HEURÉKA! – VII. Magyar Tudománytörténeti vetélkedő a gútai iskolában

camera

10

HEURÉKA! – VII. Magyar Tudománytörténeti vetélkedő a gútai iskolában

Az iskola felvételei - további fotókért kattints! 

Megosztás

November 17-én hetedik alkalommal szervezték meg a HEURÉKA! nevet viselő tudománytörténeti vetélkedőt Gútán, a Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont szervezésében.

Idén a Nobel-díjas magyarok volt az a téma, melyből a versenyre jelentkező csapatoknak készülniük kellett. Bödők Zsigmond: Nobel-díjas magyarok c. könyve, valamint két Nobel-díjas magyar író: Elie Wiesel és Kertész Imre egy-egy műve (Az éjszaka, Sorstalanság) adta a téma gerincét. Ezeken kívül egyéb érdekes olvasmányok, illetve Nobel-díjas tudósainkkal készült riportfilmek is a felkészülési anyagot gazdagították. A terjedelmes anyagmennyiség nem szegte a diákok kedvét: 10 csapat jelentkezett a versenyre – Szenctől egészen Tatabányáig.

A délelőtt folyamán a versenyzők három tudományos előadást hallgathattak meg, majd a finom ebéd elfogyasztása után délután fél kettőkor nyitotta meg a versenyt Decsi Katalin igazgatónő. Beszédében köszöntötte a verseny zsűrijét és annak elnökét, Dr. Kiss László orvostörténészt. A korábbi években az elnöki tisztséget Ozogány Ernő tudomány- és technikatörténész töltötte be, aki 2017 nyarán tragikus hirtelenséggel elhunyt. Dr.Kiss László méltató szavait követően a jelenlévők egy perces néma csenddel emlékeztek Ozogány Ernőre.

A verseny két fordulóból állt, változatos, izgalmas feladatok követték egymást. A háromtagú csapatoknak nemcsak lexikális tudásukra, hanem logikai készségükre is kíváncsi volt a zsűri. A diákok szemmel láthatóan élvezték a versenyt, kipirult arccal oldották a furfangos feladatokat.

Az első helyet végül az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium csapata (Bombicz Eleonóra, Nagy Vivien, Kovács Katinka Noémi, felkészitő tanár: Dózsa Roland) döntő fölénnyel szerezte meg. Második lett a szenci Szenczi Molnár Albert Alapiskola csapata (Németh Mónika, Takács Péter, Tirinda Eszter,felkészitő tanár : Simon Anita), míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokára a komáromi Selye János Gimnázium csapata (Kele Fanni, Mokos Márton Örs, Szeder Enikő, felkészitő tanár: Elek József) léphetett.


(para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program