Hűtés, fagyasztás, fűtés a METRANS-ban? Nem probléma!

Megosztás

A METRANS dunaszerdahelyi központjában 580 ember dolgozik a csallóközi régióból. Mindenki más-más életsorsot hordoz magában, és ez Simon Tibor esetében sincs másképp. Ügyes kezeivel segíti a METRANS ügyfeleinek hűtőkonténereit üzemben tartani.

Kedves Tibor, mikor kezdődött a pályafutása a METRANS-nál, mit takar az ön munkája?

Kilenc évvel ezelőtt csatlakoztam a METRANS-hoz. Kezdetben villanyszerelőként dolgoztam a híddaruk karbantartásán. Végül bővült az úgynevezett reefer konténerek (hűtős konténerek) javítói feladatkörrel, ami körülbelül két év múlva a fő munkaköröm lett. Már rendelkeztem némi ismerettel a hűtéstechnológia terén, itt lehetőséget kaptam arra, hogy továbbképzéseken vegyek részt, és megszerezzem a hűtőkonténerekkel való munkavégzéshez szükséges bizonyítványt. Külföldön – Hamburgban és Rotterdamban – is elvégeztem a képzést, hogy itthon Carrier és Daikin egységek garanciális javítását is végezhessük.

Hogyan alakult a karrierje a METRANS előtt?

Elektrotechnikai szakon végeztem, később pedig a nyitrai UKF-en pedagógiai minimumot is szereztem. Villanyszerelő-karbantartóként dolgoztam gyártósorokon, később mint gépész, szakképzési mester és műszakvezető. Mielőtt ide kerültem volna, 17 évig dolgoztam egy multinacionális vállalatnál, amelynek a dunaszerdahelyi termelési egységét bezárták. Hasonló méretű vállalatnál szerettem volna továbbra is munkát végezni, majd rátaláltam a METRANS-ra.

Miről szól a munka a hűtőkonténeres szervizben?

Egy hűtőkonténer hőszigetelt falakkal rendelkezik, és a benne lévő egységnek képesnek kell lennie arra, hogy bekapcsolt állapotban, villamos energia felhasználásával -30 és +30°C között tartsa az áru hőmérsékletét. Az egyik dolog bebiztosítani, hogy a terminálon a megrakott és lezárt konténerek úgy működjenek, hogy a hőmérsékletre érzékeny áruk ne romoljanak meg. A munka másik, leggyakoribb része az üres konténerek előkészítése a további működésre. Az egyes konténerek tulajdonosai megkövetelik a felhasználóktól, hogy rendszeresen teszteljék a konténereket, hogy megbizonyosodjanak arról, képesek a további zavartalan működésre. A tesztek a konténer korától függően változnak, és általában sikeresek. A teszt eredményét le kell tölteni a vezérlőegységről, és be kell vinni a számítógépes rendszerünkbe, hogy az ügyfélszolgálat is láthassa, mi történik a konténerrel. Ha azonban a hűtőegység nem indul el, vagy a kijelző hibát mutat, akkor diagnosztizálni kell. Ezután elkészítjük az úgynevezett becslést – egy idő és költségbecslést a javítás terjedelméről. Ezt tudatjuk a tulajdonossal, és ez alapján dönt arról, hogy elfogadja-e a javítást, vagy más tervei vannak a konténerrel. De a legtöbbször ezek jól működő konténerek, amelyeket a hajózási vállalat a következő tervezett szállításhoz szükséges hőmérsékletre kíván beállítani.

Jóváhagyás után a javításokat is elvégzi a hűtőskonténereken?

Természetesen minden javítást el tudunk végezni, a kisebb javításoktól kezdve egészen azokig, amikor a tulajdonos úgy dönt, hogy kicseréli a hűtőegység megrongálódott, főbb alkatrészeit. Ezek már bonyolultabb munkák, ahol a hűtőfolyadékot le kell engedni és megmérni, a sérült alkatrészt ki kell cserélni, a rendszert nitrogénnel nyomás alá kell helyezni, elvégezni a rendszer szivárgásvizsgálatát, majd a rendszert ki kell üríteni és újra kell tölteni a megfelelő hűtőfolyadék előírt mennyiségével.

