A halászati törvényről és a hulladéklerakatról szavaztak a parlamentben

2018. május 10. - 14:42 | Belföld

Modern halászati törvény, a hulladéklerakók bezárására vonatkozó egyértelműbb szabályok és szigorúbb kibocsátási határértékek. A parlament ma második olvasatba utalta e három jogszabályi változást tartalmazó javaslatot, melyek a zöldtárca műhelyéből kerültek ki.

Az új halászati törvény ötvözi az egészség és a víz védelmét a modern halászat igényeivel. Tiltja az etikátlan halászati praktikákat, javítja a horgászok tájékoztatását a halak esetleges fertőzöttségéről, és szabályozza a lakosság vízellátását biztosító víztározók és talajvíz készletek közelében folytatott tevékenységet. Első olvasatban 86 képviselő támogatta a javaslatot.

Egyszerűbbé válhat a hulladéklerakók vagy azok részeinek bezárása. A környezetszennyezés integrált megelőzéséről és ellenőrzéséről szóló törvény módosítása a gyakorlati tapasztalatokra reagál, e téren ugyanis a tárca a rövidebbet húzza. Például olyan valós helyzetekre reflektál, amikor a lerakó üzemeltetője ugyan már nem szállít hulladékot a telepre, viszont nem teljesíti a hulladéklerakó végleges bezárására és a terület helyreállítására vonatkozó kötelezettségeit. Ezt pedig általában a rendezetlen tulajdonviszonyokkal indokolja. A ma tárgyalt javaslat lehetővé tenné a hulladéklerakó bezárását és helyreállítását a tulajdonjogi akadályok ellenére is. Második olvasatba utalására 129 képviselő szavazott.

Első olvasatban 117 honatya ugyancsak megszavazta a levegő védelméről szóló törvény módosítását. A javaslat tartalmazza a kén-dioxid, a nitrogén-oxidok, a metántól eltérő illékony szerves vegyületek, az ammónia és a PM2,5 finom porrészecskék csökkentésére vonatkozó kötelezettségvállalásokat. A kibocsátáscsökkentési kötelezettségek teljesítése két szakaszban történik: a 2020-as időszaktól illetve 2030 után.

Az egyes légköri szennyező anyagok nemzeti kibocsátásának csökkentéséről szóló európai irányelv szerint a kén-dioxid kibocsátási értékeit 2030 után a 2005-ös szinthez képest 82%-kal, a nitrogén-oxidok kibocsátását 50%-kal, a nem metán illékony szerves vegyületekét 32%-kal, az ammónia kibocsátását 30%-kal, a finom szilárd anyagok kibocsátást pedig 49%-kal kell csökkenteni.

(-)