Hol volt és hol se nem

Soóky László | 2016. június 19. - 15:35 | Vélemény

Régi-régi történetet mondok el, abból az időből, amikor az MKP még párt volt, a párt élén Bugár Béla tündökölt, és a szlovákiai magyar sajtóban publikált, akár kormányzó politikusokat is elmarasztaló véleményeket komolyan vették az érintettek.  

Hol volt és hol se nem
Menyhárt József - mno.hu

Ilyen volt például az, hogy az egyes (vagy az összes?) magyarok által többségben lakott településeken az MKP (korábban Együttélés) irányítását átvették a letűnt idők emberei: pártelnökei, TSz-elnökei, iskolaigazgatói, HNB-elnökei, stb. elnökei, és maguk közé senkit be nem engedtek.

Akkoriban (mondom, az Új Szó még mértékadónak számított) olykor a párt elnöke magánemberként is szóba állt egy-egy riporterrel. Így kerülhetett sor egy fogadásra a pártelnök és a riporter között. A fogadás tartalmi része az volt, hogy a riporter benyújtja felvételi kérelmét fatornyos faluja MKP alapszervezetébe, s amennyiben azt elutasítják, a pártelnök az alapszabályzat alapján, az Országos Etikai Bizottság útján ronggyá veri az alapszervezetet.

A riporter egy szót sem szólhat az akkori elnökre, mert alig telt el egy hónap, s a fogadás tétje, egy karton minőségi pezsgő, küldönc útján megérkezett a szerkesztőségbe. Az alapszervezet pedig változatlan összetételben tette tovább a dolgát.

Bugár egyébként nem tudta , amit a riporter tudott, tételesen azt, hogy az Országos Etikai Bizottság elnöke keresztkomája volt a helyi alapszervezet elnökének, merthogy ez a provincia ilyen kicsi. Azt sem sejthette, hogy maga a párt erkölcsében a velejéig korrupt. Honnan tudhatta volna, ő az MKDM-ben bontott vitorlát.

Egyébként párttörténetileg ez volt az a pillanat, amikor a miniszterelnök-helyettes saját bevallása szerint rádöbbent arra, hogy Bugár Béla még nála is pénzéhesebb, mi több, szerinte Bugár Bélának a lelkét is megrontotta a pénz, „ezen vesztünk össze”. (Csáky Pál) Az már szemléleti kérdés, hogy, ha egy közjogi méltóság tudomást szerez valamiről, ami nézete szerint törvényellenes, milyen lépéseket tesz; feljelent, összeveszik, vagy tíz év távlatából közvélemény-hergelés reklámfogásaként felugat a Holdra.(?)

Istenem, dehogy szólnék bele az MKP belügyeibe! Csak tudomásomra jutott, hogy a fiúk jelentős része vette a kalapját, (utánuk vagy az özönvíz, vagy a vízözön) a Tisztújító Kongresszus új elnökséget választott, s új elnököt, Menyhárt József személyében. Leveszem előtte a kalapom, mert tiszteletre méltó az, hogy a párt huszonöt év mínusza után még bízik önmagában, és bízik a csapatában. A helyében annyira nem bíznék, mert ott maradt egy őskövület, aki a párt eddigi idejében szivárványként feszült a párt valós léte, erkölcse és az etikai bizottság között. Az ő maradása nem véletlen.

Innen, a partvonalon kívülről a halandó csak drukkolhat, reménykedve a boldogabb jövőben. Arra viszont felhívnám az új elnök figyelmét, hogy, ha zároltatná és megvizsgáltatná az Országos Etikai Bizottság postaládáját, s annak tartalmát nem söpörné a szőnyeg alá, találna néhány eltussolt köztörvénybe ütköző ügyet is. Aztán elkezdhetné a megújulási folyamatot.