Hivatalosan is a Smer nyerte a választást, Čaputová megbízza Ficót a kormányalakítással – VÁLASZTÁSOK PERCRŐL PERCRE
A választáson 24 párt és mozgalom, valamint egy választási koalíció indult. A kilencedik parlamenti választást a Smer nyerte a PS és a Hlas előtt - a kormányalakításról valószínűleg ez utóbbi párt dönthet. Egy Smer-Hlas-SNS koalíciónak a jelenlegi állás szerint 79 képviselője lenne a törvényhozásban, ha viszont a PS meggyőzné Pellegriniéket, a PS-Hlas-KDH-SaS koalíció 82 képviselővel rendelkezne.

(parameter)
A politológus szerint a többi lehetőség szerinte túlságosan széles spektrumú lenne. Bővebben...
A legtöbb riasztás ájulás és epilepsziás roham miatt érkezett. Bővebben...
A parlamenti választásokat a Robert Fico vezette Smer-SD nyerte. Bővebben...
A választási részvétel Kassa megyében 60,78 százalékos volt, legalacsonyabb az országban. Bővebben...
Nagyszombat megyében a választók kevesebb mint 70 százaléka voksolt. Bővebben...
Ódor Lajos miniszterelnök tiszteletben tartja a szlovákiai emberek akaratát, akik szerinte demokratikus módon és szabadon döntöttek a parlamenti választáson. Bővebben...
A magyar jelöltek közül Forró Krisztián, a magyarlakta régiókból indulók közül viszont Jaroslav Spišiak kapta a legtöbb karikát. Bővebben...
Fotó: TASR
Nem változik Szlovákia külpolitikai irányultsága – jelentette ki vasárnapi sajtótájékoztatóján Robert Fico, a választáson győztes Smer-SD elnöke. Leszögezte, hogy Szlovákia az Európai Unió tagja és a Smer-SD annak idején támogatta a belépésről szóló népszavazást. Az illegális migrációról azt mondta, ha kormányt alakítanak, az első kormányülésen döntést akarnak hozni a magyar határon tartott ellenőrzések bevezetéséről. Bővebben...
Közülük tizenhatan a PS listájáról kerültek be. Bővebben...
Zuzana Čaputová köztársasági elnök kormányalakítással bízza meg Robert Ficót. Ezt maga az államfő jelentette ki a közösségi oldalán. Részletek...
A Smer-SD lett a szombati parlamenti választás győztese, miután a leadott szavazatok 22,94%-át megszerezte, ez pedig 42 mandátumot eredményezett Ficóéknak a parlamentben. Az Országos Választási és Pártfinanszírozást Ellenőrző Bizottság vasárnap kihirdette a parlamenti választás hivatalos eredményeit. Bővebben...
– jelentette ki a sajtótájékoztatón Robert Fico, hozzátéve, amíg nem kap kormányalakítási megbízást, nem folytat koalíciós tárgyalásokat. Bővebben...
Ravasz Ábel 2 100 preferencia szavazatot kapott, így nem került be a parlamentbe. A Pátria Rádiónak úgy nyilatkozott, el tudja képzelni, hogy végül nem a Smer fog kormányt alakítani.
Bővebben...
"Szlovákia, és a szlovákiában élő emberek fontosabbak, mint Ukrajna" - válaszolta Fico arra a kérdésre, hogy mi lesz a külpolitikai álláspontja a Smernek Ukrajnával kapcsolatban.
"A világ szégyenének" nevezte Fico azt, hogy Daniel Lipšic speciális főügyész lehet. Elmondása szerint nem szeretné megszüntetni Speciális Ügyészi Hivatal.
Ha Fico kormányra került, azonnal ellenőrzéseket vezetne be a szlovák-magyar zöldhatáron - jelentette be a sajtótájékoztatóján.
Milan Majerský, a KDH elnöke ismételten leszögezte, nem fognak kormányozni a Smer-SD-vel, és a KDH Tanácsa sem akar ezen az elhatározáson változtatni.
Majerský elmondta, a KDH mindenkivel tárgyalóasztalhoz ül, akitől meghívót kap.
Hamran István lassan elkezdhet csomagolni - üzente meg Peter Pellegrini az országos rendőrfőkapitánynak, hozzátéve, hogy az új belügyminiszter biztosan leváltja majd. Daniel Lipšic viszont üzenni nem akart, elmondása szerint majd a szakértőkre bízza, hogy kell-e az országnak a Speciális Ügyészi Hivatal.
Peter Pellegrini azt mondta, ha a Smer koalícióra akar lépni a Hlasszal, akkor korrigálnia kell külpolitikai álláspontjain. Pellegrini szerint egyértelműnek kell lennie, hogy Szlovákia EU- és NATO-tag.
Ugyanakkor az ország nem lehet passzív része ezen csoportosulásoknak, Szlovákia képviselőinek törekednie kell, hogy ott legyen mikor az országuk sorsáról döntenek.
