Heger kivizsgáltatja Lengvarský utolsó döntéseit: a miniszter a héten „kiosztott” 205 millió eurót és szabályozta a nemváltást

camera

1

Heger kivizsgáltatja Lengvarský utolsó döntéseit: a miniszter a héten „kiosztott” 205 millió eurót és szabályozta a nemváltást

Vladimír Lengvarský és árnyéka, Igor Matovič (Fotó: TASR) 

Megosztás

Hiába tartozott az OĽaNO miniszterei közé Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter, a legkomolyabb támadások éppen Igor Matovič pártja részéről érték. Így volt ez a minisztersége idején, és nem változott ez a leváltása/lemondása után sem. Lengvarský politikai korrupcióval  indokolta lemondását. A volt miniszter legfőbb védelmezője most az SaS, elsősorban Jana Bittó Cigániková. Az ellenzék szerint a távozásával csak elmélyül a káosz az egészségügyben.

Csaknem pontosan 23 hónappal ezelőtt, április 1-jén vette át egészségügyi miniszteri megbízatását Vladimír Lengvarský, aki az akkor megalakuló Heger-kormány tagja lett. A kormány átalakítását Igor Matovič kikényszerített lemondása alapozta meg. A Heger-kormányban már nem kapott helyet Marek Krajčí, Matovič kedvenc minisztere sem, az ő helyére került Lengvarský, egyébként az OĽaNO javaslatára.

A miniszter azonban szerdán saját minisztertársait is meglepte, amikor a kormány ülése után bejelentette, hogy kész távozni posztjáról. Natália Milanová (OĽaNO) kulturális és Roman Mikulec belügyminiszter is úgy nyilatkozott, hogy az újságíróktól tudták meg az egészségügyi miniszter távozási szándékát.

Lemondott vagy leváltották?

Szerdán a miniszter nem azt mondta, hogy lemond, csak kijelentette, hogy kész távozni posztjáról.

„Tekintettel az utóbbi időben kialakult helyzetre, és arra, hogy a munkámmal kapcsolatban kétségek merültek fel, tájékoztattam a kormányfőt, hogy kész vagyok kérvényezni a megbízatásom befejezését” – jelentette be a kormány szerdai ülése után Lengvarský.

Habár utólag gyors folyamatnak tűnik a miniszter leváltása, a köztársasági elnök csütörtökön fogadta előbb a kormányfőt, majd a minisztert, és csak Lengvarský jelentette be, hogy Čaputová elfogadta lemondását. A miniszter szerint politikai korrupció nehezítette munkáját, elsősorban ezért távozott.

Szerdán még maga a miniszterelnök, Eduard Heger is óvatosan nyilatkozott Lengvarský távozása ügyében, szokásához híven kerülte az egyenes megfogalmazást. Minisztere munkáját részben dicsérte, de a helyreállítási terv lassú megvalósítását az ő számlájára írta. Az uniós helyreállítási alapból finanszírozott terv megvalósításért felelős ügynökség, a NIKA figyelmeztetett már korábban, hogy az egészségügy területén lemaradások vannak, emiatt válságirányítást léptettek életbe a minisztérium programjai esetében.

„Igen vannak területek, ahol a tárca, a miniszter vezetése alatt nem teljesít jól, ezért vezettük be a válságirányítást” – mondta Heger.

A miniszterelnök szerint leváltásról volt szó, állítása szerint ő már múlt héten tájékoztatta szándékáról Zuzana Čaputová köztársasági elnököt, kedden pedig már konkrét egyeztetést folytatott az államfővel. Az államfő végül csütörtök este Hegert bízta meg a szaktárca vezetésével

Matovič: Lengvarský a Penta embere volt

Igor Matovič, az OĽaNO elnöke sosem titkolta, hogy nem szereti Marek Krajčí utódját, ezt tavaly ősszel, az Orvosszakszervezettel (LOZ) való tárgyalások idején is többször elmondta. Most sem maradt sokáig csendben, a miniszter lemondását követően gyorsan megszólalt, és gyakorlatilag a Penta emberének nevezte az – általa jelölt – minisztert.

„Sajnos Lengvarský ahelyett, hogy a Pentát és Haščákot kirúgta volna a minisztériumból, túlságosan közel engedte magához az ő hű szolgálóját” – írta Facebook bejegyzésében Matovič.

Az OĽaNO elnökének olvasatában a Penta hű szolgálója vagy inkább szolgálólánya Jana Bittó Cigániková (SaS), aki nemrég még a parlament egészségügyi bizottságának az elnöke volt. Azon a poszton éppen Marek Krajčí váltotta őt néhány hete.

A miniszter mellett valóban az SaS képviselői álltak ki leghatározottabban. Jana Bittó Cigániková már csütörtökön arról írt, hogy Lengvarský munkáját elsősorban Igor Matovič és az OĽaNO keresztény szárnyának képviselői akadályozzák.

„Eduard Heger még a kenyértörés után sem volt képes megszabadulni Igor Matovič erős befolyásától” – jelentette ki az SaS képviselője.

Az SaS-es politikus egyetért Lengvarskýval a politikai korrupció kérdésében. Szerint az OĽaNO emberei blokkolják az egészségügyi minisztériunban helyreállítási terv megvalósítását, a kórházépítést és a kórházak felújítását is, akik leváltását nem hagyták jóvá Lengvarskýnak.

Gyorsan még „kiosztott” 205 millió eurót

Lengvarský csütörtök este, utolsó hivatali napján meglepően hirtelen kihirdette egy tavalyi uniós pályázat győzteseit. Ez a lépése még Eduard Heger miniszterelnököt is meglepte. A 212 millió eurós keretösszegű pályázatra kórházfenntartók adhatták be terveiket.

