A Híd az MKP-val és az Összefogással közösen keresné a Beneš-dekrétumok okozta problémák megoldását

camera

1

A Híd az MKP-val és az Összefogással közösen keresné a Beneš-dekrétumok okozta problémák megoldását

20200820151214_img_6879_2 

Megosztás

A tüntetéssel nem lehet tartósan megoldani a Beneš-dekrétumok ügyét, véli a Híd, ezért az MKP-val és az Összefogással egyeztetnének, és szakmai megoldást sürgetnek.

Szeptemberben újra politikai téma lehet a Beneš-dekrétumok ügye, mert folytatódni fog a D4-es autópálya alatti telkek tulajdonosai és a Szlovák Földalap közti per. A politika azonban már szeptember elsején belenyúl a témába: az Új Egység mozgalom szeptember 1-jére tüntetést szervez a Legfelsőbb Bíróság előtt, Egyenlőek vagyunk címmel.

„Az esemény megszervezésével a célunk, hogy kivívjuk a ma még érvényben lévő, az itt élő magyarságot károsan érintő rendeletek, – az úgynevezett Beneš-dekrétumok – valamint a kettős állampolgárság kérdésének a megoldását” – tájékoztatta a Paramétert Samu István, az Új Egység elnöke.

Sólymos: Jobb előkészítés kell

A Híd szerint viszont az ilyen akciókkal csak az érhető el, hogy hogy egy-két napra a sajtóba kerüljön az ügy, de a megoldást ez nem segíti elő. „Ennek az érzékeny kérdésnek a rendezésére irányuló eddigi kezdeményezések véleményünk szerint azért futottak zátonyra, mert nem voltak kellően előkészítve” – véli Sólymos László, a párt elnöke.

Az MKP-nak és az Összefogásnak azt javasolja, hogy közösen hozzanak létre egy munkacsoportot, nemzetközileg elismert szakember vezetésével. „A tüntetések rövid időre egészen biztosan felkeltik a hazai sajtó érdeklődését.

Egy jól elkészített törvényjavaslat vagy törvénymódosító-javaslat azonban egy korrekt széles körű társadalmi vitához is jó alapot jelenthetne” – véli Sólymos.

A munkacsoport lehetséges vezetőjét egyelőre nem nevezték, de nem kizárt, hogy külföldi szakembert kér fel a párt.

Ugyanakkor a tiltakozás kapcsán felvetett kérdéseket Sólymos is fontosnak tartja. „A tiltakozás szervezői által felvetett kérdésekkel foglalkoznunk kell, de nem az utcán – véli Sólymos. –

Mi a Hídban ehhez a megoldáshoz a múltban is csak akkor fordultunk, amikor kimerültek az egyéb lehetőségek, és véleményünk szerint most ez még nem történt meg.”

Az Összefogásnak kész javaslata van

A Híd javaslatát megkapta az Összefogás és az MKP is. „Korábban is szó volt már arról, hogy bizonyos akut probléma megoldására munkacsoportot hozunk létre, ha létrejön, szívesen küldünk oda 1-2 szakembert” – mondta a Paraméternek Mózes Szabolcs, az Összefogás elnöke.

Az Összefogásnak már van bizonyos konkrét elképzelése.

„Tavasszal, amikor megmutatkozott, hogy a Beneš-dekrétumoknak napjainkban is érvényes hatása van, már elkezdtünk egyfajta szakmai konzultációt, és készült is egyfajta törvénytervezet ez ügyben – mondta Mózes.

– Ezt szívesen elvisszük ebbe a munkacsoportba.” Azt ő is elismeri, hogy sokkal hatékonyabban tudnak nyomást gyakorolni a szlovák politikára, ha közösen lépnek fel.

A tiltakozóakciót nem szervezik

Mózes úgy véli, hogy előbb az akut problémát, a D4-es alatti telkek ügyét kell megoldani, a tulajdonosaikat segíteni. „A Beneš-dekrétumok okozta történelmi problémát hosszabb társadalmi vita eredményeként lehet csak megoldani – véli Mózes. – Ebben a kérdésben többféle alternatíva képzelhető el, a szimbolikus bocsánatkéréstől a tényleges kárpótlásig.”

Mózes szerint pártja szervezőként nem vesz részt a szeptember elsejei tiltakozáson, de szimpatizánsaiknak azt fogják javasolni, hogy akit érdekel, az vegyen rajta részt.

A per szeptember közepén folytatódik

A Szlovák Földalap és a telektulajdonosok közti per szeptember közepén folytatódik. A legutóbbi, július elejére kitűzött tárgyalás elmaradt, a felek ugyanis nem jelentek meg a bíróságon. A Földalap a Benes-dekrétumokra hivatkozva állítja, hogy a D4-es nyomvonalán fekvő telkek az állam tulajdonában vannak, a telkek háború utáni elkobzását azonban a telektulajdonosok ügyvédje szerint nem tudja bizonyítani.

A tárgyalás elnapolását a Földalap kérte azzal az indokkal, hogy keddtől új ügyvéd veszi át a képviseletüket, és neki előbb meg kell ismerkednie az üggyel – mondta akkor a Paraméternek Tomáš Plank, a telektulajdonosok jogi képviselője. – Én ezt obstrukciónak tartom a részükről, de a bíróság nem tehetett mást, mint eleget tett a kérésnek.” Az ügyet tárgyaló bírónő szeptember közepére tűzte ki a következő tárgyalási napot.

Kértük az MKP állásfoglalását is, amint megkapjuk, bővítjük cikkünket.

Lajos P. János

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program