Például a Szövetség több mint 3 millió eurót kap.
Bővebben...
Fotó: Cséfalvay Á. András
Bár nem volt nagy különbség a két párt eredménye között, a Smer erősebbnek bizonyult a Galántai járásban. Részletek...
A Dunaszerdahelyihez hasonlóan a Komáromi járásban is a Szövetség győzött, amelyre a választáson résztvevők 48,78 százaléka szavazott, második helyen viszont itt is a Smer futott be. Bővebben...
A Szövetség Elnöksége várhatóan hétfőn elemzi a választás eredményét. Forró Krisztián pártelnök kijelentette, hogy vállalja a politikai felelősséget. Mózes Szabolcs alelnök a választások éjszakáján arról beszélt, hogy a párt elnökségének le kellene mondania. Részletek...
Mózes Szabolcs (Fotó: Cséfalvay Á. András)
Így látják külföldön Fico győzelmét.
Bővebben...
Kalandosan telt a rendőrök választási napja Padányban. Részletek...
Fotó: Rendőrség
Egy pártatlan, tárgyilagos szemlélő egyáltalán lepődhetett meg, hogy a populista (népbutító) kalandor Robert Fico fölényesen nyerte meg a szlovákiai parlamenti választásokat. Barak László véleménycikke.
"Na, ki jött vissza! Gratulálok Robert Ficónak a szlovák parlamenti választáson elért vitathatatlan győzelméhez. Egy hazafival mindig jó együtt dolgozni" - írta a magyar miniszterelnök a közösségi oldalán.
Milan Majerský, a KDH elnöke el tudja képzelni egy lehetséges koalíciót, amelyben a PS és az SaS is helyet foglal, ám emlékeztetett azokra a vörös vonalakra, amelyeket a párt megrajzolt. Kijelentette: nem árulhatja el a választóit. Arra a kérdésre, hogy esetleg a Smerrel is kormányra lépne, Majerský úgy válaszolt, hogy erről a párt országos tanácsa fog dönteni.
Kommentálta Gyimesi György a Szövetség bukását.
A Hlas-SD vezetője szerint hosszú távon intsabilitást eredményezne csak úgy „összetákolni” egy kormány, hogy „kijöjjenek a számok”. A tárgyalások feltételének pártja programjának alaptéziseit tartja. Azt is elmondta, hogy férne el két volt miniszterelnök egy
csárdábankoalícióbanBővebben...
Egyértelműen a Szövetség vitte el a pálmát a Dunaszerdahelyi járásban, de Ficóékra is több mint 13 százalék szavazott, ezzel pedig a Smer lett a második legnépszerűbb párt a járásban. Részletek...
Igor Matovič, az OĽaNO vezetője "gratulált" Richard Sulíknak (SaS), hogy bedöntötte az előző kormányt, így pedig hozzájárult ahhoz, hogy Robert Fico térhessen vissza a hatalomba. A politikus szerint egy Smer vezette koalíció fog kormányra kerülne, amelyben a Hlas és az SNS is helyet foglal. (TV Joj)
Bővebben...
Tomáš Merašický, a KDH alelnöke megismételte, hogy továbbra is érvényben van minden olyan vörös vonal, amely a választások előtt is érvényben volt. Szerinte a párt mindent meg fog tenni azért, hogy egy demokratikus kormány jöjjön létre.
Hozzátette: A KDH jelenleg nincs felhatalmazva arra, hogy megkezdje a tárgyalásokat. (SME)
Ezt Michal Šimečka, a PS elnöke mondta reggeli sajtótájékoztatóján. A párt vezetője két lehetséges kormányt tud elképzelni. Az egyik a Smerből, míg a másik a PS-ből, és annak partnereiből állna. A döntő szó szerinte a Hlasnál van.
Bővebben...
„A választás győztese lesz a legnagyobb felelősséggel a további fejleményekért, hiszen vele szemben állította a lakosság a legnagyobb elvárásokat. Most fontos, hogy ezeket mindannyiunk, Szlovákia érdekében teljesítse" – szögezte le Čaputová. Tovább...
Fotó: TASR
"Feltételezem, hogy meg leszünk szólítva, és tárgyalni fogunk" - nyilatkozta a Hlas politikusa, Erik Tomáš. Úgy nyilatkozott, hogy bár a Hlas és a Smer programja nagyon közel áll egymáshoz, a labda most Robert Ficonál pattog. (Joj)
Lucia Plaváková, a PS alelnöke úgy nyilatkozott a választások kapcsán, hogy pártja meg tesz mindent annak érdekében, hogy Robert Fico ne tudjon kormányt alakítani. A politikusnő szerint tárgyalni fognak minden párttal, kivéve a Smert és az SNS-t.
