Hogyan és milyen fajta áfonyát ültessünk, hogy az meg is teremjen?

camera

1

Hogyan és milyen fajta áfonyát ültessünk, hogy az meg is teremjen?

agrocentrum_afonya_0 

Megosztás

Az utóbbi években egyre népszerűbb a tájainkon is az áfonya. Rájöttek az emberek, micsoda kincs rejlik ebben az apró savanykás bogyóban. A rengeteg C vitaminon kívül sok antioxidánst tartalmaz, gyógynövényként is megállja a helyét. Antibakteriális hatása van, segít megelőzni az érrendszeri betegségeket, erősíti az immunrendszert. Tegyük hozzá, hogy emellett finom is. Frissen fogyasztva, lefagyasztva, lekvárnak egyaránt. Mi a fortélya a sikeres áfonya-ültetésnek?

A kanadai áfonya főleg a tűlevelű erdők aljnövényzetét képezi a természetben. Megnő az erdőszéleken, tisztásokon. Számunkra a lényeg az, hogy a természetben savanyú közegű talajokon terem (Ph 3-3,5). Erre kell a kertünkben is törekednünk.

Az áfonya ültetésének egyetlen titka, hogy nem ültethetjük ki csak "úgy egyszerűen" a kertünkbe. Van vele egy kis plusz munka a többi, nálunk honos bogyós gyümölccsel szemben.

Ássunk ki egy akkora gödröt, hogy beleférjen úgy 50 liter savanyú komposztkeverék (rododendron, vagy azália földkeverék, de már kapható speciális áfonya-földkeverék is). A gödröt béleljük ki fekete anyaggal (amelyet az eper ültetésénél is használunk ). Ez az anyag meggátolja, hogy a savanyú komposzt idővel összekeveredjen a kerti földdel, de a pangóvizet átengedi. Töltsük meg a gödröt a savanyú földkeverékkel. Enyhén tömjük meg és ültessük bele az áfonya csemetét. Lehetőleg konténereset vásároljunk, biztosabb az eredése. Az ültetés után alaposan öntözzük meg a csemetét. Bár a most kapható áfonyák egymagukban is teremnek, mégis jobb, ha legalább két, vagy több különböző fajtát ültetünk egymás mellé, így jobb lesz a beporzás és több lesz a termés. A bokrok távolsága egymástól úgy 1,5 – 2 m legyen.

Amennyiben így ültetjük, és savanyú kémhatású tápoldattal tápozzuk, akkor probléma nélkül megterem az áfonya a Csallóközben.

Nézzünk néhány fajtát, amely közkedvelt a kiskertészek, de a nagytermelők körében is:

Spartan – a korai fajtákhoz tartozik. Világoskék, nagy gyümölcsei jellegzetesen finomak. Maga a bokor is bő hozamú, 6 kg-ot is teremhet. A törődést, a jó talajt és a tápanyag utánpótlást meghálálja.

Duke – szintén korai, fürtökben terem már fiatal korában és sokat. Bogyói 2 cm nagyok, vitamindúsak és hosszan tárolhatók. Magas hozama miatt nagyüzemi termesztésben is kedvelt.

Képen: Bluecrop – az egyik legnépszerűbb fajta

Bluecrop – az egyik legnépszerűbb középkorai fajta. Másfél méterre nő meg. Gyümölcsei nagyok, mutatósak, ízletesek. Augusztus elején érnek. Sokat terem, bogyói nem repednek és nem hullanak. Nagyüzemileg is termesztik.

Képen: Brigitta Blue

Brigitte Blue – szintén középkorai és nagybogyójú fajta. Hasonlóan a többi fajtához a nagy fagyokat is jól bírja. Hűtőben nagyon hosszan tárolható, kedvelt a kiskertészek körében.

Elliot – szeptemberben érnek középnagy sötétkék bogyói. Bokra sűrű, felálló, burjánzó. Napos helyre, félárnyékba ültessük.

Képen: Egy újdonság – Pink Lemonade

Pink Lemonade – ha létezhet lapos őszibarack, miért ne lehetne rózsaszín áfonya, nemde? Ez a fajta ilyen. Ugyanúgy termesztjük, mint kék rokonait. Bokra úgy 1,80 magasra nő. Nagyon mutatósak rózsaszín virágai és tetszetős, finom rózsaszín termései.

Képen: Vörösáfonya

Vörös áfonya (Brusnica) – néhány fajtája: Koralle, Big Pearl, Howes, Ben Loar. Nagyon egészségesek, rengeteg vitamint, nyomelemet, antioxidánst tartalmaznak. Többfajta betegség megelőzésére is kitűnőek. Fontos, hogy őket is savanyú földbe ültessük.

Ültessenek Önök is vitaminbombát kertjükbe. Sokkal egészségesebb saját termésből beszerezni a család vitaminszükségletét, mint a patikából. Jó munkát kívánok hozzá !

Angyal József, AGROCENTRUM Nyárasd

Forrás: www.agrocentrum.sk

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program