Heger: A kisebbségi kormány azt jelenti, hogy nincs többsége – nem kér bizalmi szavazást a kormányának a miniszterelnök

2022. szeptember 6. - 17:40 | Belföld

Kisebbségi kormányzásra készülnek, tudják mekkora a támogatásuk, ezért eszükbe sem jut bizalmi szavazást kérni a parlamentben. Az alkotmány azonban erre nem is kötelezi a kormányt, a parlament bizalmát csak a megalakulása után, a kormányprogram elfogadásakor kell kérnie. Heger kormánya nem új, csak lesz benne néhány új miniszter. Az ellenzék azonban szívesen próbára tenné a kormány támogatottságát, az SaS viszont a kormányból való kilépése után is csak Igor Matovičot menesztené.

Heger: A kisebbségi kormány azt jelenti, hogy nincs többsége – nem kér bizalmi szavazást a kormányának a miniszterelnök
Kollár és Heger is a most kilépett SaS-re támaszkodna (Fotó: TASR-illusztrációs felvétel)

Még napokig nem hozzák nyilvánosságra a volt SaS-es miniszterek helyére lépő leendő tárcavezetők nevét, és nem beszélnek az új államtitkárokról sem, jelentette ki Eduard Heger miniszterelnök. „Nem elég csak tájékoztatni a köztársasági elnököt, a nevekről csak akkor tudok tájékoztatni, amikor már meg is egyeztünk az államfővel a miniszterek cseréjéről” – magyarázta a kormányfő.

A kisebbségi kormány azt jelenti, hogy nincs többség

Az azonban már biztos, hogy nem kérnek a parlamentben bizalmi szavazást az új miniszterek kinevezése után, ahogyan ezt az ellenzék szeretné elérni, Heger szerint ugyanis ez „öngyilkosság” lenne a részükről.

„Kisebbségi kormányban vagyunk. A kisebbségi kormány azt jelenti, hogy nincs meg a parlamenti többsége. A bizalmi szavazást a kormány létrehozásakor kell kérni, a kormány nem köteles ezt rendszeresen kérni maga ellen” – magyarázta Heger.

Pellegrini szerint kellene bizalmi szavazás, de ő nem kért

Peter Pellegrini (Hlas) azonban felszólította Eduard Hegert, hogy kérje a parlament bizalmát, és egyben a köztársasági elnöknek is üzent.

„Felszólítjuk a köztársasági elnököt, hogy az új miniszterek kinevezése előtt kérje a kormányfőtől annak a 76 képviselőnek az aláírását, akik a kormányt akarják támogatni” – jelentette ki a Hlas elnöke.

Ha ezt Heger nem tudja megtenni, akkor Pellegrini szerint az államfőnek tárgyalásokat kellene kezdeményeznie a politikai vezetőkkel az előrehozott választásokról.

Heger szerinte azonban nem ők lesznek az első olyan kormány, amely kisebbségben kormányoz, és ezt Pellegrini is jól tudja.

„Peter Pellegrini egy évet kormányzott 74 képviselő támogatásával, akkor nem szólította fel önmagát, hogy kérje a parlament bizalmát” – mondta Heger.

A miniszterelnök szerint ez az ellenzéktől természetes

Heger úgy véli, azért is maradniuk kell, mert csak így tudnak gyorsan segíteni az embereknek a közelgő energetikai válságban. „Nem fogunk elfutni, azért vagyunk itt, hogy megmutassuk, hogy az emberek oldalán állunk, nem hagyjuk el az embereket a bajban” – mondta Heger. Szerinte természetes, hogy az ellenzék mindent megpróbál, hogy visszakerüljön a hatalomba.

„Látjuk, hogy Robert Fico mindent megtesz, hogy visszatérjen a hatalomba, és biztosítsa önmaga számára a büntetlenséget” – jelentette ki Heger.

A Sme rodina sem akar bizalmi szavazást

Nem támogatja a kormány iránti bizalmi szavazás megtartását Boris Kollár (Sme rodina) sem. A parlament elnöke is azzal érvel, hogy ezt semmi nem írja elő a kormánynak.

„Csak egy hülye mondhat ilyet, hiszen ha szavaznánk róla, akkor megbuktathatják ezt a kormányt, hiszen nincs többségünk” – mondta Boris Kollár pártelnök.

Nem szívesen lenne azonban olyan kormányban, amely a ĽSNS vagy a Republika „madzagján lóg”. Vannak követeléseik a koalíciós partnereik, elsősorban az OĽaNO irányába. Ilyen az idegenforgalom, a vendéglátás támogatása, emellett pedig a végrehajtói amnesztiát mielőbb meg akarják valósítani. „Elsősorban azonban meg kell oldani a villanyáram és a földgáz árának korlátozását 2023 januárjától” – jelentette ki Kollár.

Az SaS menesztené Matovičot, de a kormányt nem

A kormány bukását azonban nem akarja túlságosan az SaS sem.

Az Igor Matovič pénzügyminiszter elleni bizalmatlansági beadványt ugyan támogatnák – de csak akkor, ha a Hlas vagy a Smer nyújtja be, ha a fasiszta vagy szélsőséges képviselők akkor nem –, de a kormány megbuktatását nem támogatják.

Richard Sulík azonban azt sem zárta ki, hogy ők maguk kezdeményezik Matovič menesztését. Az SaS elnöke szerint azonban a Smer nem biztos, hogy támogatná ezt, nélkülük pedig nem lenne 76 voksuk Matovič leváltására.

Az SaS szerint a kormánynak maradnia kellene, de csak akkor, ha képes kormányozni. Sulíkék hajlandóak támogatni a kormányjavaslatokat, de csak akkor, ha erről a koalíció konzultál velük.

Visszatérne az SaS a kormányba?

Richard Sulík azt sem zárta ki, hogy bizonyos feltételek mellett visszatérnének a kormányba, de szerinte erre nem sok idő van.

„Két-három hónap múlva még lenne értelme, de jövő nyáron már nem, mivel akkor már gyakorlatilag kezdődik a választási kampány” – jelentette ki az SaS elnöke.

Az SaS visszatérésének lehetőségét nem zárja ki Ján Budaj (OĽaNO) környezetvédelmi miniszter sem.

Heger bízik az SaS-ben

A miniszterelnök szerint az lenne a logikus, ha az SaS támogatná azokat a törvénytervezeteket, amelyeket a kormányprogram is támogat.

„Az SaS megszavazta a kormányprogramot, ezért ez elvárható tőlük” – mondta a miniszterelnök.

A közelgő energetikai válság megoldását azonban Heger szerint az ellenzéknek is támogatnia kellene. „Az energetikai válság megoldása apolitikus kérdés, az embereknek kell segítenünk, ezért a párthovatartozást félre kell tenni” – üzente az ellenzéknek Heger.

- lpj -