Heger a kisebbségi kormányzást készítheti elő, az SaS továbbra is ragaszkodik Matovič távozásához

2022. július 22. - 18:16 | Belföld

Nem hozott érdemi előrelépést a koalíciós válságban Zuzana Čaputová államfő és Eduard Heger kormányfő pénteki találkozója sem. Heger megismételte, hogy augusztus végéig van idő tárgyalni, de Matovičot nem akarják elengedni, Čaputová pedig figyelmeztetett arra, hogy a kormányválságot csak a kormány tudja megoldani. Sulík megerősítette, hogy vagy a SaS megy, vagy Matovič, Kollár pedig újra a frakciója bővítéséről beszél.

Heger a kisebbségi kormányzást készítheti elő, az SaS továbbra is ragaszkodik Matovič távozásához
Fotó: TASR

Zuzana Čaputová pénteken, a kormányfővel folytatott találkozó után figyelmeztetett, hogy a kormányválságot csak a kormány tudja megoldani. A megegyezést vagy a szakítást követő „helyreállításhoz” viszont szükségük lesz az államfő közreműködésére is: a lemondott miniszterek helyére a köztársasági elnök nevez ki újakat. Čaputová arról nem beszélt, hogy milyen minisztercserékre gondol. Ha ugyanis megegyezik a négy párt – és Matovič nem lesz miniszter – akkor pénzügyminiszter kinevezése, ha pedig nem egyezik meg, akkor a négy SaS-es miniszter leváltás, és az újak kinevezése vár rá. Ez utóbbi várhatóan kisebbségi vagy nagyon szűk többséggel bíró kormányzást eredményezne.

Négypárti koalíció vagy alku néhány képviselővel?

Heger többször megismételte, hogy a célja a négypárti koalíció megtartása, megismételte azonban azt is, hogy az OĽaNO káll Igor Matovič mögött, ami továbbra is patthelyzetet jelent. Heger nem válaszolt arra az újságírói kérdésre sem, hogy nem tartja-e értelmetlennek Matovič védelmét az SaS-szel szemben, mivel Matovič várhatóan akkor sem marad sokáig miniszter, ha az SaS kilép és esetleg egy kisebbségi kormány marad.

Richard Sulík ugyanis bejelentette, hogy a kormányból való távozásuk után minden valószínűséggel megszavaznának egy Matovič ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt.

„Miért olyan biztos abban, hogy leváltják?” – kérdezett vissza Eduard Heger az újságírói kérdésre.

Azt állította ugyanakkor, hogy nem tárgyalt ellenzéki képviselőkkel Matovič vagy a kisebbségi kormány támogatásáról. „Most csak a négyes koalíció megtartásáról tárgyalok” – válaszolt a kormányfő.

Heger: Matovič népszerűtlenségét akarja kihasználni az SaS

A kormányfő elővette azt az új olvasatát a válságnak, hogy az SaS azért támadja Matovičot, mert így akarja növelni saját népszerűségét.

„Az egész viszály Igor Matovič személyében összpontosul, az egészet egy népszerűségi felmérés indította el” – jelentette ki pénteken Heger.

Szerinte az SaS azt akarja kihasználni, hogy Matovič a legnépszerűtlenebb politikus az országban. „A minisztereket nem a népszerűségük vagy népszerűtlenségük alapján kellene leváltani” – mondta Heger.

A kisebbségi kormányt azonban reális lehetőségnek tartja.

„Az is reális forgatókönyv, hogy kisebbségi kormány lesz, habár ezt Szlovákiában még nem nagyon próbálták ki. Ez azonban számomra az SaS rossz döntésének a következménye lesz” – mondta Heger.

Szerinte az SaS az ország érdekei elé helyezi saját pártérdekeit.

Papíron akár 77 támogatója is lehet a kisebbségi kormánynak

A három párt az SaS távozása után 69 képviselővel rendelkezne a parlamentben, ehhez még hozzászámolható négy, korábban koalíciós képviselő: Romana Tabák, Ján Krošlák, Ján Mičovský és Katarína Hatráková – ami 73 képviselőt jelent. Boris Kollár (Sme rodina) már korábban jelezte, hogy frakciója három taggal bővülhet, a ĽSNS listáján a parlamentbe jutó rimaszombati Ján Šimkóval, Ján Krošlákkal és Romana Tabákkal.

Tabák akkor jelezte, hogy ő semmiről sem tud, azóta pedig most került szóba újra a frakció bővítése. A három közül különben is csak Šimko jelent pluszt, a másik kettő neve már szerepel a 73-as listán, de Šimkóval együtt már 74-re nőne a kisebbségi kormány támogatóinak a száma. A belépéseket azonban még a többi képviselő sem erősítette meg.

