Híd, MKP, Összefogás: diszkriminatív az állampolgársági törvény új tervezete is, a három párt a 2010 előtti állapotot kéri vissza

2020. szeptember 30. - 17:40 | Belföld

A három parlamenten kívüli magyar párt megállapodott, hogy közösen lépnek fel a belügyminisztérium által tervezett állampolgársági törvény módosítása kapcsán, mert az számukra továbbra is elfogadhatatlan. Az MKP képviselői Ondrej Dostállal közösen készítettek módosító javaslatot, a Híd pedig saját tervezetet nyújtott be a minisztériumhoz. A minisztérium 3 éves ott tartózkodást javasol más állam állampolgárságának megszerzéséhez. Az MKP, a Híd és az Összefogás képviselői csütörtökön tárgyalnak a belügyminisztérium illetékeseivel.

Híd, MKP, Összefogás: diszkriminatív az állampolgársági törvény új tervezete is, a három párt a 2010 előtti állapotot kéri vissza
Fotók: Cséfalvay Á. András

Az MKP-Dostál-féle javaslat ugyan szintén a 2010 előtti állapotokhoz való visszatérést javasolta, de azzal a kitétellel, hogyha ezt a belügyminisztérium nem fogadja el, akkor egy másik állam állampolgárságának felvételéhez elfogadhatónak tartják a hat hónapos ott tartózkodást illetve az ottani munkaviszonyt, tanulást stb. Ezzel a minisztérium által javasolt három évet csökkentették volna 6 hónapra. A Híd tervezetében ilyen megoldás nem szerepelt.

Forró: a kormányprogram csak kis előrelépést jelent

A jelenlegi közös állásfoglalásban az állampolgárság feltétel nélküli felvételét javasolják. „Tudatosítjuk, hogy a jelenlegi, belügyminisztériumi törvénymódosítási előterjesztés a kormányprogramban foglaltak szellemében fogalmazódott meg, ami csupán

kis előrelépést jelent a mostani állapothoz képest, és sajnos nem oldja meg a felvidéki magyarok helyzetét, a magyar állampolgárság szabad felvételének lehetőségét”

– fogalmazott az MKP elnöke. Forró Krisztián szerint a hárompárti fellépés fontos az ügy napirenden tartása érdekében. A cél pedig a 2010 előtti állapot visszaállítása.

Sólymos: a minisztérium javaslata nem garantálja az újabb állampolgárság-elkobzást

A közös álláspont kialakításában nagy segítséget nyújtott az a hárompárti szakmai nemzetiségpolitikai munkacsoport, amely az állampolgárság kérdésköre mellett a népszámlálás kapcsán, valamint a Beneš-dekrétumok tekintetében is egységes álláspont kialakítására törekszik. Ebben a csoportban pártpolitikusok mellett független szakemberek is dolgoznak.

A pártok képviselői szerint a belügyminisztérium által kidolgozott módosító javaslat nem oldja meg annak a 3400 embernek a gondját sem, akik elvesztették állampolgárságukat, és azt sem garantálja, hogy a jövőben ne legyenek további állampolgárság-elkobzások. „Parlamenten kívüli pártként csak a nyilvánosság erejét segítségül hívva tudunk bekapcsolódni a jogszabályalkotásba. Holnap jobb belátásra akarjuk bírni a minisztériumot.

Azt akarjuk, hogy amennyiben valaki felveszi a magyar állampolgárságot, az automatikusan ne jelentse a szlovák elvesztését. Ez egy egyértelmű közös érdek” –

jelentette ki szerdán Sólymos László, a Híd elnöke.

A Híd, az MKP, és az Összefogás a törvénytervezetet jelenlegi formájában diszkriminatívnak tartja, és a megoldást a 2010 előtti feltételek visszaállításában látja. Következetesen bírálják a minisztériumi javaslatot, amely egyrészt bizonyos könnyítésekkel javít a jelenlegi helyzeten, de a szlovákiai magyarok helyzetén egy cseppet sem.

Mózes: a belügy módosítási javaslata is alkotmányellenes

„Nem hozhatnak olyan törvényt, amely diszkriminálja a magyarokat Szlovákiában. A kormány jelenlegi terve éppen ez, és ez ellen tennünk kell.

Emellett a belügy által javasolt módosítás után továbbra is alkotmányellenes lenne a jogszabály, így ez a kérdés nem csak magyar, de jogállami ügy is.

A közös javaslatunk egyszerű, logikus és mindenki számára segítséget jelent” – tette hozzá a Mózes Szabolcs, az Összefogás elnöke.

A minisztériumi eljárás csütörtökön, október 1-én lesz, ezen Bukovszky László (Híd) kisebbségi ügyi kormánybiztos is részt vesz. Bukovszky hivatala szintén a 2010 előtti állapot visszaállítását tűzte ki célul.

- lpj -