A hitelszövetkezetek ügyvezetésével ismerkedtek

camera

1

A hitelszövetkezetek ügyvezetésével ismerkedtek

Archív felvétel 

Megosztás

Csallóközi lenyomatok XCVII.

„A tanfolyam célja az volt, hogy azok a hitelszövetkezeti könyvelők, kik az üzleti könyvelés alapfogalmaival a régebben tartott tanfolyamokon már megismerkedtek, most mélyebb betekintést nyerjenek a mérlegkészítés nehéz és laikusoknak bonyolult munkájába; továbbá, hogy behatóbban megismerkedjenek a hitelszövetkezetek ügyvezetésével” – írja a Galántán 1929. április 15-től április 19-ig bezárólag zajlott továbbképzésről a Gazdasági Szemle. A részletes és hangulatos beszámolóból ma is tudhatjuk, kik voltak a tárgyak előadói, az ország melyik részéről érkeztek a „hallgatók” a Mátyusföldre, s hogy milyen hasznos tudnivalókkal gyarapodtak a leendő szövetkezeti könyvelők.

Az oktatók közül Fábry Igort, a Központi Szövetkezet központi ellenőrét nevezi meg a tudósító, illetve Rédler István szerkesztőt. Előbbi „tömör, világos és szakértelemteljes előadásával biztos kézzel vezette a tanfolyam résztvevőit a könyvelési számok és fogalmak labirintusában”, utóbbi „nagyon ügyesen vázolta föl a hitelszövetkezeti ügyvezetést s a hitelszövetkezetek alapszabályait”.

A kurzus utolsó napján a Központi Szövetkezet képviseletében megjelent Galántán Hrdlička alelnök, aki „magasan szárnyaló és a szövetkezeti eszme előmozdítására buzdító beszédet mondott a hallgatókhoz”. A tisztségviselőt szolgálati útjára elkísérték dr. Kuthy és Nagy Hanza-igazgatók is. Beke Kálmán ekecsi református lelkész és Bauer Ferenc magyarbéli tanító köszönetüket fejezték ki az oktatóknak, illetve a szervezőknek, élükön Letocha helybeli plébánosnak. „Kár, hogy a tanfolyamon nem jelentek meg mindazok a könyvelő-kollégák, akiket a központ meghívott. Pedig a falusi szövetkezetnek lelke a jó könyvelő…” zárja tudósítását Horváth Imre tanító, a hidaskürti hitelszövetkezet könyvelője.

A záró beszélgeteseket tizenheten abszolválták az ország különböző részeiből: Horváth Imre tanító (Hidaskürt), Nagy Ferenc igazgató (Galánta), Bükky József tanító (Egyházkarcsa), Kostyál János földműves (Egerszeg), Sipeky Gyula földműves (Szenc), Kossányi Alajos tanító (Szentpéter), Valacsay Imre kereskedő (Csallóközcsütörtök), Galambos Béla tanító (Kissáró), Karaffa N. segédlelkész (Galánta), Varsányi István tanító (Palást), Bauer Ferenc tanító (Magyarbél), Vanya Vince nyugalmazott vasutas (Tardoskedd), Szoleczky János (Kőhídgyarmat), Bellus Sándor tanító (Felsőszeli), Csaplár István tanító (Vágkirályfa), Dicskó József tanító (Eberhard), Uhlyárik Ágoston tanító (Kosuth).

Lelkes Vince

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program