Ideiglenesen felfüggesztette az UNICEF működését Északkelet-Nigériában a hadsereg

Megosztás

Ideiglenesen felfüggesztette a nigériai hadsereg az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) működését a közép-afrikai ország konfliktus sújtotta északkeleti részén pénteken, miután azzal vádolta meg az ENSZ-ügynökséget, hogy iszlamista milíciáknak kémkedik.

A hadsereg csupán néhány órára tiltotta be az UNICEF tevékenységét. Az indoklás az volt, hogy a világszervezet embereket képzett ki a hadsereg terrorelhárítási képességeinek szabotálására. A hadsereg rövid közleménye szerint az UNICEF munkatársai "a lázadókat és szimpatizánsaikat támogató kémeket képeznek ki és irányítanak", és "ezek a beteges gyakorlatok" aláássák a terrorizmus és a lázadás elleni harcot. Ezt a hadsereg azzal támasztotta alá, hogy a szóban forgó "kémek" fényt derítenek a katonák által elkövetett, feltételezett emberi jogsértésekre.

Órákkal később a hadsereg újabb közleményt adott ki, amelyben tudatta: rendkívüli megbeszélést tartott az UNICEF képviselőivel a biztonsági erőkkel folytatott együttműködésről, aminek eredményeként visszavonták a korábban elrendelt, eredetileg három hónapra szóló felfüggesztést. A hadsereg közölte, hogy felszólították az UNICEF-et, tudassa az illetékes hatóságokkal, ha új munkatársat képeznek ki vagy vesznek fel.

A nigériai hadsereg áprilisban az UNICEF három munkatársát nyilvánította nem kívánatos személyeknek, ami a Reuters hírügynökség értesülései szerint azzal volt összefüggésben, hogy gyermekek nigériai katonák általi szexuális bántalmazásait hozták nyilvánosságra. A hadsereg ezt a döntést is visszavonta, értesülések szerint külföldi diplomaták nyomására.

Nigéria északkeleti, főként muszlimok lakta térségét a Boko Haram nevű, az Iszlám Állam dzsihadista szervezetnek is hűséget fogadott terrorcsoport tartja rettegésben csaknem egy évtizede. A Boko Haram 2009 óta küzd egy iszlám állam megteremtéséért, az elmúlt években több támadást hajtott végre Kamerunban, Csádban és Nigerben is. Tevékenysége miatt – a sajtóban gyakorta idézett adatok szerint – több mint 20 ezren vesztették életüket, és mintegy 2,5 millióan kényszerültek elmenekülni otthonukból.

Az utóbbi hónapokban ráadásul katonák százait ölték meg a nigériai iszlamisták, átrendezve az erőviszonyokat a terrorellenes háborúban, amelyről Muhammadu Buhari nigériai elnök kormányzata többször állította már, hogy megnyerte.

MTI

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program