Hogyan válasszunk ültetőburgonyát?

Megosztás

A tél háttérbe szorultával a gyümölcsfák metszésén kívül ideje elgondolkodnunk azon, vajon milyen burgonya fajtát válasszunk az idei termesztésünkhöz.

Elöljáróban szóljunk néhány szót a burgonya alaptípusairól.

A burgonya ültetőanyagot körültekintően kell beszereznünk. Lehetnek a gumók épek és szépek külsőre, az esetleges vírusfertőzést nem vesszük észre rajtuk szabad szemmel. A különböző vírusos betegségek nagyon negatívan befolyásolják, azaz csökkentik a hozamot. Ezért burgonyát csak megbízható, ellenőrzött forrásból vásároljunk. A minőséges vetőburgonya csomagolásán megtaláljuk a növényegészségügyi igazolást, illetve útlevelet, amely igazolja a fajta-azonosságot, valamint, hogy fertőzésmentes állományból származik. Az ilyen ültetőanyag biztosíték számunkra, hogy sikeres lesz a termesztésünk.

Képen: növényorvosi útlevél

Szaporítási fokozatok – szintén megtaláljuk ezt az információt a csomagoláson. „ A“ (C1) – ezt a gumót, illetve utódait még kétszer elültethetjük, a minőség romlása nélkül. „B” (C2) – még egyszer használhatjuk fel. „E” – az ilyen gumót még háromszor elültethetjük, sikeresen.

Főzési típusok – arról tájékoztatják a háziasszonyokat, hogy hogy viselkednek az egyes fajták a főzés során. „ A” típus – nem szétfővő, keményebb, első sorban salátáknak való. „B” típus – enyhén szétfővő, kicsit lisztes, kitűnő sültkrumplinak, hasábburgonyának, de levesekbe, gulyásokba is. „C” – lisztes, szétfővő. Kásának, tésztákba használják.

Ha ezeket az információkat áttekintettük, már csak azt kell eldöntenünk, mennyi szuperkorai, korai és tárolási burgonyát szeretnénk termeszteni.

A szuperkorai fajtákat már február végétől előcsíráztathatjuk. Az előcsíráztatás kb. 10-12 C°–on, világos, nedves helyiségben történjen, ültetés előtt úgy hat hétig. (Természetesen az ültetéssel várjuk meg míg meleg lesz a föld.) Ha ültetés után fátyollal takarjuk őket, akkor június közepén már illatozhat asztalunkon a friss petrezselymes „újkrumpli”.

A korai fajtákra jellemző, hogy elég korán szedhetünk belőlük, emellett jól eltárolhatók, akár január-februárig.

A középkorai, vagy kései fajtáknak hosszabb a tenyészidejük, és megfelelő körülmények között akár a következő évi termésig is raktározhatók.

A fajták túlnyomó része csávázott változatban is kapható. Ezek nagy előnye, hogy kb. 90 napig nem kell őket permetezni burgonyabogár és burgonyavész ellen.

A fent említettek átgondolása után nem marad más hátra, mint megvásárolni egy megbízható üzletben, vagy megrendelni egy webshop-ban az ültetőburgonyánkat, mindjárt a szezon elején, amíg még bőséges a választék.

Fontos, hogy a megvásárolt ültetőanyagot ne tároljuk meleg, száraz helyen.

Forrás: Angyal József, AGROCENTRUM Nyárasd

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program