Hogyan segítsünk tanulni elsős gyermekünknek?

camera

1

Hogyan segítsünk tanulni elsős gyermekünknek?

Illusztráció (Fotó: TASR) 

Megosztás

A szeptember minden iskolás életében fontos hónap, legfőképp az elsősökében. Ők először ülnek iskolapadba, s talán őket várja a legtöbb új élmény. A dunaszerdahelyi Szabó Gyula Alapiskola alsó tagozatos tanító nénijét, Novotný Emesét kérdeztük meg arról, hogyan segíthetjük gyermekünket a tanulásban.

Hogyan készítsük fel gyermekünket az iskolára?

Rákészíteni a gyermeket az iskolára már az oviban elkezdik. Voltak nálunk például az óvodák látogatóban is, jöttek hozzánk foglalkozásokra, jöttek beiratkozni, tehát valamilyen szinten ők már ismerkedtek az épülettel, a pedagógusokkal. A szünetben nyilván már mindenki elkezd vásárolgatni, megveszik az iskolatáskát, a tanszereket, s így tovább. Rákészíteni a kicsiket inkább csak az utolsó két-három hétben kell, azt is inkább a rendszer bevezetésével. Hozzá kell szoktatni őket ahhoz, hogy időben lefeküdjenek, s reggel időben felkeljenek, tehát inkább erre kell felkészíteni őket. Az átállásban pedig mi segítünk az iskolában. Nem kezdünk azonnal tanítani. A gyerekekkel először játékos formában foglalkozunk, amikor elfáradnak, akkor pihenünk egy kicsit. Eleinte dolgozunk például tíz percet, utána játszunk. Amikor látom rajtuk, hogy megint tudnak figyelni, akkor kezdünk ismét dolgozni. Azt, hogy a szülő már otthon írni, olvasni kezdjen el a gyermekkel, nem ajánlom semmiképp. Mégpedig azért, mert egészen másképp tanítom én, valamint a szülő is máshogy fogja elmagyarázni az adott dolgot. Ebből pedig egy káosz lesz a kicsi fejében. Amennyiben ő magától nem igényli, akkor ezt nem szabad erőltetni. Sokan vannak, akik úgymond megijesztik a gyermeket, de ezt sem szabad, mert így a tanító néni már mumusként él a tudatában, s nem fogja jól érezni magát az iskolában. Reálisan kell elmondani, hogy mi is vár rájuk.

Mikor jön el az az idő, amikor már a kicsik képesek végigülni a 45 percet?

Ez teljesen változó, gyermekfüggő, valamint attól is függ, hogy milyen az osztály összetétele. Ha a gyerekek fogékonyabbak, s türelmesebbek, akkor hamarabb eljön ez az idő. Azonban ezt a szintet nem egyszerre érik el. Lesz olyan, akivel haladhatok tovább, de lesz olyan is, akit hagynom kell még egy picit játszani. A játékot persze nem úgy kell elképzelni, hogy előveszi a babáját, hanem pihenhet, mást csinálhat. Gyakran teszünk be ilyeneket az órára, amikor látom, hogy fáradtak, akkor például felállunk és tornázunk, énekelünk, körjátékokat játszunk. A legfontosabb, hogy sokat beszélgessünk, ugyanis ilyenkor ki tudnak nyílni a gyerkőcök, s ezáltal közelebb kerülnek hozzám. Azt a szintet, hogy végigüljük a 45 percet, csak a második félévben érjük el, de talán még az is korai. Sokszor még negyedikben is nehéz nekik ennyi ideig folyamatosan figyelni. Ez attól is függ, hogy milyen napja van valakinek, hogy aludt az este, kipihente-e magát, mennyire éhes, s a többi. Ezek ugyanis mind nagyon fontos dolgok, amik a kicsik figyelmét elvonhatják.

Első osztályban még minden tanórát egy tanító oktat a gyerekeknek?

Elsőben csak a hittant tanítja más, az összes többi órát az osztályfőnök viszi. Délután pedig a napközis tanító néni foglalkozik a gyerekekkel. A napköziben szintén osztályok szerint vannak elosztva, mivel elsőben nem jó több elsőst összevonni, tekintettel arra, hogy minden osztály máshol tart a tananyaggal, minden tanító más mondatokat kér például szlovákból, vagy más tankönyvből tanulnak. Az elsősök mellé negyedikes diákok csatlakoznak, mivel ők már önállóan tudnak tanulni, így elegendő idő jut a kisebbekre.

Mi az ajánlott, járjon a kicsi napközibe, vagy tanuljon inkább otthon?

A napközi mindenképpen jó dolog, én ajánlom mindenkinek. Esetleg, ha valamelyik szülő otthon tartózkodik, akkor nyugodtan vigye haza korábban a gyermeket, de egy kis időre hagyja ott. A napközinek is megvan a maga rendszere. Először elmennek ebédelni, utána van egy rövid pihenő rész, majd tanulnak, s miután ezzel végeztek, kimennek az udvarra. Azért is nagyon jó a napközi, mert az ott tanító pedagógus tudja azt, hogy az adott osztály tanítója hogyan, milyen módszerekkel oktat, s így ugyanúgy magyarázza el a leckét, mint ahogyan azt az órán hallották. Az ugyanis, ahogyan azt már említettem, nem jó egy elsős diáknak, ha mindenki máshogyan magyarázza el neki a dolgokat. Én személy szerint a szülői értekezleten is el szoktam mondani, hogy otthon hogyan tudnak a szülők segíteni gyermeküknek a tanulásban.

