Herceg Andrea: „Tisztességgel és becsülettel?!”

Hirdetés

2018. október 28. - 08:01

Megosztás

Herceg Andreát, Dunaszerdahely polgármesterjelöltjét ezúttal a polgármester és a képviselők, illetve polgárok kapcsolatáról, a városvezetés hiányosságairól kérdeztük.

Mi az, amit tapasztalatként le tud szűrni az elmúlt négy évben a városi önkormányzatban betöltött funkciója alapján?

A négy év alatt, míg városi képviselő voltam, nagyon sok kudarc ért. Bármilyen ötletem vagy kérésem felmerült, az nem valósulhatott meg, és nemcsak nekem. Most már tudom, hogy ezek a kudarcok megtanítottak olyan dolgokra – önmagamat illetően is –, amiket semmilyen más módon nem sajátíthattam volna el. Rájöttem, hogy erős akaratom és több önfegyelmem van, mint azelőtt hittem, és hogy van bennem annyi kurázsi, hogy elhiggyem, a jelenlegi városvezetés leváltható.

És Herceg Andrea mint családanya, magánszemély?

Hogy minden kincsnél értékesebb emberek állnak mellettem, és ez nemcsak a családomra, de a barátaimra is érvényes.

Mi a véleménye a polgármesteri funkció és a képviselők kapcsolatáról?

A polgármesternek sokkal szorosabb kapcsolatot kellene kiépítenie a képviselőkkel. Hangsúlyozom, mindegyikükkel, és nemcsak úgymond a „sajátjaival”, mivel mindenki a szavazói érdekeit igyekszik képviselni. A polgármesternél viszont már többször észrevehettük, hogy megsérti a tárgyalási rendet és ebben többen támogatják. Holott a polgármesternek az összes képviselő, rajtuk keresztül pedig az összes polgár tiszteletét kellene kivívnia, és nemcsak szavakban, hanem tettekkel is. Amennyiben bizalmat szavaznak nekem, törekednék arra, hogy a testületi üléseken kívül is találkozzam a képviselőkkel, sokkal aktívabban élnék a jogköreimmel, hogy megvitassuk a polgárok kérelmeit. Emellett pedig igyekeznék személyesen tájékoztatni a polgárokat arról is, hogy milyen megoldást sikerült találni a problémájukra.


Kapcsolódó cikk:

Herceg Andrea: „A legnagyobb gond, hogy a polgármester nem hallja meg a lakosok hangját”


Úgy gondolja, hogy ma nem elég szoros a kapcsolat a város vezetője, a városi hivatal és a polgárok közt?

Hatékonyabb kapcsolatra volna szükség, és arra, hogy a hivatali osztályvezetők is úgy dolgozzanak, hogy tudjanak a lakosok szemébe nézni. Ne csak úgymond a kisembereket cseszegessék, és ne csak az ő beadványaikban találjanak apró, javítandó hibákat, hanem lássák meg a hiányosságokat azon vállalkozóknál is, akikről ma sokan úgy tartják, hogy nekik mindent szabad, mert a városvezetés mögött állnak. Emiatt többször a törvényeknek nem épp megfelelő döntések születnek a városháza pénzügyi vagy építésügyi osztályán. A mostani városvezetés kéz kezet mos alapon olyan személyeket helyez funkcióba, akik egymásról már sok mindent tudnak, és éppen ezért segítik egymást. Én nem hagynám, hogy személyre szabják a közbeszerzéseket, illetve a városi intézmények, szervek vezetésére kiírt pályázatokat, és azt sem, hogy a városi intézmények vezetői és ellenőrzői között átfedések alakuljanak ki.

A képviselő-testület munkáját illetően mely momentum az, ahol megoldandó problémát lát?

Talán elsősorban az egyes szakbizottságok felállítása terén. Ezek javaslattevő formációk, döntési jogkörük nincs, ugyanakkor úgy kellene kialakítani őket, hogy megfelelő tanácsot tudjanak adni a képviselő-testületnek. A szakbizottságok egyrészt a polgárok által választott képviselőkből állnak, minden képviselő részt vesz néhány bizottság munkájában, viszont csak korlátozott mértékben elérhető, hogy az a szakterülete legyen. Éppen ezért van szükség külső szakemberekre, akiket egy városi határozat alapján már megbízhatunk a bizottsági munkával, csakhogy ez az elmúlt hónapokban olyan módon zajlott, hogy semmi értelme nem volt, mert gyakorlatilag csak az alpolgármesterek tehettek javaslatot ilyen személyekre. Úgy gondolom, hogy ez átláthatóbb kell legyen, és a képviselők számára nemcsak papíron, de ténylegesen is lehetővé kellene tenni, hogy szakmai körökben elismert személyeket javasolhassanak, hogy ezáltal is széleskörűbben érvényesülhessen a választók szándéka.

Mi az, akit/amit még az elmondottakon kívül hiányol a város irányításából?

A fiatalokat és a helyi vállalkozókat. Létezik egy diákpolgármesteri funkció, amit nagyon pozitívnak tartok, de úgy gondolom, hogy a reprezentatívon kívül tanácsadói jogkörrel is felruházhatná a város egy fiatalokból álló csapaton keresztül, amelyet a diákpolgármester maga köré épít. Ők új lendületet, új ötleteket képviselhetnének az idősebbek között.

Mint már korábban is említettem, szükségesnek tartanám emellett, hogy a helyi vállalkozók által befektetendő tőkét itt tartsuk. Sokan ugyanis elviszik innen a pénzüket a már említett, személyre szabott közbeszerzések miatt. Egy alapítvány létesítésével pedig a város és a helyi vállalkozók együttműködhetnének a rászorulók megsegítésében is, legyen szó egyénekről vagy családokról.

Végszó?

Nincs szükségünk mágiára ahhoz, hogy megváltoztassuk Dunaszerdahelyen a városvezetést. Mindannyiunkban ott lapul az erő. Ami pedig ehhez kell, hogy november 10-én mindenki menjen el, és adja le a voksát.

(PR-cikk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program