Hibás adatokat közölt Szlovákia a fertőzöttségről, és emiatt senki nem vállalja a felelősséget

2021. február 15. - 08:11 | Belföld

Hibás adatokat osztott meg Szlovákia nemzetközi szervezetekkel arról, mekkora a fertőzöttség az országban. A gyógyultak száma ez alapján néhány nap múlva meghaladta volna az eddig megfertőződöttekét.

Hibás adatokat közölt Szlovákia a fertőzöttségről, és emiatt senki nem vállalja a felelősséget
Illusztráció - Cséfalvay Á. András

Richard Kollár matematikus a múlt héten osztotta meg Facebook-oldalán, hogy Szlovákia ezúttal jó példa arra, hogyan is néz ki egy nemzetközi blamázs.

Szlovákia a nemzetközileg is nyilvántartott (pl. Worldometers) adatok alapján mintaországnak számítana a koronavírus-járvány második hullámának kezelésével, azon belül is elsősorban az aktív fertőzöttek számának gyors csökkenésével, ehhez képest vasárnap derült ki, hogy az elmúlt heti halálozások népességarányos vonatkozásában elsők vagyunk, tehát nálunk haltak meg a legtöbben a lakosság számához viszonyítva.

Az Egészségügyi Információs Központ (NCZI) minden nap közzéteszi a fertőzöttek, az újabb áldozatok, illetve azok számát is, akiket gyógyultnak nyilvánítottak. Ezek alapján számolhatjuk ki, mennyi aktív fertőzött van aktuálisan az országban, és ez utóbbi szám február 9-én nagyjából az október elején tapasztalt szintre süllyedt.

Ez volt az, ami gyanút keltett, és Richard Kollár felhívta rá a figyelmet, hogy míg a napi fertőzöttszámhoz csupán a pozitív PCR-teszteket számolták hozzá, addig a gyógyultak között azokat is közzétették, akiknek a pozitív antigéntesztjük után ért véget a karanténjuk.

A fertőzöttek esetében nyilvánvaló volt, hogy csak a PCR-tesztek eredményeiről van szó (ezt az adatot kapták meg nemzetközi szervezetek is), a gyógyultaknál viszont ezt már külön nem közölték.

Az országban lényegében hetek óta folyamatos a tömeges antigéntesztelés, a pozitívak számával viszont nem nő azok száma, akik járvány kezdetétől elkapták a fertőzést. Mivel viszont a másik oldalon a gyógyultak közé beszámítódhattak az antigéntesztesek is, így

előfordulhatott volna, hogy néhány napon belül mínuszba szalad az aktív fertőzöttek száma, vagyis több lett volna az országban a gyógyult, mint ahányan a PCR-teszteken alapuló fertőzöttstatisztika szerint megfertőződtek.

Az erre vonatkozó grafikon a matematikus által közöltek után le is került a kormányzati tájékoztató portálról, ugyanakkor a Worldometersen továbbra is megtalálható.

A SME érdeklődött azért, ki lehet a felelős az adatokért. Az adatokat az NCZI szolgáltatja, ők viszont állítják, nem felelősek azért, ami a korona.gov.sk oldalon megjelenik, mivel azt a beruházásokért és regionális fejlesztésért felelős minisztérium üzemelteti. A grafikonokat egy magáncég, a bot.media készíti ingyen, lényegében a járvány kezdetétől automatizált formában.

Mind a minisztérium, mind a bot.media állítja, ők csak azokból az addatokból tudnak kiindulni, amiket az NCZI megoszt velük. A minisztérium közölte is, hogy a problémára felhívták az információs központ figyelmét, hasonlóképp tett a bot.media vezetője Patrik Serbin, aki megerősítette azt az információt, amire Richard Kollár hívta fel a figyelmet.

Az NCZI vasárnap nem tett közzé adatokat az új fertőzöttekről, a gyógyultakról pedig már előző nap sem. Az informatikai rendszer átállítására hivatkoztak.

(SME/parameter)