Ezt Erik Tomáš (Hlas) mondta a TV JOJ-nak. "Nem mi vagyunk azok, akik megnyerték a választást, a Smer nyerte a választásokat, várjuk, hogy Robert Fico, mint a Smer elnöke elindítson, illetve megnyisson valamiféle tárgyalásokat" - nyilatkozta a politikus.
Igor Matovič szerint eléggé nyilvánvaló, hogy a Smer a Hlasszal és az SNS-szel fog kormányozni. "Visszatér a maffiaállam" - jegyezte meg az OĽaNO elnöke, hozzátéve, tisztában van vele, hogy pártja ellenzékbe kerül.
A Smer vezetője a választási éjszaka alatt egyszer sem volt hajlandő kommentálni az eredményeket. A eseményváróról a biztonságiak kísérték őt haza fél öt körül. Vele volt barátnője, Katarína Szalayová. A sajtó szerint Fico mérgesen érkezett az eseményváróra, de végül annál nagyobb örömmel távozott.
Hiába a PS végzett a második helyen, a Hlas-SD elnöke több, mint 30 ezerrel több szavazatot gyűjtött, mint Michal Šimečka. A legtöbb szavazatot szerzett magyar nemzetiségű képviselő, Grendel Gábor, akire az OĽaNO listáján indulva 28 169-en voksoltak. A parlamentbe jutott 150 képviselő teljes listája IDE kattintva elérhető.
Vasárnap reggel nyilvánosságra hozták a külföldről érkezett szavazatok számát is. Bővebben...
Forró Krisztián, a Szövetség elnöke vasárnap reggel reagált a választások eredményére a közösségi oldalán. Köszönetet mondott mindenkinek, aki támogatta a pártot, és egyúttal leszögezte, vállalja a politikai felelősséget. Részletek...
Peter Pčolinský és Milan Krajniak a kudarc ellenére is kiállnak Boris Kollár mellett. A Sme rodina 2,24 százalékkal maradt a parlamenten kívül. A rossz eredmény fő okát mindhárman az antikampányban látják, amely szerintük Zoroslav Kollár üzletembertől ered.
Nincs hiány ünneplésből a Smer székházában, az erkélyről már hajnali 4-kor teli torokból zengett a 'Na Kráľovej holi', a párt elnöke, Robert Fico viszont egész éjszaka kerülte az újságírókat.
A párt nem mond véleményt az eredményekről. Uhríkék pártja a parlamenti küszöb alá csúszott 4,78 százalékkal.
A láthatóan csalódott politikusok helyett a párt szóvivője búcsúzott az eredményvárón lévő újságíróktól.
Martina Holečková, a KDH elnökségi tagja nem tudja elképzelni, hogy a párt a Smerrel kerüljön kormányba. Szerinte az elnökség ezzel kapcsolatban határozott döntést hozott a kampány során. Peter Stachura jelölt nem kívánt nyilatkozni arról, hogy elfogadna-e kormányt a Smerrel.
Az SNS elnöke azon szórakozott, hogy a PS vezetőjének, Michal Šimečkának olyan a nézése, mint egy "sebzett uszkárnak". Hozzátette, sikerült egy olyan blokkot létrehozni, amely "versenyez a liberalizmussal".
23,29 százalékos Smer-győzelem, a PS 17,04 százalékkal a második, a Hlas pedig 14,96 százalékkal a harmadik.
A kormányalakításról valószínűleg Pellegriniék dönthetnek: egy Smer-Hlas-SNS koalíciónak a jelenlegi állás szerint 79 képviselője lenne a törvényhozásban, ha viszont a PS meggyőzné Pellegriniéket, a PS-Hlas-KDH-SaS koalíció 82 képviselővel rendelkezne.
Negyedik helyen az OĽaNO futott be 9,01 százalékkal, ötödiken pedig a KDH 6,89 százalékkal. Parlamentbe került még az SaS 6,21 százalékkal, valamint az SNS 5,66 százalékkal.
A küszöb alatt maradt a Republika, amely 4,79 százalékot gyűjtött, és a Szövetség is, amely 4,47 százalékot ért el. A Demokrati 2,93 százalékot szerzett.
Csaknem teljes feldolgozottságnál a Modrí-Kékek 0,26, a Magyar Fórum pedig 0,11 százalékon.
A részvételi arány az előzetes adatok szerint elérte a 68,51 százalékot.
A Hlas 15 százalék körüli eredménye lehetővé teszi, de egyúttal gátolja is a kormánykoalíció létrejöttét. Arról, hogy a koalíciós tárgyalások milyen irányba haladjanak, a párt elnöksége egyhangú döntést hoz majd. Részletek...
Cséfalvay Á. András felvételei:
Az SNS képes volt arra, amire korábban egyetlen párt se – egyesíteni a nemzeti erőket. Ezzel magyarázta Andrej Danko pártelnök azt, hogy a Szlovák Nemzeti Párt visszakerült a parlamentbe. Bővebben...
