Harminc éve volt utoljára ilyen magas az infláció, mint tavaly, decemberben azonban már lassult áremelkedés

camera

1

Harminc éve volt utoljára ilyen magas az infláció, mint tavaly, decemberben azonban már lassult áremelkedés

Fotó: Paraméter 

Megosztás

2022-ben átlagosan 12,8 százalékkal emelkedtek az árak, utoljára 1993-ban volt ennél magasabb az infláció, tájékoztatott a statisztikai hivatal. Decemberben évközi szinten 15,4 százalékos volt az áremelkedés, ami megegyezik a novemberi adattal. Az egy hónappal korábbiakhoz képest azonban már csak 0,2 százalékkal emelkedtek az árak, míg novemberben még 1 százalékos volt a hóközi drágulás.

2022-ben átlagosan, az egész évet nézve 12,8 százalékkal fizettünk többet 2021-hez képest, jelentette pénteken a Statisztikai Hivatal. Az árakat az energiaár emelkedése, valamint az élelmiszerek és az üzemanyagok rekordszintű áremelkedése befolyásolta leginkább.

Egyes élelmiszerfajták, mint például a kenyér, a tej és tejtermékek, a tojás és az élelmiszer több mint 20 százalékkal drágultak, az étolaj árának emelkedése meghaladta a 40 százalékot.

Élelmiszer, energia, üzemanyag

Az áremelkedés mértékére elsősorban az élelmiszer-, az energia- és az üzemanyagárak emelkedése volt hatással. „Az élelmiszerek ára 19,3 százalékkal emelkedett, és az éremelkedés magas volt mind a kilenc árucsoport esetében” – magyarázza a Statisztikai Hivatal. A hús ára 18, a tej, tejtermékek és a tojás ára több mint 20, a kenyér és a gabonafélék ára pedig mintegy 21 százalékkal nőtt. A gyümölcsöt 10, a zöldséget pedig 20 százalékkal vettük drágábban 2022-ben, mint 2021-ben.

Az lakhatás és az energia ára évközi szinten 15,5 százalékkal emelkedett, ezt a legnagyobb mértékben a szabályozott energiaárak 2022. januári emelkedése befolyásolta. „A második félévben azonban jelentősen nőtt a tűzifa ára is, a szilárd tüzelő az egész évet figyelembe véve 25 százalékkal drágult” – állítja a hivatal.

Az üzemanyag ára az első félévben nőtt a leggyorsabban, a nyári szünidő előtt az árnövekedés meghaladta a 40 százalékot is. A második félévben azonban ebben a szegmensben is csökkentek az ára, de a teljes éves infláció még így is 26 százalékos volt.

30 éve nem mértek ilyen magas inflációt

2022 egészét nézve rekordszintű áremelkedést szenvedtünk el.

A Statisztikai Hivatal adatai szerint a 12,8 százalékos infláció 30 éves csúcsot jelent, legutóbb ugyanis az ország létrejöttének évében, 1993-ban volt ennél nagyobb áremelkedés.

Akkor azonban az ideinél sokkal jobban emelkedtek az árak, a hivatal szerint 23 százalékos volt az átlagos éves drágulás. Szintén nagy, de az ideinél kicsit alacsonyabb, 12 százalékos infláció volt 2000-ben is, viszont 2005 után egyetlen évben sem lépte át a drágulás az 5 százalékos szintet. 2021-ben mindössze 3,2 százalékos volt az átlagos áremelkedés, ezért érezzük nagyon durvának a tavalyi 12,8 százalékos inflációt.

Novemberhez képest lassult az áremelkedés

Decemberben azonban már kicsit lassult az áremelkedés. Évközi szinten 15,4 százalékos drágulást mértek, ami megegyezik a novemberi értékkel, vagyis megállt az infláció gyorsulása. Novemberrel összehasonlítva azonban már csak 0,2 százalékkal nőttek az árak, míg novemberben még a hóközi infláció 1 százalékos volt.

Forrás: Statisztikai Hivatal

Az áremelkedést decemberben is az élelmiszerek ára hajtotta: novemberhez képest 1,2 százalékkal vásároltunk drágábban az élelmiszerboltokban. A legnagyobb emelkedés a tej, tejtermékek és a tojás esetében tapasztalhattuk, ezek a termékek átlagosan 4,2 százalékkal drágultak, de a tojás decemberben 11 százalékkal volt drágább novemberhez képest.

Az inflációt decemberben az üzemanyagok ára fékezte, a benzint és a gázolajat az előző hónaphoz képest 10 százalékkal olcsóbban vettük.

Évközi szinten decemberben stagnált az infláció

2021 decemberéhez képest 15,4 százalékkal nőttek az árak, ez megegyezik a novemberi évközi infláció értékével. Ez 22 éves csúcsot jelent a havi áremelkedést figyelembe véve. Alegnagyobb mértékben az élelmiszerek ára emelkedett, 29 százalékos volt az infláció.

A legnagyobb drágulás a tej, tejtermékek és tojás termékcsoportban volt, ezek ára több mint 37,7 százalékkal nőtt tavaly december óta. A kenyér 26,2, a hús 30,1 százalékkal volt drágább mint egy éve.

Habár az üzemanyagok ára novemberhez képest már csökkent, de a tavaly decemberinél jóval magasabb volt: míg egy liter naftát 2021 decemberében még 1,37 euróért, benzint pedig 1,46 euróért vehettünk, addig idén decemberben a naftáért 1,64 eurót, a benzinért pedig 1,51 eurót kellet fizetni.

Magyarország az első, Szlovákia a hatodik

A 15,4 százalékos decemberi infláció alapján Szlovákia a hatodik helyen áll az Európai Unióban,

a listát Magyarország vezeti 24,5 százalékos, rekordmértékű drágulással.

Az uniós átlag 11,1 százalékos, 16 országban ennél alacsonyabb, 11-ben pedig ennél magasabb az infláció. A nagyobb drágulás elsősorban a kelet-európai országokra a jellemző, a Lettországban 10,7, Litvániában 20, Észtországban 17,5 százalékos a drágulás. Csehországból még nincs decemberi adat, de ott novemberben 17,2 százalékkal nőttek az árak. Lengyelországban és Romániában 14,6, Bulgáriában pedig 13 százalékos volt az áremelkedés decemberben. A nyugati államokban már lassult az áremelkedés, Ausztriában 10,5, Németországban 9,6, Franciaországban 6,2 százalékkal nőttek az árak, míg a legkisebb inflációt Spanyolországban mérték, 5,6 százalékosat.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program