Hivatali és állami kínok miatt egy rakás fejlesztés elmaradt tavaly Dunaszerdahelyen

Megosztás

Elfogadták a város 2017-es számvitelét, melyből kiderül, hogy 2,277 millió eurós többlettel zárt a tavalyi városi költségvetés, amiért elmaradt egy sor fejlesztés.

A számvitellel kapcsolatos részleteket Hájos Zoltán polgármester ismertette a keddi képviselő-testületi ülésen.

Eszerint a tavalyi költségvetés mintegy 2 millió euróval haladta meg a 2016-ost, és elérte a 22,136 millió eurót. A bevételi oldalát 92,9%-ra, míg a kiadásit mindössze 83,7%-ra sikerült teljesíteni.

„A költségvetés 2,277 millió euró többlettel zárt. Ehhez hozzájárult a kiadási oldal megtakarítása, a többletbevételek, és elsősorban a tőkekiadások alacsony merítése” – szögezte le a polgármester. Emlékeztetett arra, hogy amikor tavaly nyáron az EU-s kutatás-fejlesztési források kétes elosztása miatt távoznia kellett az SNS oktatásügyi miniszterének, két dunaszerdahelyi pályázat is bedőlt, együttesen mintegy 800 ezer euró értékben.

Rendezetlen tulajdonviszonyokra, elhúzódó, bürokratikus közbeszerzési eljárásokra hivatkozva maradtak el más városi beruházások, nem valósult meg a Szlovák Gázművek Gyurcsó István utcai épületkomplexumának megvásárlása, ahol a Municipal városi cég főhadiszállását alakíthatták volna ki, és egyelőre nem fordítottak pénzt a művelődési központ mozitermének rekonstrukciójára sem, mivel Hájos szerint bizonytalanságok merültek fel a harmadik felvidéki kőszínház megvalósítása körül.

„Többször elégedetlenségemnek adtam hangot, hogy a városi hivatal miatt elhúzódtak a beruházási projektek, ezért két munkatárssal erősítettük a technikai és beruházási főosztályt. Mivel a terv szerinti tőkeberuházások nem valósultak meg, így nem került sor a beruházási hitel merítésére sem”

– húzta alá.

2017-ben Dunaszerdahely 3,2 millió eurónyi fejlesztési hitel felvételére szerződött le, amit akkoriban bírált Ravasz Marián (Híd) képviselő, amiért nem írt ki a város közbeszerzést a hitel felvételére. A hitelösszeg felét, 1,6 millió eurót tavaly kellett volna merítenie a városnak, a fent említett okok miatt erre viszont nem került sor.

Ravasz Marián

Ravasz ismét kritikát fogalmazott meg, mivel szerinte idén akár jobb feltételekkel is szerződhetett volna a város egy hitelre. „Megint egy kicsit belenyúltunk a lakosok zsebébe úgy, hogy nem adtunk cserébe semmit sem. Most jön majd a gyorsan befejezett invesztíciók időszaka, mivel választások jönnek. Ez nagyon rossz mutatója annak, hogy hogyan gazdálkodott a város tavaly. A zárszázadást nem tudom támogatni” – hangsúlyozta.

További kapcsolódó tavalyi cikkek:

Kolbászból lesz a kerítés Szerdahelyen?

Dunaszerdahely: „Miért kell a jövőnket megenni?”

Bírálta azt is, hogy a város 2,2 millió eurós többletet termelt. „Egy város nem lehet nyereséges, azért van, hogy a lakosokat szolgálja, a szolgáltatásokat működtesse, a színvonalukat emelje, és ha ennyi megmarad, akkor a város nem volt képes elkölteni azt a pénzt a lakosokra” – fogalmazott.

A. Szabó László alpolgármester

A magas többletet illetően Hájos is egyetértett vele, viszont szerinte annak, hogy így alakult, objektív okai is voltak, tehát tőlük független körülmények miatt alakult így, mint az iskolafelújítási pályázatok vagy az SPP-épület, illetve a színházalapítással kapcsolatos tervezet elmaradása. Szubjektív okként hozta fel azt, hogy a beruházási osztályt meg kellett erősíteni a projektek véglegesítése érdekében.

Hájos sikerként könyvelte el emellett, hogy csak minimálisan emelkedtek a közhasznú szolgáltatásokra fordított kiadások, miközben azok színvonala szerinte jelentősen emelkedett. Lezajlott néhány óvodai fejlesztés, nyílászárók cseréje és tetőjavítás, a Kodály alapiskola tornaterméhez vezető folyosó felújítása, a Jilemnický suli kerítésének cseréje. Emellett út- és járdaépítés zajlott, letérő sávokat kapott a belvárosi nagy körforgalom, elkészült a Galántai utat a kürti úttal összekötő tehermentesítő útszakasz, amit azonban a mai napig nem sikerült átadni.

A város számvitelét végül a jelenlévő 22 képviselőből 17-en támogatták.

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program