Így állunk jelenleg:
Igor Matovič, az OĽaNO elnöke bízik benne, hogy reggel, amikor felébred, nem lesz többségben a Smer, a Hlas és az SNS. A három pártot maffiának nevezte. Bővebben...
93,44%-os feldolgozottságnál járunk. Az SaS egy hajszálnyival megelőzte az SNS-t. A Smert nem tudta letaszítani senki.
Az SaS jobb eredményre számított a parlamenti választásokon – nyilatkozta a párt elnöke, Richard Sulík, és egyúttal megerősítette, hogy beszélt Michal Šimečkával, a Progresívne Slovensko vezetőjével. Részletek...
91,86%-os feldolgozottságnál járunk. A Szövetség közelít a kerek négy százalék felé.
A szavazatok fokozatos összeszámolásával megmutatkozik, hogy a Progresívne Slovensko (PS) fokozatosan nő, de nehéz megmondani, milyen eredménnyel – nyilatkozta Michal Šimečka, a párt vezetője. A további lépésekkel kapcsolatos állásfoglalását csak vasárnap délelőtt közli. Bővebben...
A Republika lehet még bejut
87,96%-os feldolgozottságnál még mindig toronymagasan a Smer vezet. A PS megelőzte a Hlast.
84,50%-os feldolgozottságnál járunk. A Republika után a Szövetség is a parlamenti küszöb alá esett. A PS hamarosan beelőzheti a Hlast.
80,49%-os feldolgozottságnál még mindig toronymagasan a Smer vezet. A PS talán beelőzi a Hlast, a Republika pedig a parlamenti küszöb alá esett
Sajnálja a Szövetség, hogy három óra előtt még mindig csak részleges eredmények vannak. Forró Krisztián pártelnök háromnegyed háromkor egy rövid sajtónyilatkozatban reagált a választási eredmények feldolgozására.
A Statisztikai Hivatal 67 százalékos feldolgozottságnál tart, a pártnak 5,2 százalékos eredményt számoltak össze, ami éppen elég lenne a bejutáshoz. “Mi maradunk, megvárjuk a végeredményt, mielőtt bármit nyilatkoznánk” — mondta Forró Krisztián pártelnök. Annak örül, hogy az exit pollnak a pártra vonatkozó adata egyelőre pontatlannak bizonyult: aszerint csak 4,3 százaléka lenne a pártnak. Pár perccel a sajtónyilatkozat után, 75 százalékos feldolgozottságnál kicsit alacsonyabb, 5,16 százalékos eredményen állt a Szövetség.
75,14%-os feldolgozottságnál járunk. Továbbra is a Smer vezet, a PS hamarosan beérheti a Hlast. Az SaS erősödik, a Republika a bejutási küszöb határánál. A Szövetség továbbra is a parlamentben.
Mint mondja, túl sok párt mozog 5 százalék körül, ezért meg kell várni a végeredményeket.
A helyzet nagyon nem változott. Az SaS picit megerősödött, a Republika lehet be sem jut a parlamentbe.
Fotó: Paraméter
Hajnali fél háromkor ismét lejött Kaliňák az újságírókhoz, bejelentette, hogy majd reggel tartanak sajtótájékoztatót. Csak miután megszámoljak a szavazatokat, tehát reggelig, majd azt követően kommentálják a helyzetet. Nagyon lassan megy a számlálás, és még nem akarja azt mondani, hogy a smer a választások nyertese.
61,22%-os feldolgozottságnál járunk. Az SaS megelőzte a Republikát. A PS hamarosan beelőzheti a Hlast.
54%-os feldolgozottságnál tartunk. Mutatjuk az eredményeket:
46,39%-os feldolgozottságnál az SaS átlépte a parlamenti küszöböt
40,43%-os feldolgozottságnál továbbra is a Smer vezet, a Hlas a második. A Republika megelőzte a Szövetséget, az utóbbi hamarosan kieshet a parlamentből.
36,73%-os feldolgozottságnál járunk, a Smer pedig átvette a vezetést a Szövetségtől a Rozsnyó járásban, a Nagyrőcei járásban pedig Matovičt taszította le a dobogó első fokáról.
Rozsnyói járás: Smer (1706), Szövetség (1696)
Nagyrőcei járás: Smer (895), OĽaNO (781)
36,73%-os feldolgozottságnál 4,80 százalékon áll az SaS, így hamarosan akár át is lépheti a parlamenti küszöböt.
Szlovákia két legnagyobb városában ezidáig a liberálisok vezetnek (33,40%-os feldolgozottsági arány).
Vezet a Smer, 13 százalék felé emelkedett a PS, az SaS hamarosan átlépheti a küszöböt. A Szövetség a parlamentben.
