Hamarosan betegeken is alkamazzák a koronavírus szövődményeinek gyógyítására alkalmas magyar fejlesztésű gyógyszert

camera

1

Hamarosan betegeken is alkamazzák a koronavírus szövődményeinek gyógyítására alkalmas magyar fejlesztésű gyógyszert

Fekete Andrea, a kutatócsoport vezetője – fotó: semmelweis.hu 

Megosztás

November elején kezdődnek a Semmelweis Egyetemen (SE) azok a klinikai vizsgálatok, amelyek a koronavírus-fertőzés következtében fellépő tüdőhegesedés kezelésében (tüdőfibrózis) hatékony fluvoxaminterápia eredményességét vizsgálják - közölte az orvosegyetem.

A koronavírus-fertőzés kétféle módon károsíthatja szervezetet.

Az egyik eset, amikor a már meglévő alapbetegségek – szív- és érrendszeri problémák, a vesebetegség vagy az onkológiai tünetek – erősödnek fel. A másik esetben a vírus túlzott immunreakciót vált ki a szervezetből, úgynevezett citokinvihart okozva, amely komoly tüdőgyulladást és többszervi károsodást eredményezhet. Ennek leküzdésében a tüdőhegesedés kezelésében lehet segítség a fluvoxaminterápia

– emelték ki.

Mint írták, ez a terápia két ponton fejti ki védő hatását. A koronavírus következtében kialakult tüdőgyulladás akut szakaszában az úgynevezett citokinvihart gátolja oly módon, hogy a gyulladást beindító anyagok termelődését csökkenti. Emellett pedig hosszú távon a tüdőgyulladás miatt kialakuló hegszövet termelődését is mérsékli, ezáltal kisebb felületen károsodik a tüdő, vagyis nagyobb marad a légzőfelület.

A szakemberek azt várják

a terápia hatásaként, hogy a koronavírus szövődményként kialakuló és gyakran elhúzódó légzési nehezítettség is rövidebb ideig áll majd fenn.

A száz középsúlyos, kórházi kezelésre szoruló beteg bevonásával és egyéves követésével zajló vizsgálat novemberben kezdődhet a Semmelweis Egyetemen, ahol a betegek a kórházi kezelés részeként, és ezt követően bizonyos ideig otthon is kapják majd a fluvoxamin hatóanyagú tablettát.

Az orvosokból, vegyészekből, biomérnökből és biológusokból álló kutatócsoport rekordsebességgel végezte el a szükséges állatkísérleteket.

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) gyorsított eljárásban engedélyezte a klinikai vizsgálatok megkezdését.

Fekete Andrea, a kutatócsoport vezetője kiemelte, nagyon ritkán fordul elő a magyar gyógyszerkutatás történetében, hogy egy hazai szabadalom eljut az úgynevezett klinikai vizsgálatok kettes fázisába, amikor lehetőség nyílik a betegeken történő alkalmazásra.

Hozzátette: bíznak abban, hogy az új terápia segítheti a koronavírus-betegek gyógyulását.

MTI/SE

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program