1
Érsekújvár
Hétfőtől lépett életbe az ún. Covid-automata, amely járásonként eltérő intézkedéseket jelenthet aszerint, hogy az adott járás a fertőzöttségi és kórházi mutatói alapján pillanatnyilag milyen fázisba sorolandó a feketétől a halvány rózsaszínig.
Kilenc járás esik jelenleg a legrosszabb, fekete zónába: Partizánske, Vágsellye, Aranyosmarót, Nagyrőce, Rozsnyó, Bánovce nad Bebravou, Galgóc, Nagyszombat és Garamszentkereszt. A legtöbb járás a bordó fázisban tartózkodik, a magyarok lakta járások közül a Dunaszerdahelyi, Galántai, Komáromi, Szenci, Lévai, Ésekújvári, Tőketerebesi, Nagymihályi. A rózsaszín fázisban van Losonc és Rimaszombat, míg a legjobb, halvány rózsaszín fázisban az országban egyedüliként Nagykürtös.
TESZTELÉS
-
Mindenkire érvényes, hogy akik eddig is a kivételek közé tartoztak, például átestek a betegségen az elmúlt három hónapban, azoknak ezután sem lesz szükségük negatív tesztre.
-
Az új szabályok, mint fentebb is közöltük, hétfőtől érvényesek, friss negatív tesztre aznaptól (február 8.) viszont csak az óvodai, iskolai alkalmazottaknak lesz szükségük (ahol megnyílnak ezek az intézmények).
-
Szerdától (február 10.) kell rendelkeznünk egy hétnél nem régebbi negatív teszttel, ha a fekete vagy a bordó járások valamelyikében munkába megyünk.
-
A rózsaszín járásokban február 15-étől lesz szükség negatív tesztre, amely 14 napnál nem régebbi.
-
A halvány rózsaszín járásokban ugyancsak február 15-től lesz szükség negatív tesztre, 21 napnál nem régebbire. Nagykürtösön tehát elég lesz az a teszt, amit a tömeges tesztelés első körében (január 23-24.) elvégeztek.
-
Természetesen minden járásban bármikor bárki elkaphatja a fertőzést, de a jobb helyzetben lévő járásokban erre némileg kisebb az esély, ezért van szükség ritkábban az újabb tesztre.
-
Aki tömegközlekedési eszközzel (vonat, busz), jár munkába, annak mindegyik járásban szüksége lesz 7 napnál nem régebbi negatív tesztre.
-
Ugyancsak kell teszt a postára, bankba, biztosítóba, újságárushoz, cipőjavítóba, ruhatisztítóba, optikába, autó- és bicikli, valamint mobilszervizbe, kertészetbe. Minden járásban, egy hétnél nem régebbi.
-
Egyik járásban sem lesz szükség mostantól negatív tesztre, ha csak a természetbe megyünk a járáson belül.
-
Szintén nem lesz szükség negatív tesztre, ha üzletbe, gyógyszertárba, drogériába, orvoshoz vagy kutyát/macskát sétáltatni, babakocsizni (legfeljebb 1 km-re a lakhelyünktől) készülünk, vagy gyermeket, illetve közeli személyt gondozunk
-
A járáson túlra is mehetünk, de a munkahelyünkön kívül csak a természetbe, és ez esetben is szükséges a 7 napnál nem régebbi negatív teszt. A természet ez esetben nem jelenti azt, hogy elmegyünk a saját vikkendházunkba, például a hegyekbe. A fekete fázisban lévő járásokba azonban nem mehetünk át (!) a természetbe teszttel sem, ehhez képest viszont a fekete járásokból is (!) át lehet utzani a természetbe más járásokba.
-
Nem szükséges viszont a negatív teszt, ha orvoshoz megyünk akár a járáshatáron túlra. (Persze az orvos dönthet másképp, az odavezető úton viszont nem kell felmutatnunk.)
-
A 65 év felettiek és a 15 év alattiak teszt nélkül mehetnek ki a természetbe, akár járáshatáron túlra is (a természetbe, nem máshova).
-
Továbbra sem engedélyezett egymás látogatása, és a szabadba sem mehetünk másokkal. Nem sértünk viszont szabályt, ha kint találkozunk a természetben, maszkot viselünk és betartjuk a kétméteres távolságot egymástól.
ISKOLÁK
-
Hétfőtől kinyithatnak az iskolák, a fekete fázisban lévő járásokban viszont az alapiskolák alsó tagozatosai és kilencedikesei, valamint a középiskolások is otthon kell maradjanak. A bordó színű járásokban a regionális tiszti főorvosnak kell engedélyeznie az iskolanyitást. A Dunaszerdahelyi járásban ezt például nem javasolta.
-
Az iskolai alkalmazottak és az iskolába járó gyerekek egyik szülőjének a járás színétől függetlenül minden héten le kell teszteltetnie magát.
-
Az óvodák és alapiskolák pedagógiai alkalmazottait hamarabb kezdik beoltani, ez már ezen a héten elkezdődhet az AstraZeneca vakcináival.
-
Nem kötelező iskolába küldeni a gyerekeket, az otthon maradottaknak folytatódik a távoktatás. Ha viszont a szülő otthon marad a gyermekkel, nem jár a gondozási segély (OČR). Ez nem érvényes a fekete járásokra vagy azokra, ahol a közegészségügyi hivatal, esetleg a fenntartó (pl. önkormányzat) dönt az iskolák zárva tartásáról.
KARANTÉN
-
Február 8-tól az eddigi 10-ről 14 napra nő a karantén azok számára, akik pozitív személlyel találkoztak (ez azokra érvényes, akik február 8. után kezdik meg a karanténjukat, akik már most is karanténban vannak, azok esetében marad a 10 nap, akkor is, ha február 8. után ér véget)
-
A 14 nap a találkozás napjától számítódik, és leghamarabb a karantén 8. napján kell elvégezni a PCR-tesztet.
-
Ez a 14 nap abban az esetben is érvényes, ha valakinek a tesztje negatív lett vagy nincsenek tünetei. Ha jelentkeznek a tünetek, akkor a karantén végéről a kezelőorvossal kell egyeztetni.
-
Nem kell karanténba vonulniuk azoknak, akik az elmúlt három hónapban átestek a betegségen – ez akkor nem érvényes, ha tüneteik jelentkeznek.
-
Ugyancsak 14 napos karantén lesz érvényes a külföldről hazatérők (nem az ingázók) számára, és szintén a 8. napján kell elvégezni a PCR-tesztet.
-
Karanténba kell vonulniuk azoknak is, akik az elmúlt két hétben jártak külföldön, az EU országaiban, Izlandon, Norvégiában, Liechtensteinban vagy Svájcban, és nem tudnak felmutatni 72 óránál nem régebbi negatív PCR-tesztet (akár külföldit). Csehország és Ausztria esetében 72 órás antigénteszt is elegendő.
NYITÁS
-
Február 8-től megnyithatnak a kertészetek és a gyorsvarrodák, ruhajavítók.
-
Az engedélyezett, négy napnál hosszabb sportrendezvényeken résztvevőknek ún. buborékban kell maradniuk. Az elején 24 óránál nem régebbi PCR-tesztre van szükségük. Ezek a rendezvények továbbra is közönség nélkül zajlanak. Megnyithatnak a rendezvényekkel kapcsolatos szolgáltatások is, mint pl. sportcsarnok, uszoda, de csak a rendezvény résztvevői számára.
(parameter)