Hogyan spóroljunk meg 15 százalékot a villanyáramon, hogy elkerüljük a drágulást? Íme, néhány hasznos tanács

2022. szeptember 8. - 07:59 | Belföld

Az elkövetkező évben nem változhat különösebben a villanyáram ára a háztartások számára Szlovákiában, ennek viszont egy feltétele van: a spórolás. Tehát, aki képes 15 százalékkal kevesebbet fogyasztani a 2020-as vagy 2021-es összfogyasztáshoz képest, az nem fizet rá különösebben. Egyelőre nem tudni pontosan, hogy milyen végső ár vonatkozik majd a háztartásokra, de az állam már most tanácsokkal látja el az embereket, hogyan spóroljanak – írja a TV Noviny.

Hogyan spóroljunk meg 15 százalékot a villanyáramon, hogy elkerüljük a drágulást? Íme, néhány hasznos tanács
Illusztráció (Fotó: Pixabay)

A Szlovák Innovációs és Energetikai Ügynökség (SIEA) bemutatott egy ötven intézkedésből álló csomagot, amely alapján energiát spórolhatnak a háztartások. Az energiaspórolás akár sokba is kerülhet, ha például ablakcseréről, hőszigetelésről vagy új fogyasztók vásárlásáról beszélünk, de olyan hétköznapi tevékenységekkel is elérhetjük, amelyek során nem kell mélyen a zsebünkbe nyúlni.

Ilyen például a mosás. A szakértők azt javasolják, hogy a mosógépet soha ne indítsuk be félig üresen, emellett érdemes csökkenteni a mosás hőmérsékletét is, ugyanis minél nagyobb hőfokon mosunk, annál nagyobb a fogyasztás. A SIEA szerint 30-40 Celsius-fokos hőmérsékletnél 50 százalékkal kevesebb áramot fogyasztunk, ez pedig bőven elég a legtöbb ruhára. A legújabb mosógépek és mosogatógépek ráadásul ekoprogrammal is rendelkeznek – ezek ugyan időigényesebbek, de rengeteg energiát spórolnak.

A hűtőt nem kellene feleslegesen nyitogatni, ugyanis minden ilyen alkalomkor kiszáll belőle a hideg levegő, a meleg pedig bejut, amit aztán a gépnek le kell hűtenie. Minél gyakrabban nyitogatjuk a hűtőt, annál magasabb lesz a fogyasztásunk. Meleg ételt se tegyünk a gépbe, előbb várjuk meg, hogy elhűljön.

A háztartások villanyfogyasztásának tizedét a világítás teszi ki. Ha sötét a szoba, néha elég felhúzni a redőnyt, hogy több természetes fény jusson be. Nem mindig szükséges az egész helyiségben világítani, például asztalnál vagy ágyban olvasásnál elég csak kislámpát használni. Ha elhagyjuk a helyiséget, mindig kapcsoljuk le a lámpát.

Főzéskor ügyeljünk rá, hogy a fedő mindig pontosan illeszkedjen a fazékhoz – akár néhány milliméteres rés is jelentős hőveszteséget okozhat. Azon is sok múlik, hogy mekkora edényben főzünk, ugyanis annak átmérőjének illeszkednie kell a főzőlaphoz. A túl nagy vagy túl kicsi fazék megnöveli a főzés idejét. Ha például egy edény átmérője három centivel kisebb, mint a főzőlap, az elhasznált energiának akár a harmada is elveszhet. A SIEA továbbá azt javasolja, hogy kisebb adagokat mikrohullámú sütőkben melegítsünk fel, amivel akár 50 százaléknyi energiát is spórolhatunk.

Javasolják továbbá, hogy sütéskor egyszerre több adagot készítsünk, valamint ne hagyjuk sokáig melegedni a sütőt. Vasalással is könnyen lehet villanyt spórolni. Például a fehérneműt úgy vasaljuk, hogy az még enyhén nedves, a gépet feleslegesen ne hagyjuk melegedni, illetve ne hagyjuk feleslegesen bekapcsolva. Vízmelegítésnél részesítsük előnyben a vízforralót a főzőlappal szemben, és csak annyi vizet melegítsünk fel, amennyire feltétlenül szükségünk van.

Ez csak néhány a sok közül, a Szlovák Innovációs és Energetikai Ügynökség további tanácsokkal szolgál a weboldalán.

Radovan Potočár, az energie-portal.sk főszerkesztője a TV Noviny-nek elmondta, a spórolás minden háztartásban individuális lehet, a legfontosabb viszont, hogy elsősorban azokra a fogyasztókra összpontosítsunk, amik a legtöbb áramot emésztik fel. Ilyenek például az öreg villanybojlerek, vízforralók vagy hűtők. Újak vásárlásával megtérül a befektetés. Szerinte viszont a néhány éves gépeket nem érdemes lecserélni, ebben az esetben inkább a fogyasztói szokásokon kellene változtatni.


(tvnoviny.sk)