Hatékonynak bizonyuló COVID elleni gyógyszerkombináció mentheti meg az összeomlástól a szlovákiai kórházakat

2021. november 5. - 16:38 | Belföld

A szlovákiai kórházakban bizonyos gyógyszerek kombinációival igyekeznek segíteni a koronavírus-fertőzötteken. Bár olyan gyógyszerekről van szó, amelyek többségét nem engedélyezte teljes egészében az Európai Gyógyszerügynökség (EMA), az egészségügyi intézmények dicsérik a hatásukat – írja a SME.

Hatékonynak bizonyuló COVID elleni gyógyszerkombináció mentheti meg az összeomlástól a szlovákiai kórházakat
Fotó: TASR/AP - illusztráció

A lap által megszólított kórházak szerint a koronavírus delta variánsa ellen a casirivimab és az imdevimab gyógyszerek kombinációja bizonyult eddig leghatásosabbnak.

Kevésbé hatékony a bamlanivimab, az etesevimabbal kombinálva viszont hatásosabb, a legtöbb kórház azonban még nem rendelkezik ezekkel a készítményekkel.

A gyógyszerek monoklonális antitesteket tartalmaznak, amelyek az immunrendszer által a fertőzés leküzdésére termelt antitest másai.

Amennyiben a páciens időben megkapja a gyógyszerek említett kombinációit, nagyobb eséllyel kerülheti el a kórházi ápolás szükségességét. Ez pedig fontos szempont a kórházak túlterheltsége tekintetében, október 2. és november 2. között ugyanis a kórházban kezelt fertőzöttek száma 547-ről 1774-re nőtt.

Ugyancsak nőtt a COVID ellen beadott gyógyszerek száma is. Míg júliusban a bamlanivimabból mindössze 25 adagot adtak be, novemberben az egészségügyi minisztérium adatai szerint a beadott adagok száma elérte a 265-öt.

„Tízszeresére csökkentik a kórházi kezelés valószínűségét” – mondja Peter Sabaka, a kramárei kórház infektológusa a COVID elleni gyógyszerek említett kombinációiról.

"A kezelés 70%-os sikerarányú a kórházi kezelés vagy a COVID okozta halálozás visszafordíthatóságában" - mondja Tatiana Kubinec, a Nyitrai Egyetemi Kórház szóvivője a kombináció hatékonyságáról.

A bamlanivimab önmagában kevésbé hatékony a COVID ellen. „Eddigi tapasztalataink szerint csak bizonyos indikációk esetén működik” – mondta Jana Mihálová, az Eperjesi Egyetemi Kórház gyógyszertárának vezetője a lapnak. A delta variánssal szembeni hatékonyságát körülbelül 30 százalékra becsülik.

A SME emlékeztet, arról a gyógyszerről van szó, amelyből Szlovákia ötezer adagot vásárolt, miközben egy adag 785 euróba kerül. A minisztérium tehát összesen mintegy négymillió eurót fizetett érte. A hatékonysága az etesevimabbal kombinálva megnő, Mihálová szerint azonban a készítmény továbbra sem rendelkezik terápiás célú felhasználási engedéllyel a minisztériumtól.

Ezek a gyógyszerek azonban nem alkalmasak minden páciens számára. „A gyógyszert a megbetegedés kezdetén adjuk be, amennyiben nem alakul ki a páciensnél súlyos tüdőgyulladás és nincs szüksége oxigénpótlásra” - mondta Sabaka a bamlanivimabról.

Ezen túl azoknak a 65 év feletti betegeknek adják, akiknél fennáll a betegség súlyos lefolyásának rizikója, például cukorbetegség, súlyos májbetegség, tüdőbetegség, szív- és érrendszeri megbetegedés vagy elhízás esetén. A gyógyszereket a kezelőorvos írja elő és infúzión keresztül adják be.


(sme.sk)