"A hülyeség virágzik" - Mečiar 12 meghökkentő kijelentése az amnesztiák eltörléséről

2017. június 11. - 08:57 | Belföld

Amint arról beszámoltunk, Vladimír Mečiar szombaton a szlovák rádió vendége volt, ahol az általa megítélt amnesztiák eltörléséről beszélgetett a műsorvezetővel.

Mečiar Branislav Dobšinský műsorvezető kellemetlen kérdéseire azonnal támadással reagált, az interjú után pedig a volt kormányfő szóba sem állt a többi újságíróval.

A nem egész 50 percig tartó beszélgetés során Mečiarnak több megbotránkoztató kijelentése is volt, melyekből a SME tizenkettőt össze is gyűjtött.

1. „Az amnesztiákat nem törölték el. Továbbra is érvényben vannak.“

2. „Azokat a papírokat elteheti valahová, mint történelmi hibákra utaló bizonyítékot.“

(Az Alkotmánybíróság kijelentéséről, amely 2017. május 31-én jóváhagyta a parlament döntését az amnesztiák eltörléséről.)

3. „Én nem reagálni akarok, én azt akarom elmondani, ami történt.“

(Így reagált arra, hogy a műsorvezető többször is belevágott Mečiar szavába. Dobšinský ezután figyelmeztette Mečiart, hogy nem egyszemélyes beszélgetést folytatnak.)

4. „Az Alkotmánybíróság kijelentette, hogy a negyedik kérdés elengedhetetlen.“

(Az Alkotmánybíróság 1997. májusi döntéséről, amely akkor a HZDS képviselőinek kérelmére arról döntött, hogy népszavazással meg lehet-e változtatni az alkotmányt. Konkrétan az elnököt megválasztó kérdést érintette – abban az időben a parlament választotta meg az elnököt. „Az alkotmány nem tiltja, hogy a népszavazás tárgyát az alkotmánymódosítást érintő kérdés alkossa“ – állapította meg az Alkotmánybíróság. A kérdés tehát maradhatott, de a bíróság szerint irreleváns lett volna a szavazás. Az akkori belügyminiszter, Gustáv Krajči a népszavazási bizottság döntése ellenére a kérdést közzétette. A bizottság érvénytelenné nyilvánította a népszavazást.)

5. „Hülyeség. Delikvenst csinál maga belőlem. Maguk javíthatatlanok – mint személyileg, mint intézményileg.“

6. „Mindenféle hülyeségekről hadovál nekem itt össze-vissza. A műsorvezető nem diktátor, és nem is ügyész.“

(Így reagált Mečiar az elnök fiának elrablását érintő kérdésekre. Éppen Mečiar idejében a közszolgálati televízió hatalmas politikai nyomás alatt volt. Az embereknek, akik ellenálltak, távozniuk kellett a televíziótól.)

7. „A hülyeség virágzik. Májusban a fák zöldellnek, a hülyeség is kivirágzott.“

(Újra az amnesztiák eltörléséről, amely kapcsán az Alkotmánybíróság május 31-én megállapította, hogy Mečiar több jogi előírást is megszegett.)

8. „Svěchotát soha, sehová nem ültettem le.“

(A titkosszolgálat volt helyettesének, Jaroslav Svěchota feladatáról. A hírek szerint Svěchota visszaélt hatalmával, miszerint hozzáférhetett titkos dokumentumokhoz. Éppen ennek köszönheti, hogy végül Mečiar kinevezte őt a belügyminisztérium első helyettesi pozíciójára.)

9. „Nekem teljesen mindegy, hogy zajlott a nyomozás.“

(A műsorvezető megjegyzésére reagálva, miszerint a titkosszolgálat több volt tagja is azt állította, hogy Mečiarnak köze van az elnök fiának elrablásához.)

10. „Michal Kováč amnesztiában részesítette a koronatanút. Adott neki egymillió schillinget, elment külföldre, ahol további összegekkel támogatták.“

(Oskar Fegyveres ügyéről, aki még 1995-ben elsőként beismerte, hogy részt vett a rablásban. Kováč elnök individuális kegyelemben részesítette Fegyverest, hogy koronatanúként sértetlen maradhasson a nyomozás során. Fegyveres azonnal elhagyta Szlovákiát, miután felmondott a rendőrségen, mivel féltette a saját biztonságát. A pénz felét Robert Remiáš barátjának adta, aki az összekötő szerepét töltötte be.)

11. „Ezt valamilyen taknyos kölyökkel beszélje meg, ne velem.“

(A műsorvezető arra a kérdésére reagálva, hogy honnan vannak azok az információk, miszerint Fegyveres külföldi tartózkodása során meg akarta változtatni a vallomását. Fegyveres sosem nyilatkozott arról, hogy a vallomásának megváltoztatásán gondolkodna. Elismerte, hogy annak idején a HZDS emberei pénzt kínáltak neki a vallomásának megváltoztatásáért, ő azonban nem egyezett bele.)

12. „Ne beszéljen már nekem itt hülyeségeket.“

(A műsorvezető megjegyzésére reagálva, miszerint az amnesztiákkal meggátolta a nyomozást az elnök fiának elrablásával kapcsolatban.)

SME/para