb eredmény, bár a legutóbbi választásokon elért 8,6%-hoz képest meg nem annyira kedvezőtlen. A Sme rodina tömörülés népszerűsége bár hónapról hónapra ingadozik, ám most is 8,2 százalékot tudnak felmutatni, ami az augusztusi 10 százalékhoz képest alacsonyabb, de a júniusi 8,1%-hoz képest parányit magasabb. Nem beszélve arról, hogy 2016 márciusában csupán 6,6 százalékot zsebeltek be.


Forrás: Focus

Hetedik legerősebb pártként a KDH-t azonosította be az ügynökség, most 5,5 százalékon tanyáznak a kereszténydemokraták. Ezzel ők sem állnak a helyzet magaslatán, januártól fokozatosan olvad le a támogatottságuk. Az utolsó párt, amelyik megugorja a parlamenti mandátumküszöböt, az a Bugár-féle Híd. A jelenleg 5,1 százalékos népszerűségüket nem rakják a kalapjuk mellé, tekintve, hogy ilyen alacsony támogatottságot már egy ideje nem jósoltak a közvélemény-kutatók. A legutóbbi voksoláson 6,5 százalékot szerzett tömörülés januártól egészen augusztusig 5,6-5,8-as sávban mozgott, most meg egészen a küszöbig csúszott. Simon Zsolt rajongói bizonyára felkapják a fejüket, hogy ez már lehet, a Magyar Fórum zászlóbontásának a következménye, de erre egyelőre semmilyen tény nem utal, arról nem beszélve, hogy a Simon-féle formáció még meg sem alakult.

Itt van viszont a Progresívne Slovensko, amelyik helyet követel a nap alatt, mert már szinte a parlament ajtaján dörömböl: most 4,4 százalékos a támogatottságuk Ivan Štefunkóéknak, akik a márciusban mért 1,4 %-ról jöttek fel fokozatosan. A szeptemberi közvélemény-kutatás alapján a tizedik helyezett az MKP lett 3,1 százalékkal, ami az utóbbi idők legrosszabb eredménye. Májusban már mértek a Menyhárt József vezette pártnak 3,3 %-t, de a 2016-ban 4,04 százalékot elért parlamenten kívüli tömörülés mostani, legfrissebb adata még ezt is alulmúlja.

Ha a Focus eredménye alapján állna össze a törvényhozás, akkor az 5 százalék felett teljesítő pártok a következőképpen részesülnének a 150 parlamenti helyből:

SMER-SD – 40, SaS – 24, OĽANO-NOVA – 18, Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko -18, SNS – 16, Sme rodina – Boris Kollár -15, KDH – 10, HÍD – 9.

Ez alapján meg az jön ki, hogy a kormánykoalíció a jelenlegi összetételében nem folytathatná a munkáját, mivel a három kormánypártnak (SMER, SNS, Híd) 76-nál, azaz az abszolút többségnél kevesebb – konkrétan 65 – képviselője lenne. Ugyanakkor az is igaz, hogy ha a Kotlebáékat nem számoljuk, a demokratikus ellenzék sem tudna működőképes kormányt alkotni, tekintve, hogy összesen 67 mandátummal rendelkezne.

(sp)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program