Havonta akár több ezer eurós támogatásokkal is mentik az országok a vállalkozóikat

camera

1

Havonta akár több ezer eurós támogatásokkal is mentik az országok a vállalkozóikat

Fotó: Paraméter 

Megosztás

A szlovák kormány havi egymilliárd eurós mentőcsomagot dob a cégeknek és vállalkozóknak, és további 500 millió eurós hitelfedezetet biztosít számukra. Hasonló intézkedéseket tesz azonban szinte minden járvány sújtotta ország. A cél a munkahelyek megőrzése, a vállalatok likviditásának biztosítása és a háztartások anyagi kisegítése.

A Szlovák Nemzeti Bank elemzése szerint az intézkedéseket négy csoportba lehet felosztani: a vállalatok likviditásának, fizetőképességének megőrzését, a munkahelyek megtartását, a háztartások támogatását és a karantén miatt bezárt vállalatok kompenzációját.

Százmilliárdos hitelcsomagok

A fizetőképesség megőrzését szolgálja az az intézkedés is, hogy a kormány 500 millió eurós hitelkeretre vállal garanciát. Hasonló intézkedést tervez a brit és a német kormány is, csak éppen jóval nagyobb volumenben: az Egyesült Királyság 330 milliárd font értékben vállal hitelgaranciát kis- és középvállalatok (kkv) számára – a hitel felső határa 5 millió font, és a kamatokat hat hónapra elengedik.

A németek ennél is nagyobb hitelcsomagban gondolkodnak – 460 milliárd euró hitelért vállalnak kezességet első körben, amit még további 93 milliárddal kiegészíthetnek.

Az USA 500 milliárd dollár értékben kínál olcsó hitelt nagyvállalatok számára

A vállalatok fizetőképességét erősíti az is, hogy támogatják a korábban felvett hitelek visszafizetésének felfüggesztését a kkv-k számára, és vannak olyan országok is, a hol a kisvállalatok bedőlt hitelét a kormány adótartozássá alakítja.

Részmunkaidős támogatások

A munkahelyek megőrzését több kormány is a munkabérek egy részének átvállalásával biztosítja. Ez a szlovák kormány egymilliárd eurós csomagjában szerepel: a kormány hozzájárulást fizet az alkalmazottak béréhez, ha csökkent a bevételük a járvány miatt. A hozzájárulás összege alkalmazottanként/vállalkozónként 180 – 540 euró között mozog, attól függően, hány százalékkal esett vissza a cég vagy vállalkozó bevétele.

Hasonló intézkedéseket vezet be több európai ország is. Svédország lehetővé teszi a csökkentett munkaidő (40%) való munkavégzést bevezetését, miközben az állam csaknem a fizetés teljes összegét magára vállalja. Franciaország a fizetés 70 százalékát vállalja magára a csökkentett munkaidő esetén.

Ausztriában az állam kifizeti a bérek harmadát azoknak a cégeknek, akik húsvétig szabadságot adnak alkalmazottaiknak.

Nagy-Britannia a fizetés 80 százalékát, de legfeljebb 2500 fontot hajlandó kifizetni azoknak az alkalmazottaknak, akik kényszerszabadságon vannak.

Litvánia szerényebb feltételeket biztosít az alkalmazottaknak: legfeljebb a bér 60 százalékát fizeti ki, de maximálisan csak 555 eurót havonta.

2500 font a vállalkozóknak

Több állam is közvetlenül a háztartásoknak fizet támogatást, hogy enyhítse a járvány okozta anyagi problémákat. Olaszországban 600 eurós támogatást fizetnek a kisvállalkozóknak és az idénymunkásoknak, a családok pedig kérhetik a jelzálogkölcsön törlesztésének a felfüggesztését, ha a kiesett jövedelem miatt ezt nem tudják fizetni. A szülők 600 eurós gyereknevelési támogatást kérhetnek, vagy pedig 12 hetes „gyermekgondozási szabadságot” vehetnek ki, amikor a bérük 50 százalékát kapják. Az Egyesült Királyságban a vállalkozók – az alkalmazottakhoz hasonlóan – három hónapon át a korábbi átlagjövedelmük 80 százalékát kaphatják az államtól, legfeljebb azonban csak 2500 fontot havonta. Hon-Kong mintájára több állam – az USA, Nagy-Britannia, Japán és Ausztrália – is tervezi, hogy egyszeri támogatást ad a teljes lakosságnak vagy legalább a rászoruló rétegeknek. Litvániában a lakosság halaszthatja a gáz- és villanyszámlák befizetését.

Havonta 540 euró

A legsúlyosabban érintett réteget azok a vállalkozások – például a vendéglők, hotelek, panziók, bárok, kocsmák, mozik, bevásárlóközpontok, vagy egyes kisvállalkozók, mint a fodrászatok, masszázsszalonok jelentik, amelyeknek a karantén miatt kötelezően zárva kell tartaniuk. A szlovák kormány esetükben az alkalmazottak bérének 80 százalékát fizeti ki, de a járulékok cégekre eső részét továbbra is a cégeknek kell fizetniük. Ebbe a csoportba tartoznak azok az egyéni vállalkozók is, akiknek nincs alkalmazottjuk: legalább 80 százalékos bevételkiesés esetén 540 eurót kaphatnak havonta.

A kis magyarországi csomag

Magyarország egyelőre nagyon enyhe válságenyhítő intézkedéseket vezetett be. Egyes kisvállalkozókat – taxisok, fodrászok, szerelők stb. – mentesítették az adófizetés alól, de mivel ezeknek bevételük nagyon alacsony vagy semmilyen sem lesz, ezért adót sem sokat kellett volna fizetniük. Felfüggesztették a kilakoltatásokat és a tartozás miatti lefoglalásokat, és az adóvégrehajtást is leállították. Meghosszabbították a gyes és a gyed fizetését. Emellett a vállalkozások és a magánszemélyek törlesztési moratóriumot kaptak év végéig, de ennek költségei a bankokat terhelik.

Uniós intézkedések

Az uniós intézkedések elsősorban nagyobb szabadságot biztosítanak az állami költségvetéseknek. Nem kell betartaniuk a költségvetési hiányra vonatkozó 3 százalékos maastrichti kritériumot – amit Szlovákia várhatóan nem is tudna. Jelentős segítség azonban a kohéziós támogatások átcsoportosításának lehetősége egészségügyi és szociális intézkedések megvalósítására.

Ez Szlovákia esetében mintegy 2,5 milliárd eurót jelent, amit a vírus elleni küzdelemre és a gazdasági intézkedésekre fordíthatnak.

Az EU – az uniós szinthez képest legalábbis – viszonylag kis összeget tud közvetlen intézkedésesk finanszírozására fordítani, mivel ezeket különben is az egyes államok hatáskörében kell megvalósítani – az egészségügy, a szociális ügyek egyaránt nemzeti hatáskörök. Az Unió szolidaritási alapja idén 800 millió euróból gazdálkodhat. A vállalkozások támogatására kicsit nagyobb összeget fordít az EU: 40 milliárd eurós hitelkeretet biztosít a vállalatok finanszírozására.

-lpj-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program