Hőszivattyú-nagyhatalommá válik hamarosan Szlovákia

2022. július 11. - 10:59 | Belföld

Rövid időn belül két vállalat is bejelentette, hőszivattyúk gyártására épít üzemet Szlovákiában. A német Vaillant után most a liechtensteini Hoval - írja a Denník E. A két invesztíció együttes értéke 160 millió euró, és öszesen 1500 új állást teremtenek.

Hőszivattyú-nagyhatalommá válik hamarosan Szlovákia
Fotó: IVT / Denník E

A Vaillant a tavalyi év végén jelentette be, hogy gyárat épít Senica mellett 120 millió euróból. Ez a nagyobbik beruházás, mely kb. 900 embernek biztosíthat munkát.

A másik beruházó szintén egy vezető gyártó Nyugat-Európában, a Hoval pedig az árvai régióban, az alsókubini járásbeli Istebnén készül építkezni. A beruházási projektjüket már be is nyújtották engedélyeztetésre a szlovák szervekhez.

Az új üzemük 40 millió euróba kerül majd, és 600 személyt foglalkoztathat. Másfél hektáron terül majd el, és a tervezetük szerint 2024-ben kezdhetik meg a gyártást.

A Hoval egyébként már az ezredforduló óta jelen van Szlovákiában. Istebnében már rendelkeznek egy üzemel, melyben kazánokat és hőcserélő berendezéseket, légtechnikát és szellőztető rendszereket gyártanak. Összesen 250 embert foglalkoztatnak.

A cég szlovákiai vállalatát nem tépázta meg különösebben a koronavírus-válság sem. 2020-ban ugyan visszaesett a forgalmuk, az egy évvel korábbi 35-ről 32 millióra, tavaly viszont már 41 millióra emelkedett. Hosszú távon is nyereségesek, tavaly 400 ezer euró hasznot termeltek.

A Hoval 1932-ben jött létre, amikor az alapító, Gustav Ospelt licencet szerzett fűtőberendezések gyártására. Ma világszerte 2 200 embert foglalkoztatnak. A cég leginkább németajkú országokba szállít (Németország, Ausztria, Svájc, Liechtenstein), de az ő technikájukkal van felszerelve a vatikáni Apostoli Palota, a londoni Wembley stadion és a prágai Nemzeti Színház is. Szlovákiában többek között a pozsonyi és a kassai repteret, továbbá a tátrai Lomnica és Grand hotel Permon szállodákat szerelték fel.

A Denník E összefoglalta azt is, miért fontos egy ilyen beruházás. A válasz egyszerű: a hőszivattyúk a jövő fűtőrendszerei. Drágábbak ugyan, mint a hagyományos kazánok, viszont nem terhelik a környezetet széndioxiddal. Nem mellesleg a mostani energiaár-emelkedések mellett a hőszivattyúk egyre gazdaságosabbnak tűnnek.

A cikk emlékeztet rá, hogy mostanáig inkább belső egységeket gyártottak hőszivattyúkhoz Szlovákiában, például a német Vaillant csoporthoz tartozó szakolcai Protherm. A mostani két beruházás után viszont teljes hőszivattyúkat gyártanak majd, mégpedig jelentősebb mennyiségben.

(Denník E)