Fotó: Paraméter
Fél óra telt el Kaliňák villámlátogatása óta a sajtósok körében, azóta semmi nem változott a Smer főhadiszállásán. Egyedül annyi, hogy hoztak egy újabb adag rántott húst, ami bőven elég lesz a várakozó újságíróknak, tekintve, hogy egyre kevesebb van belőlük a helyszínen, bár még így is vagyunk itt vagy 35-40-en.
Egy gyors helyzetjelentés a Komáromi járásból. A feldolgozottsági arány 31,74%
Szövetség: 5206 szavazat
Smer-SD: 1278 sz.
PS: 677 sz.
Bár 28%-os feldolgozottságkor még a Szövetség kapott a legtöbb szavazatot az Érsekújvári járásban, 30% fölé emelkedve már a Smer vette át a vezetést (1805), míg a magyar párt a második helyre csúszott le. (1370)
30,59%-os feldolgozottságnál tartunk. A Szövetség 496 szavazatot szerzett ezidáig a Galántai járásban. Összehasonlításképpen a Smer 1247 szavazatot, míg a PS 765 szavazatot tudott magának besöpörni.
30,14%-os feldolgozottságnál tartunk. Mutatjuk a három legnépszerűbb pártot a Dunaszerdahelyi járásban:
Szövetség: 7 719 szavazat
Smer-SD: 1841 sz.
PS: 1369 sz.
Élén a Smer, nővekszik a PS, a Szövetség a parlamentben, ha pedig az SaS így folytatja, hamarosan ők is.
28,11%-os feldolgozottságnál tartunk. A Smer egyelőre tarol vidéken. A Komáromi, Dunaszerdahelyi és az Érsekújvári járásban a Szövetség a legnépszerűbb. Kassát pedig a PS húzta be.
28,11%-os feldolgozottságnál továbbra is a Smer vezet, a PS 12 százalék felé emelkedett. A Szövetség a 6,01%-os eredményével megelőzte az SNS-t.
23,17%-os feldolgozottságnál továbbra is a Smer vezet. Majd jön a Hlas, PS, OLaNO. A Szövetség a 6%-ot súrolja.
Fotó: Paraméter
Hajnali egykor a Smer központban lemerészkedett a sajtósokhoz Robert Kaliňák, aki bár bizakodó, de nem akar messzemenő következtetéseket levonni abból, hogy a szavazatoknak csupán a 20 százalékát számolták meg.
Kaliňák azt is megjegyezte, Robert Fico hangulata olyan, mint mindig, optimista.
Továbbra is Ficoék vezetnek. Mögöttük a Hlas, majd jön a PS. A Szövetséget továbbra is a parlamentbe mérik, bár támogatottságuk folyamatosan csökken. Az SaS közelít a parlament felé, a Sme Rodinának egyelőre esélye sincs.
Mutatjuk, miket beszélt!
Fotók Cséfalvay Á. András:
18,17%-os feldolgozottság mellett még mindig a Smer vezet, bár csökken folyamatosan az előnyük. A PS 11% felé emelkedett. A Szövetség a parlamentben, az SaS 4% körül.
Igor Matovič, az OĽaNO elnöke kisebb óriási csodának tartja az exit pollok eredményeit, amelyek alapján az OĽaNO, a KÚ és a Za ľudí koalíciója bejutna a parlamentbe. Részletek...
Újabb fél óra telt el anélkül, hogy bármelyik smeres politikus felbukkant volna a párt központjának a földszinti helyiségeiben, ahol a sajtósok tartózkodhatnak. Így a média munkatársainak nincs más választása, vagy a közszolgálati csatorna hírműsorát követi, vagy pogácsát majszol és közben a mobilját böngészi, esetleg az épület előtt rágyújt egy cigire és abban reménykedik, hogy már történjen valami érdemleges.
Rendőrök tették helyre. Bővebben...
Milan Uhrík pedig a PS esetleges győzelme miatt aggódik. Bővebben...
Még mindig Fico a legerősebb, jön fel a PS. A Szövetség továbbra is a parlamentben
Továbbra is a Smer vezet, mögötte a Hlas. A Szövetség a parlamentben.
Boris Kollár, a Sme rodina elnöke a parlamenti választások első részeredményei láttán úgy véli, hogy pártja nem jut be a parlamentbe. Szerinte a magas részvételi aránynak és az antikampánynak köszönhető a Sme rodina rossz eredménye. „Így döntöttek az emberek, tiszteletben kell tartanunk, meg kell vele békélnünk” – mondta.
Aki esetleg az exit poll alapján bízik a Smer második helyében, akár még csalódhat is. Így nézett ki akkor: (és mi lett az eredmény?)
A Smer székhelyén változatlanul eseménytelenül telik az idő. A párt központjának földszinti helyiségében kizárólag a sajtó munkatársai tesznek-vesznek. Eddig egyetlen politikus sem bukkant fel a körükben. De így legalább több rántott hús marad az újságíróknak. (Fotók: Cséfalvay Á. András)
Egyelőre nem állnak a rendelkezésünkre semmilyen valós eredmények – figyelmeztetett a pártelnök.
