Hulladékból alkottak bábokat az ógyallai speciális alapiskola gyerkőcei

camera

10

Hulladékból alkottak bábokat az ógyallai speciális alapiskola gyerkőcei

Fotók: az iskola archívuma - a fotóra kattintva képgaléria nyílik  

Megosztás

Sokan azt gondolják, napjainkban szinte nincs is olyan játék, amit pénzért ne lehetne megvásárolni. Nagyanyáink elmeséléséből azonban tudjuk, hogy a két kezünkkel létrehozott játéknak nincs ára, azt nem lehet megfizetni. Bezzeg az ő idejükben alig vettek üzletben babát, lovacskát, labdát. Aki ilyet akart, az maradék rongyból varrta meg, fából faragta ki. Hulladékból lett játék.

Ezt a régi hagyományt elevenítették fel az Ógyallai Speciális Alapiskola tanulói a „Gyertek, gyertek, játsszunk együtt vár a deszka, dobogó” című „Rázzuk a rongyot” alcímet viselő pályázati-projektnapon. A fő feladat az volt, hogy mindenféle hulladékból bábok készüljenek, s egy-egy rövid produkció is megszülethessen a nap végén. Ezen pályázatot a Szitakötő folyóirat írta ki, alkotásra buzdítva mindenkit.

A projektnapra vendégeket is hívtak – a Feszty Árpád Alapiskola tanulóival közösen vágtak bele a tennivalókba. Ráhangolódásként a rövid megnyitó után közösen megtekintették a Hajnali gondolatok című bábjátékot, mely 2015-ben sikeresen szerepelt a Duna Menti Tavaszon, majd egy verses kifestőt színezteki ki a gyerekek.

A ráhangolódás után kezdetét vette az igazi nagy alkotómunka. Az asztalokra felhalmozott üres konzervdobozok, régi zoknik, harisnyák, öreg gombok, zacskók, papírgurigák, rongyok, tömőanyagok kupacait lelkesen túrta a sok gyerek. Mindenki megragadta a már előre kinézett darabokat, s tervezni kezdett. Alakultak a zoknibábok, papírguriga marionettfigurák, harisnyaszörnyek. Egyik ötletet követte a másik, formálódtak a bábok.

Életre kelt egy zokni rénszarvas, számos zokninyúl és -kutya, bajszos harisnyasárkányok, harisnyakukac, rongyszörnyecskék.

Mindegyik magán hordozta alkotója fantáziáját és kreativitását. Tarka gombok teltek meg élettel, szemekké váltak. Drótból, pamutból haj, bajusz, száj lett, rongyokból nyelvek, fülek. Mire elkészült a sok figura vége is lett az első résznek. Kicsit összetakarítottak, hogy legyen hely a következő rész alkotásainak.

A második szakasz során konzervdobozokból és zacskókból alkottak az ügyes kezek. Pár hasznos tanács elhangzása után ismét ötleteltek, terveztek a tanulók, majd belevetették magukat a munkába. Életre kelt egy unikornis, egy robot, űrhajó, el nem olvadó hóember, zacskóbúvár. Közben a tanító nénik felállították a színházat.

A gyerekek csoportokba tömörültek, zenét választottak és mindenkit várt a deszka, dobogó. Öt csoportban mutatták be pár perces darabjaikat. A szégyenlősebbek hang nélkül táncoltatták a bábokat. Két bátor csoport történetet rögtönzött.

Befejezésként elkészültek a csoportképek, mindenki elrakta a saját bábját, majd a diákok búcsút intettek egymásnak.

Bathó Sylvia, ógyallai Speciális Iskola

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program