Tanuljunk napközi után a gyerkőccel?

A napköziben a diákok megtanulják, s leírják a leckét, de én mindenképpen azt ajánlom, hogy nézzük át otthon a házi feladatot. Mint szülő, én kíváncsi lennék rá, hogy a gyermekem mit tanul, hogy tud számolni, milyen betűt ismer. A szülőnek öröm, hogy látja, hogyan fejlődik a kicsi. Valamelyik tanulónak szüksége is van az ismétlésre. Természetesen a tanító néni nem tud minden egyes gyerkőc mellé külön leülni, hanem csoportosan tanulnak. Valamelyik gyereknek jó a csoportos tanulás, valamelyiknek azonban jobb az egyéni. Azonban ez az otthoni tanulás ne legyen hosszadalmas. Maximum 20 percig tartson, ebbe az időbe bele kell férnie az ismétlésnek. Elvégre a lecke már le van írva. Esetleg, ha úgy látja a szülő, hogy nem olyan szép a vonalvezetése, akkor nyugodtan lehet nyitni otthon egy gyakorló füzetet, s abba gyakoroltatni az írást, de itt nem oldalakról beszélünk, hanem egyszerre például két sorról. Lehet továbbá gyakorolni a betűkeresést, a számolást. Számolni nem csupán úgy lehet, hogy leülünk az asztalhoz, hanem spontán, mondjuk utazás közben az autóban.

Hogyan tanítsuk meg tanulni gyermekünket?

Egy elsősnél, úgy gondolom, az a legfontosabb, hogy effektíven tanuljon, tehát csak azzal foglalkozzon. Mindenben a rendszer a legfontosabb. Természetesen nem percre pontos napirendről beszélek. A legelső dolog a reggeli ébredés. Időben keltsük fel a gyermeket, ne pedig indulás előtt öt perccel. Legyen ideje elkészülődni, reggelizni. Nagyon fontos, hogy ne éhesen jöjjön el az iskolába, mert nem fog tudni kellőképpen odafigyelni a tanulásra. Úgy tűnhet, hogy ezek lényegtelen dolgok, de ez nem igaz, igenis lényegesek, s összefüggenek a tanulással. A következő lépés, hogy időben érkezzen meg az iskolába annak érdekében, hogy legyen ideje átöltözni, kipakolni a dolgait, valamint beszélgetni a barátaival, vagyis legyen ideje ráhangolódni arra, hogy elkezdődik a tanítás. Utána következik a mi napirendünk az osztályban, iskolában, amit az otthoni tanulás követ. Ez ne legyen 20-30 percnél hosszabb idő. Ezt úgy tudjuk megoldani, hogy kialakítunk egy biztos helyet a gyereknek, ahol mindig tanul. Ennek nem muszáj egy íróasztalnak lennie, lehet ez akár a konyha is, ha ott van vele az anyuka. Amikor tanul, ne legyen az asztalon semmilyen játék, ne legyen ott semmi, ami elvonhatja a figyelmét, ne szóljon a rádió, ne menjen a televízió. Abban a 20-30 percben csak és kizárólag a tanulással foglalkozzon. Ha minden más lesz mellette, ez az idő eltolódik egy órára, ami teljesen felesleges. Ami még nagyon fontos, hogy ha azt látjuk, hogy fáradt a kicsi, akkor ne erőltessük a tanulást. Először hagyjuk egy kicsit pihenni, enni, inni. Nekik ugyanis még borzasztóan fárasztó egész nap az iskolában lenni. Amikor már úgy látjuk, hogy kipihente magát, akkor le lehet ülni vele tanulni. Utána mehet játszani, vagy azt csinálni, amihez kedve van. A következő nagyon fontos dolog, hogy időben feküdjön le a gyerkőc aludni. 8 órakor már legyen az ágyban még abban az esetben is, ha nem alszik el rögtön, ugyanis akkor is már pihen.

Mik a leggyakoribb nehézségek az elsősöknél?

Ami a legnehezebb, az a betűk összeolvasása, a másik pedig a matematikában a 10-es szám átlépése. Ezek úgynevezett fordulópontok, amik általában problémát, nehézséget szoktak okozni. Azonban kellő gyakorlással, valamint ismétléssel ezek is megoldhatóak. Ami még komoly problémát szokott okozni, az a hallgatás. A kicsiket meg kell tanítani arra, hogy figyelni, hallgatni tudjanak.

Milyen tanóráik vannak az elsősöknek?

Matematika, ahol alapműveleteket tanulunk, szlovák nyelv, itt nem írunk, csak beszélgetünk. Aztán van a magyar nyelv, itt a két fő tantárgy az írás és az olvasás. Ezeken kívül van még testnevelés, környezetismeret, zene, valamint etika/hittan.

Már elsőben is osztályozva vannak a diákok. Hogyan kellene reagálniuk a szülőknek a gyermek jegyeire?

A kicsiket csak dicsérni szabad. Ne szidjuk meg őket akkor sem, ha esetleg kettest, hármast kapnak. Úgy gondolom, hogy a jegynek építő jellegűnek kell lennie. Gond akkor van, ha azért kap rosszabb jegyet, ha nem tanul, nem készül, nem figyel, tehát nem tesz meg azért a jegyért semmit. Abban az esetben, ha itt-ott becsúszik egy-egy rosszabb jegy, az még nem probléma, ugyanis mindenkinek van rossz napja. Csak dicsérni szabad őket, mert nekik fontos, hogy elismerjük a munkájukat.

(SzC/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program