Horváth Zoltán: Dunaszerdahelyen is négy évig tart a választási ciklus, nem félévig

2018. november 6. - 08:38 | Régió

Csapatban gondolkodik, polgármesterként sem kíván egymaga dönteni olyasmiről, amihez több ember rálátása szükséges. Leszögezi, hogy nem az utolsó félévben kellene mindent modernizálni és átadni, mivel így minden sokkal drágább. Horváth Zoltán alpolgármesterrel, Dunaszerdahely polgármester-jelöltjével boncolgattuk a fenti témákat. 

Horváth Zoltán: Dunaszerdahelyen is négy évig tart a választási ciklus, nem félévig

Horváth Zoltán programjáról, melyről interjúsorozatunk további részeiben is beszélgetünk, bővebben ITT olvashat, a Facebookon pedig ITT találja őt.


A város alpolgármestereként tevékenykedett négy éven keresztül. Kitartott ebben a pozícióban, és nem távozott abból kifolyólag, hogy esetleg nem tudta bevinni az Ön által képviselt gondolatokat a városvezetésbe, viszont az aktuális polgármesterrel szemben indul, akivel végigkísérte az elmúlt négy évet. Miért?

A választási időszak elején köttetett egy megállapodás az együttműködésünkről, ami négy évre szól. Ez a megegyezés tartalmazott rövidebb és hosszabb távú víziókat is, időről időre születtek olyan stratégiai döntések, melyekben egyet tudtunk érteni, olyan elképzelések, melyeket meg tudtunk valósítani, mint például az iskola- és óvodakonyhák programja. Ugyanakkor éppen az alpolgármesteri funkciómból adódóan megláttam a városvezetés rendszerének gyenge pontjait is, márpedig van belőlük jó néhány.

Melyek volnának ezek?

Mindenekelőtt azt szeretném, hogy a nagypolitika örvényléseitől független város legyünk. Ne egy párt szervezze a várost, Dunaszerdahely legyen a polgárok városa. A pártok szembenállásának meg kell szűnnie a város határában, eddig is mindent megtettem, és ezután is mindent megteszek annak érdekében, hogy megkérdőjelezhetetlen pártjaink azokon a területeken segítsék a város fejlődését, amelyeken módjukban áll, bevonva a szlovák és a magyar kormányt is.

A város irányítását illetően a másik legfőbb gyengeségnek a polgármesteri funkció, illetve a városi tanács jogköreit tartom. Úgy gondolom, senkinek sem szabadna egy személyben döntést hoznia olyan kérdésekben, ahol a város lakosainak pénzéről van szó. Például a városi cégek közgyűléseiben, vagy a támogatások esetében. Miért döntse el valaki egy személyben, hogy valaki pályázat nélkül mennyi támogatást kapjon?! Éppen ezért szűkíteni kellene a polgármesteri jogköröket, mert átláthatatlan, felületes, elsietett döntéseket vonhatnak maguk után.

Hogyan volna kiküszöbölhető az ilyesmi?

Ha nem hozhatna meg egyetlen ember ilyen döntéseket. Azt szeretném elérni, hogy a kommunális politika legyen közügy. Ne arról szóljon, hogy ezt vagy azt majd a hivatal vagy a polgármester elintéz, hanem valóban hozzuk közelebb a polgárokhoz a város irányítását. Létezik egy városi tanácsunk, hat városi képviselővel. Ennek a tanácsnak kellene ellátnia a közgyűlés funkcióját a polgármester helyett, vagy pedig a képviselő-testületnek kellene döntenie a városi cégek vagyonát érintő kérdésekben. A leendő képviselők közül pedig azokat kell beválasztani a városi tanácsba, akik nemcsak kéthavonta, de folyamatában, a városi hivatal által előkészített anyagok ütemében képesek irányítani a várost. Ez így lendületesebb, egyúttal könnyebben figyelemmel kísérhető, átlátható döntéshozatali mechanizmust eredményezne.

A választások közeledtével megugrik a kereslet a szalagok iránt is, amit el lehet vágni...

Rengeteg a városi beruházás az utóbbi időben, de ezek döntő többsége nem a költségvetés bevételeiből, hanem fejlesztési hitelből finanszírozódik. A közpénzek ilyen módon történő felhasználása viszont duplán megdrágítja a végeredményt. Az a járda, amit sietve aszfaltoznak, egyrészt rosszabb minőségű lesz, viszont a szoros határidők miatt drágább, hosszú távon a hitel kamatai miatt pedig még költségesebb. A cél nemhogy szentesítené, de gazdaságtalanná teszi az eszközt és a folyamatot. Ezt a fajta politikai marketinget szeretném polgármesterként kiűzni Dunaszerdahelyről, és garantálom, hogy ha bizalmat szavaznak nekem, az utolsó hónapokban nem lesz semmilyen elkapkodott beruházás, mivel a választási ciklus négy évig és nem félévig tart.

Van még miről beszélgetnünk: „Okos, környezettudatos, törődő város, az ésszerű közlekedés és a közérthető kommunikáció, tehát a jövő városa, ami nemcsak a helyiek, de a régió előtt is jó példát mutat” – hamarosan folytatjuk...

(PR-cikk)