Hamran: Nem lehet letartóztatni a menekülteket Szlovákiában, a rendőrségnek erre nincs jogköre

2022. november 11. - 16:06 | Belföld

December 13-ig marad a biztonsági ellenőrzés a szlovák-cseh határon, de az intézkedések célja, hogy az ellenőrzések intenzitása fokozatosan csökkenjen. A cseh és a szlovák fél is a schengeni határ védelmét tartja a legfontosabbnak, szerintük a szerb-magyar határ jobb védelmével kell megállítani a menekültek beérkezését. Szlovákia azt szorgalmazza, hogy a magyar határ védelmét a Frontex is segítse. 

Hamran: Nem lehet letartóztatni a menekülteket Szlovákiában, a rendőrségnek erre nincs jogköre
Fotó: TASR

A szerb-magyar határ védelmét kellene megerősíteni, ott kellene megállítani a jelenleg Szíriából érkező menekülteket, véli Roman Mikulec belügyminiszter. Hasonló eredményre jutott Eduard Heger szlovák és Petr Fiala cseh kormányfő a csütörtöki, Prágában tartott megbeszélésükön is.

A megbeszéléseken részt vettek a két ország belügyminiszterei, Roman Mikulec szlovák és Vít Rakušan cseh miniszter, valamint az országos rendőrfőkapitányok is.

A Frontexet küldené a szerb-magyar határra a cseh és a szlovák belügyminiszter

„Abban is megállapodtunk, hogy a közösen akarunk hatni az uniós államokra, hogy az egyetlen megoldás a külső határok megvédése” – tájékoztatott Mikulec. Igyekeznek majd elérni, hogy az uniós határvédelmi egység, a Frontex is segítse a szerb magyar határ védelmét

A cseh és szlovák rendőrség szorosabban fog együttműködni a közös határ ellenőrzése során.

„Közös járőröket hozunk létre, amelyek a vonatokat és a közúti forgalmat is ellenőrzik majd” – mondta Mikulec.

A két ország újabb rendőröket is küldene Magyarországra, a szerb-magyar határ védelmének megerősítéséhez. Jeleneleg mintegy 40 szlovák rendőr szolgál a szerb-magyar határon.

Gyorsulhat a határátlépés a szlovák-cseh határon

A belügyminiszter szerint megegyeztek abban is, hogy a cseh fél javítja majd a közlekedés folyamatosságát a szlovák-cseh határátkelőkön, ami elsősorban a teherforgalmat lassította le. „Már történt is előrelépés: az eddigi kettő helyett öt állomáson ellenőrzik a kamionokat – mondta Mikulec. – Az a cél, hogy a szlovák állampolgárokat minél kevésbé akadályozzák a Csehországba való belépéskor.” A cseh intézkedések iránya a miniszter szerint az ellenőrzések megszüntetése irányába mutat.

Hamran: a szlovák-magyar határ védelme jelenleg megoldhatatlan

Hamran István országos rendőrfőkapitány újra kijelentette, hogy a szlovák-magyar határt teljes hosszának védelmét a szlovák rendőrség nem tudja megoldani a jelenleg rendelkezésre álló mintegy 17 ezer rendőrrel.

„A közös határ Magyarországgal mintegy 655 kilométer hosszú, ezt a jelenlegi rendőrségi állománnyal nem lehet lezárni” – mondta Hamran azzal, hogy csak hivatalos határátkelőből 35 van, vagyis ezek mindegyikén állandó, 24 órás ellenőrzést kellene létrehozni.

Tájékoztatása szerint a cseh rendőrségnek is komoly gondot okoz a jóval rövidebb, mintegy 250 km hosszú cseh-szlovák határ ellenőrzése. „Nincsenek berendezések, mozgásérzékelők, hő- és infrakamerák, drónok a határon ami segítené a munkájukat” – magyarázta Hamran.

A volt belügyminiszter terjeszt álhíreket a rendőrségről

A rendőrfőkapitány cáfolta egyes ellenzéki politikusok, elsősorban Denisa Saková (ex-Smer/Hlas) volt belügyminiszter kijelentéseit. „Sajnálom, hogy politikusokra kell reagálnom, de ez elkerülhetetlen, mert elárasztják a nyilvános felületeket az álhíreikkel és megfertőzik gyűlölettel – mondta Hamran. – Politikai tőkét akarnak kovácsolni a menekültek szerencsétlenségéből.”

Az egyik ilyen álhír szerinte az is, hogy a rendőrség, valamilyen belső rendelet alapján 21 napra letartóztathatná az illegális menekülteket. Ez azonban a rendőrfőkapitány szerint nem igaz.

„Nem teszik lehetővé ezt a szlovák törvények és a nemzetközi egyezmények sem, és nincs semmi ilyen belső előírás sem – mondta Hamran. – A szlovák rendőrség szigorúan betartja a belső előírásokat, a szlovák törvényeket és a nemzetközi szerződéseket.”

„Az anyám is megoldotta volna”

Az sem igaz, Hamran szerint, hogy a Smer idején, a 2015-ös menekültválság során – visszatoloncolták Szíriába a menekülteket. „Ez a statisztika még Saková idejében készült, és azt mutatja, hogy nulla menekültet toloncoltak vissza Szíriába” – mondta Hamran.

Saková kijelentette, hogy 2015-ben a szlovák rendőrség kiválóan oldotta meg a menekültválságot.

„Ezt az édesanyám is megoldotta volna, mert nálunk nem volt semmilyen menekültválság. A menekültútvonalak elkerülték Szlovákiát” – magyarázta a rendőrfőkapitány.

Szerinte a cseh rendőrség is megpróbálkozott a menekültek zárt táborokban való elhelyezésével, de a cseh bíróságok megállították ezt a folyamatot. Sajnálja, hogy sok polgármester is hitt Sakovának. „Nem csodálkozom rajtuk, hiszen egy volt belügyminiszter mondta, de attól ez még nem igaz” – jelentette ki Hamran. Kéri a polgármestereket, hogy inkább közvetlenül a rendőrségtől kérdezzenek. „Már volt találkozónk a határ menti települések polgármestereivel” – mondta Hamran.

A szlovák rendőrfőkapitány szerint a cseh intézkedések hatékonysága is nagyon alacsony. „Mintegy 2800 menekültet toloncoltak át Szlovákiába, de ezek nincsenek nálunk. A menekülttáborban ma 135 ember van” – mondta Hamran. A rendőrség tájékoztatása szerint azonban Szlovákiában az utóbbi időszakban egyetlen szír menekült sem kért menedéket.

- lpj -