„Tény, hogy az exit pollok eredményei reményteljesen alakultak, én azonban óvatos lennék ezeknek a kommentálásával“ – mondta Šimečka, emlékeztetve arra, hogy 2020-ban a PS-nek biztos bejutást jelzett az exit poll, végül azonban nem lépte át a parlamenti küszöböt.
A Szövetség megköszönte mindenkinek a rá adott szavazatokat, de nem kommentálták bővebben, hogy a Focus közvéleménykutató ügynökség által késztett exit poll alapján nem jutnának be a parlamentbe. Forró Krisztián pártelnök szerint meg kell várni a Statisztikai Hivatal eredményeit. Ezek feldolgozottsága még nagyon alacsony.
Mózes Szabolcs alelnök szerint a részvétel nagyban befolyásolhatja az eredményt. “Magas volt a részvétel, igaz, Dél-Szlovákiában is, de talán nem volt olyan magas délen, mint az ország többi részében” — mondta a Paraméternek Mózes. Szerinte is meg kell várni amíg nagyobb lesz a szavazatok feldolgozottsága. “A 2020-as választás tapasztalata azt mutatja, hogy az exit poll és a végeredmény között volt eltérés” — véli a Szövetség alelnöke.
Bővebben...
Bővebben...
A PS lehet a választások nyertese - derült ki a Medián ügynökség felméréséből, amit az RTVS megbízásából készített el.
Fotó: Paraméter
A Smer Súmracná utcai központja kevésbé barátságos, mint az SNS székhelye. Ficóéknál a regisztráció után az ember közvetlenül egy újságírók, operatőrök es tudósítók által zsúfolt kis helyiségbe érkezik. Ahhoz, hogy le lehessen pakolni, vagy esetleg egy pohár vizet meg lehessen inni, végig kell magát küzdenie az embernek egy csomó állványon es kollégán. A média munkatársain kívül nincs itt senki sem, csupán a karszalagot osztó személyzet.
A párt politikusai az emeleten ismerkednek a különféle forrásokból beszivárgó adatokkal, es röviddel 23 óra után nincs nyoma annak, hogy Smer valamelyik ismertebb arca lelátogatna a sajtósokhoz.
A Progresívne Slovensko nyerheti a parlamenti választásokat – derül ki a Focus ügynökség felméréséből, amit a TV Noviny megbízásából készített el. Először csak a közvélemény-kutatás eredményeit közölték, most pedig már társították hozzájuk a pártok nevét is. Bővebben...
Fotó: Paraméter
Falrengető üdvrivalgásban törtek ki a progresszívek eredményváróján, amikor - néhány másodperccel a televízióban elhangzott eredmény előtt - bejelentették: ezt az exit pollt a Progresívne Slovensko nyerte, 23,5 százalékkal, megelőzve a Smert.
Érdekes eredményt hozott a Focus ügynökség exit poll felmérésének az eredménye, amit a TV Noviny megbízásából készített el. Egyelőre csak az eredményeket közölték, a hozzájuk társuló pártok nevét később hozzák nyilvánosságra. Részletek...
Az ország legtöbb szavazóhelyiségében 22 órakor véget ért a szavazás, és megkezdődött a leadott voksok számlálása.
A Szlovák Nemzeti Párt pozsonyi főhadiszállásán komoly biztonsági óvintézkedéseket foganatosítottak, mintha a párt elnöke még mindig a házelnöki pozíciót töltené be. A parlamenten kívüli SNS irodáinak folyosóin öltönyös biztonságiak vigyázzák a rendet, pedig túl nagy tumultus nincs a Safárik-téri székházban. Csupán 10-15 újságíró lézeng a sajtósoknak fenntartott részben. A nagy képernyőkön a közszolgálati tévé adását lehet követni, de ez senkit nem érdekel, hiszen a kampánycsend még egy teljes órán keresztül, egészen 22:45-ig tart. (Fotók: Cséfalvay Á. András)
"Az eredményeket még nem ismerjük, de úgy gondolom, nagyon jó, hogy Szlovákiában rengetegen vannak, akik méltó európai jövőt kívánnak hazájuknak és családjuknak" - jelentette ki pártja pozsonyi eredményváróján Michal Šimečka, a PS elnöke.
Hozzátette: úgy érzi, a pártnak nagyon sok választót sikerült megszólítania, méghozzá jelentős ellenkampány közepette.
"Bármilyen eredményt is ér el a Progresszív Szlovákia ezen a választáson, mi azt alázattal fogadjuk" - jelentette ki, majd hozzátette, valószínűleg nagyon szoros eredmény születik.
(jéel)
Fotó: Paraméter
Vidám hangulatban, háromnegyed kilenckor érkezett meg Richard Sulík pártelnök az SaS eredményvárójára. Juraj Drobával közösen érkezett, a választás eredményéről nem akart találgatni.