Kollár újabb bővítést tervez

Kollár most újra beszélt a frakciója bővítéséről, neveket azonban most nem mondott, de ezúttal már azt állította a Markíza televíziónak válaszolva, hogy szeptember 1-től 6-7 független képviselővel bővülhet a frakciója. Ez a korábbi mellett három új név lenne, vagyis már 77 támogatója lenne a kormánynak.

Ők a Tomáš Taraba csoportjának nevezett képviselők lehetnek, akik szintén a fasiszta ĽSNS listáján kerültek a parlamentbe.

Taraba mellett még két másik szélsőséges képviselő, Štefan Kuffa a Filip Kuffa lehetne a kisebbségi kormány támogatója. Taraba azonban a Denník N szerint csak az előrehozott választásokig lenne hajlandó támogatni a kisebbségi kormányt.

Kisebbségi kormány a szélsőségesekkel?

Heger arra nem reagált, hogy mit szólna ahhoz, ha a kisebbségi kormányát a ĽSNS listáján a parlamentbe jutott képviselők támogatnák.

„Az egyetlen helyes forgatókönyv a négyes koalíciós, minden más csak következmény, amire fel leszek készülve, de nem az a kívánt állapot” – mondta Heger.

Természetesen kérdéses, hogy Tarabáék támogatása nem eredményezné-e azt, hogy az OĽaNO vagy a Za ľudí egyes képviselőit elriasztják a kormány támogatásától. A Za ľudí vagy az OĽaNO egyes képviselő nem biztos, hogy szívesen dolgoznának együtt Tarabáékkal.

Mégis átírhatják a koalíciós szerződést

Heger legtöbbször azt hangsúlyozta, hogy folytatni kell a tárgyalásokat a négyes koalíció stabilitásának visszaállítása érdekében. A koalíciós szerződés átírását is elfogadhatónak tartja, de ahhoz köti magát, hogy Matovič a kormányban maradjon. „Ez az OĽaNO döntése, ehhez ragaszkodom” – mondta Heger.

A kormányfő újra megdicsérte pártelnökét, szerinte Igor Matovič a korrupció elleni harcnak szentelte politikai életét, nem lop, nem él vissza funkciójával.

„És ami a döntő: a demokráciánk meghatározó pillanatában legyőzte Robert Ficót. Ezt mindenkinek el kellene neki ismerni akkor is, ha sok ellentmondásos kijelentése van, amelyek nekem sem tetszenek” – jelentette ki Heger.

A koalíciós szerződés módosítását már Boris Kollár is elképzelhetőnek tartja, habár a válság kitörése után még ezt a lehetőséget kizárta. Közben Kollár is átvette Heger olvasatát a válságról.

„A Sulík és Matovič közti konfliktust már régóta érzékeljük. És már régóta nem tetszik nekünk. Lehet, hogy az SaS abból akar előnyt szerezni, hogy most Matovič nem népszerű” – tette ki pénteken a Facebookra Kollár.

Sulík: vagy Matovič megy, vagy az SaS

Az SaS azonban kitart amellett, hogy vagy Matovič megy, vagy ők. Egyben cáfolják, hogy bármi köze lenne a koalícióból való kilépésnek Matovič népszerűségéhez. „Az SaS emlékezteti Eduard Hegert, hogy a koalíciós szerződés felmondásának oka Igor Matovič pénzügyminiszter magatartása. „A házelnökkel és a miniszterelnökkel való találkozómon csak egyet kértem: Igor Matovič hagyja abba az SaS értelmetlen rugdosását – jelentette ki Sulík. – Azonban röviddel ezután az egészet elrontotta azzal, hogy gátlástalanul megvádolta az SaS-t a fasisztákkal való együttműködéssel.” Sulík ezzel Matovičnak az „inflációellenes csomag” elfogadása utáni sajtótájékoztatójára utalt.

Szerinte az OĽaNO feledkezik meg az ország érdekeiről, ők azok, akik scak saját magukra gondolnak.

„Ha a kormányfő előnyben részesíti a kisebbségi kormányt egy problémás ember távoztásával szemben, akkor nem beszélhetünk az ország érdekeiről, ez tisztán csak az OĽaNO érdeke” – mondta Sulík.

Az SaS szerint Matovič maradása rendkívül káros lenne az országnak. „Minden számítás nélkül ismétlem, hogy a jelenlegi pénzügyminiszter maradása rendkívül káros az országnak, elsősorban az államháztartás szétdúlása, a fasiszta képviselőkkel való aktív együttműködés és a törvényhozási folyamat megerőszakolása miatt” – magyarázta pártja álláspontját az SaS elnöke.

- lpj -