Hány konténer megy keresztül évente az Ön kezén?

Átlagosan körülbelül három-négy konténer hetente, tehát évente körülbelül 150-200 darab. Ezek közül nagyjából minden ötödik igényel valamilyen beavatkozást. Néha csak egy meglazult csatlakozót kell meghúznom vagy régebbi hibákat törölni a vezérlőből. De a bonyolult javítások egy-két hétig is eltarthatnak, ha több hiba jelentkezik, vagy ha alkatrészre várok. Az alapvető beállításokat és teszteléseket ha kell, több munkatárs is képes végrehajtani, de a szükséges javításokat egyedül végzem. Ez egy nagyon speciális, érdekes és mégis változatos munka.

Találkozott valami szokatlannal a konténer javítása során?

Egy behozott hűtőkonténernél mindig van valami, ami emlékezteti az eddigi utazásáról. A tápkábel tárolódobozában található egy üres cigarettásdoboz Kínából, egy italos doboz Spanyolországból vagy öngyújtó Belgiumból. Már előre találgatok, hogy mi vár legközelebb.

Az Ön szemszögéből hogyan működik a nemzetközi együttműködés a METRANS-ban?

Ebben a munkában az ember mindig tanul. Nemrég tértem vissza egy háromnapos látogatásról a prágai terminálon. Azért megyek oda, hogy segítsek a bonyolultabb javításoknál. A többi terminálon dolgozó kollégákkal megosztjuk egymással a tapasztalatainkat. A budapesti terminál megnyitása óta hetente jártam oda, hogy megjavítsam a sérült hűtőkonténereket. Később két kollégával bővült a csapat Budapesten, akiket fokozatosan képeztem ki és támogattam. Azóta is tartjuk a kapcsolatot, és a javítási folyamat sikeresen működik. Egy évvel ezelőtt felkértek, hogy képezzek ki egy új kollégát-technikust a Gadki lengyelországi terminálon, nem sokkal később ő is letette a vizsgáit. A kassai és a cseh česká třebovái terminál technikusai gyakran hívnak, ha tanácsra van szükségük. Örülök, hogy az évek során egyetlen jogos panasz sem érkezett hozzám, ami azt bizonyítja, hogy a METRANS-nál jól végezzük a munkánkat. Szeretem ezt a munkát, és hiszem, hogy nyugdíjazásomig maradok is itt.

A METRANS számos juttatást kínál munkavállalóinak. Ön melyeket értékeli?

Először is, hogy közel van a munkahelyem, a város másik felén lakom.

A METRANS egy stabil vállalat, különböző juttatásokat, ingyenes étkezést, illetve nyári és téli munkaruhát, cipőt biztosít számunkra.

Ez messze nem mindennapi a kis magánvállalatoknál. Sajnos én is dolgoztam már ilyen helyen, de úgy tűnik, hogy nekik is megvannak a maguk, változó törvényeik.

A METRANS-nál minden a központi szabályok és előírások szerint történik, a szabványokat betartják, és a munkát lelkiismeretesen kell végezni.

Mesélne egy kicsit többet a magánéletéről?

Feleségemmel 31 éve vagyunk együtt, két felnőtt fiunk van. Mindketten műszaki tanulmányok iránt érdeklődnek. Az egyikük gépészmérnöki végzettséggel rendelkezik, és a szakmájában dolgozik. A fiatalabbik a műszaki főiskola utolsó évfolyamát végzi. Érdekli őket ez az iparág, és amennyire csak tudom, bátorítom őket. Szabadidőmben aktívan kertészkedem, próbálom otthon megtermelni a saját gyümölcsöt és zöldséget. Érdekel az alternatív gyógyászat. Több mint 20 évvel ezelőtt kezdtem el érdeklődni a reflexológia (diagnózis és gyógyítás a lábfejből), a fitoterápia (gyógynövénytan) és a mélymasszázs iránt. Egyszerűen örülök, hogy segíthetek magamon és másokon, ez a hobbim. Gyakran a kollégák és ismerősök tréfásan javasolják, hogy nyissak rendelőt. Így tartom magam jó formában, ennek köszönhetően közel 30 éve nem voltam munkaképtelen és hiszem, hogy soha nem is leszek.

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program