“Meglátjuk, milyen lesz az eredmény, akár még patthelyzet is kialakulhat” - mondta megérkezésekor Sulík. - Az fog dönteni, hogy bejut-e az SNS. Attól függ, hogy bukás lesz-e, hogy egy teljesen sötét kormányt kapunk-e.” A választási éjszakát a központban tölti, de nem tartja kizártnak, hogy egy kicsit aludni is fog. “Meglátjuk, hogy az ‘elemek’ meddig bírják, nem merülnek-e le. Nagyon nehéz kampány, az ‘életem kampánya’ van mögöttünk” — mondta a pártelnök. Egyelőre nincs neki betervezve semmilyen találkozó más párt elnökével. “Meglátjuk az eredményeket, elsősorban a mi eredményünket, és aztán tervezünk” — jelentette ki az SaS elnöke.
- lpj -
Ájulás, epilepsziás roham, sérülés és légúti aspiráció miatt hívták a mentőket a szavazóhelyiségekbe. Bővebben...
A galántai járásbeli Vezekényen még 19:00-kor is össze lehetett futni pár szavazóval
Fotók: Paraméter
Alig két órával a szavazóhelyiségek bezárása előtt megérkezett a Progresívne Slovensko eredményvárójára Michal Šimečka pártelnök, méghozzá taxival.
Elmondta, nagyon szoros eredményre számít, ezzel kapcsolatban pártjának már van némi keserű tapasztalata 2020-ból, amikor hajszál híján maradtak a parlament kapui előtt.
A liberálisok egyébként egy rendezvényteremmé alakított egykori pozsonyi diszkóban várják, hogy a PS végre betáncoljon a parlamentbe. (jéel)
Újabb öt perccel meghosszabbították a kampánycsendet a szombati előrehozott parlamenti választáson – tájékoztatott Ladislav Orosz, az Állami Választási Bizottság elnöke. Tovább...
Szombaton 18 órakor megkezdték a külföldről beérkezett levélszavazatok számlálását a választási bizottságok. Az előrehozott parlamenti választáson összesen 58 779 választópolgár szavazott levélben.
Eva Chmelová, a belügyminisztérium választásokért felelős főosztályának igazgatója elmondta, minden szavazókör választási bizottságának közel 3300 szavazatot kell megszámolnia. Összesen 72 993-an kérvényezték, hogy levélben szavazhassanak. A válaszborítékok visszaküldésének törvényes határideje szeptember 29-én, pénteken 12 órakor járt le.
Bővebben...
A szavazások fennakadások nélkül zajlanak.
A homonnai járásbeli Gruzovce községben lódarazsak fogadták a választókat, ezért a polgármesternek a tűzoltókat kellett riasztania, akik végül eltávolították a darázsfészket. (SME)
A szavazóhelyiségben esett össze egy választó Považská Bystrica egyik városrészében. Részletek IDE kattintva.
Az alkoholszondás ellenőrzés igazolta, hogy Zuberecen a helyi választási bizottság elnöke és egy tagja is alkoholt fogyasztott – tájékoztatott Zuzana Hrabovská, az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs osztályának munkatársa.
„Lakossági bejelentést kapott a rendőrség, hogy a Tvrdošín járásban levő településen a választási bizottság több tagja ittas. A rendőrségi alkoholszondás ellenőrzés két személynél igazolta az alkoholfogyasztást” – erősítette meg Hrabovská.
Az üggyel a Námestovo járási választási bizottság foglalkozik.
Eperjes városának egyik szavazókörzetében egy kocsmában helyezték ki a szavazóurnákat. A bizottság tagja az egyik kocsmárosnő.
A TASR hírügynökség szerint nem először rendezik meg ott a választásokat.
Miután Ondavka (Bártfai járás) községben az adósságok miatt elárverezték a községi hivatalt, egy családi házban rendezték meg a szavazást. A településen 11 ember jogosult a szavazásra.
15:00-ig 10 különböző szavazóhelyiséghez kellett riasztani a mentősöket - adta hírül az OSZZS
Az elmúlt években sem volt ez másképp. A lakótelepen 4048 lakos jogosult szavazásra.
Az egyik választó a személyi igazolványát is a borítékba helyezte. Részletek IDE kattintva.
40 perccel tovább fog tartani a kampánycsend, 22.00 helyett csak 22.40-kor ér véget. Az ok, hogy az egyik pozsonyligetfalui (Petržalka) szavazókörben rosszul lett a választási bizottság egyik tagja, ezért szünetelt a szavazás – tájékoztatott Ladislav Orosz, az Állami Választási Bizottság elnöke. Részletek IDE kattintva.
A Lévai és a Vágsellyei járásban is zavartalanul zajlik a szavazás – erősítették meg a TASR-nek a járási választási bizottságok tagjai.