Az eredmények alapján 8 pályázó nyert, mintegy 205 millió eurót osztottak szét, de a Penta egyik pályázata sincs köztük.

A cégcsoportba tartozó kórházak és a kórházakat irányító Svet zdravia is leadott 3 pályázatot, összesen 185 millió euró értékben, de egyik sem nyert. Ez nem azt mutatja, hogy a miniszter a Penta embere lenne.

Heger ellenőrizteti Lengvarský utolsó döntéseit

Eduard Heger ma vette át az egészségügyi minisztérium vezetését, és azonnal kijelentette, hogy átvizsgáltatja Lengvarský utolsó döntéseit, elsősorban a pályázatok kiértékelését. „Erre a miniszter távozásának utolsó óráiban került sor, amit egyáltalán nem nevezhető szokásos eljárásnak, annál is inkább, mert 212 millió euró értékű befektetésről van szó” – mondta Heger. A miniszterelnök elkérte az utolsó napok összes döntésének listáját, és mindegyiket ki fogja vizsgáltatni.

Még a nemváltás szabályozására is talált időt a miniszter

Hozott azonban a miniszter még egy „érzékeny” döntést az utolsó napokban: aláírta a nemváltás szakmai irányelvét és a standard eljárásokat tartalmazó dokumentumot. Ez szabályozza a transzneműek nemváltásához szükséges orvosi eljárásokat, beavatkozásokat. A minisztérium már tavaly elfogadta ezt a dokumentumot, amely azonnal nagy vitát váltott ki, ezért a miniszter akkor felfüggesztette a hatályát. Várható, hogy Heger ezt a döntést is felül akarja bírálni, habár ezt nem mondta ki egyértelműen. „

A miniszter utolsó napokban hozott valamennyi döntését átvizsgáljuk” – válaszolta a miniszterelnök a nemváltás szabályozására vonatkozó újságírói kérdésre.

Cigániková egyébként külön megköszönte Lengvarskýnak ezt a döntését.

Zajac: Lengvarský 18, Krajčí kettő híján 20

A miniszter munkájának és távozásának megítélése nem teljesen egyértelmű szakmai körökben sem. Rudolf Zajac korábbi egészségügyi miniszter szerint Lengvarský nem volt jobb miniszter Krajčínál. „Legalább ezerszer elmondtam már, hogy az egyik 18, a másik kettő híján 20” – írta Lengvarský leváltásáról a második Dzurinda-kormány egészségügyi reformminisztere.

Martin Smatana, az Egészségpolitikai Intézet (IZP) korábbi igazgatója megengedőbb volt Lengvarskýval.

Szerinte a miniszterváltás megnyugtatta a Krajčí idején felkorbácsolt kedélyeket, a minisztérium irányításában sokkal inkább figyelembe vették a szakmai érveket.

Lengvarský egyébként a 23 hónapos miniszterségével viszonylag jó helyezést ért el a szlovák egészségügyi miniszterek között: a 20 év alatt összesen 18 miniszter irányította ezt a tárcát, a maga 700 napjával Lengvarský a 7. Igaz, a 18-ba már beszámítottak két ideiglenesen a tárca vezetésével megbízott miniszterelnököt, Peter Pellegrinit és Eduard Hegert is.


Forrás: Martin Smatana/Facebook

Szeptemberig csak fűteni és világítani fognak

A politikusi reakciók jobbára Lengvarskýt támogatják, de elsősorban azt kifogásolják, hogy most valójában miniszter nélkül marad ez a fontos terület. Peter Pellegrini, a Hlas elnöke azt kifogásolta, hogy ezt a területet is Eduard Heger fogja irányítani. „A pénzügyminisztérium mellé most megkapta a második legfontosabb területet, az egészségügyet is a miniszterelnök. Ez totális káosz, az állam teljes felbomlása” – jelentette ki Pellegrini.

Sólymos László (Szövetség Híd Platform) szerint Vladimír Lengvarský Igor Matovič és Eduard Heger áldozata lett, amit az egészségügy fog megszenvedni.

„Igor Matovič bosszúvágyának és Eduard Heger miniszterelnök határozatlanságának következménye, hogy az egészségügyben szeptemberig csak fűteni és világítani fognak” – állítja a Szövetség Országos Tanácsának elnöke. Szerinte a miniszter leváltásával veszélybe került a helyreállítási terv projektjeinek a megvalósítása is.

A Progresszív Szlovákia szerint ezzel a lépéssel csak növeli a kormány a káoszt az egészségügyben. „A távozása hűen tükrözi a Heger-kormány által okozott káoszt és konfliktusokat” – állítja Michal Šimečka, a párt elnöke. Kifogásolja, hogy még mindig nem világos, megépül-e a Rázsochy kórház, illetve az sem, hogy megvalósul-e a kórházreform, és ha igen, milyen formában.

Heger felügyel, az államtitkár irányít

Eduard Heger ma ismét megerősítette, hogy a kormány jövő héten új államtitkárt nevez ki az egészségügyi minisztériumba, az ő feladata lesz a tárca tényleges irányítása. A jelölt Michal Palkovič, az Egészségügyi Felügyeleti Hivatal eddigi alelnöke, eredeti szakmája szerint patológus. Az új államtitkárral várhatóan egy válságmenedzsment is érkezik a tárcához, az ő feladatuk lesz biztosítani, hogy a már elkezdett projektek ne álljanak le. A felelősség azonban Heger vállán marad.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program