Egy agresszív férfi megrongálta a választási urnát. Részletek IDE kattintva.
A bizottság foglalkozik a kitöltött szavazólap lefényképezésével kapcsolatos bejelentésekkel is, amelyeket az emberek a közösségi hálón osztanak meg, köztük néhány politikus is ezt teszi. „Az állami bizottság hatáskörébe tartoznak ezek a bejelentések” - tájékoztatott Ladislav Orosz, a bizottság elnöke. Bővebben...
Petržalkán (Pozsony városrésze) az egyik szavazókörben rosszul lett a választási bizottság egyik tagja – erősítette meg a TASR-nek Eva Chmelová, a belügyminisztérium népszavazásokért és választásokért felelős osztályának vezetője.
Chmelová hozzátette, emiatt ott 40 perccel tovább fog tartani a szavazás.
A történtek miatt valószínűleg meghosszabbodik a kampánycsend is az egész országban. Tovább...
Lényegtelen, hogy milyen színű a község pecsétje a választási borítékon. „Akkor is érvényes a szavazat, ha nem piros színű pecsét került a borítékra” – közölte a rendőrség Eva Chmelová, a belügyminisztérium népszavazásokért és választásokért felelős osztálya vezetőjének állásfoglalását. Tovább...
A három legfőbb közjogi méltóság már leadta voksát a szombati parlamenti választáson. Zuzana Čaputová államfő Pezinokban, Boris Kollár parlamenti elnök és Ľudovít Ódor miniszterelnök Pozsonyban szavazott. Bővebben...
A parlamenti választások fontosak az ország jövője, fejlődése szempontjából. Ha valaki nem megy el szavazni, az közömbösségre utal. A Petržalkán található Dom Tretieho Veku nevű idősek otthona lakói közül sokan így vélekednek. Azok, akik önként döntenek úgy, hogy nem élnek szavazati jogukkal, azt vállalják, hogy utána nincs joguk kritizálni.
Soóky Marián másokat is erre buzdít:
A korábbi környezetvédelmi miniszter és egykori EP-képviselő elárulta, Budapesten tanuló két gyermeke is hazautazott a választásokra, egyik fia pedig Angliából küldte el levélszavazatát. Buzdított arra is, hogy akinek szüksége van rá, igényeljen mozgó urnát.
Az 5-ös számú szavazórkörben Grajcár Károly bizottsági elnöktől megtudtuk, hogy reggeltől nagy a választókedv. Bővebben...
Hetényen (Komáromi járás) is szépen érkeznek a szavazók. A képen látható fiatalember épp első szavazatát készül leadni.
Diósförgepatonyban 10 óráig a választók 13,04%-a ment el szavazni.
Vásárúton nagy a választási kedv. Házaspárok, fiatalok, idősek egyaránt leadják voksukat. Folyamatosan érkeznek az új szavazók. Ottjártunkkor családok is érkeztek: voltak, akik gyerkőceikkel együtt mentek el szavazni.
A község polgármestere, Török Gergely is leadta már a voksát.
Elcsíptünk továbbá egy 18 éves fiatalembert is, aki első ízben lépett a szavazóurnához.
Csallóközkürtön már a reggeli óráktól kezdődően folyamatosan mennek az emberek szavazni. A bizottság elnöke elmondta, eddig minden problémamentesen zajlott. Vegyesen érkeznek az emberek, de a délelőtti órákban többségben volt a középkorosztály és az idősebb polgárok.
Richard Sulík Juraj Drobával, Pozsony megye elnökével érkezett szavazni, és miközben fotózkodtak, az SaS elnöke éppen a rés mellé tolta a borítékot. Aztán észrevette és bedobta azt rendesen... A Joj TV-nek megvan videón is.
A Komáromi járásban 103 szavazókört alakítottak ki, ebből 33 található Komáromban. Az Érsekújvári járásban 136-ból 31 található a járási központban. (tasr)
Bővebben...
2020-ban a Dunaszerdahelyi járásban 63 632 személy vett részt. Bővebben...
Mária Tóthová választási bizottsági jegyzőkönyvvezető jelenti: minden OK mind a 42 szavazókörben. (tasr)
Michal Mráz a Lévai Járási Választási Bizottság jegyzőkönyvvezetője közölte, mind a 162 szavazókörben problémamentes volt az indulás.
Ezen átveszik a feladataikat, melyek közül az elsődleges a választások folyamatos és zökkenőmentes biztosítása. Eva Chmelová közölte, hogy foglalkoznak emellett olyan beadványokkal is, amelyek a kampánycsend megsértésére hívják fel a figyelmet.
Erről tájékoztatott Eva Chmelová, a belügyminisztérium választásokkal foglalkozó főosztályának igazgatója.
Megkezdődött a parlamenti választás, a kilencedik az ország történetében. Bővebben...