Idén már kétezren vesztek a Földközi-tengerbe

camera

1

Idén már kétezren vesztek a Földközi-tengerbe

Illusztráció 

Megosztás

Csaknem 2000 migráns veszett a Földközi-tengerbe eddig az idén, miközben az európai partokat próbálta elérni - közölte kedden az ENSZ, amely egyúttal a migrációs útvonalak biztonságának javítására és legális útvonalak létrehozására kérte az európai országokat.

A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) és az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) adatai szerint az elmúlt napokban a földközi-tengeri útvonalon történt három hajótöréssel 1985-re nőtt a halálos áldozatok száma, sőt ennél magasabb is lehet, ha a túlélők közléseiben szereplő számokat hivatalosan is megerősítik.

Tavaly az év első felében 2911 halálesetet jegyeztek fel.

A friss hajótörések legsúlyosabbjában 129 migráns vesztette életét azután, hogy líbiai kalózok rájuk támadtak és ellopták csónakjuk motorját. Ezt követően víz kezdett szivárogni a hajóba, amely végül elsüllyedt, a hajótörést négyen élték túl.

A túlélők beszámoltak egy másik hajóról, amely 85, többségében szíriai és marokkói migránssal a fedélzetén kettétört és elsüllyedt. Az UNHCR és az IOM munkatársai erről a balesetről például még nem kaptak pontos adatokat, Joel Millman, az IOM szóvivője Genfben a sajtónak csak annyit mondott, hogy vannak túlélők.

A harmadik hajóbalesetben további hét migráns tűnt el – közölték a szerencsétlenség túlélői, akik hétfőn értek partot a szicíliai Messina városánál.

"Ha beigazolódik, hogy az utóbbi két hajótörésben is többen életüket vesztették, sorozatban ez a negyedik év, amikor meghaladja a 2000-et azoknak a száma, akik a Földközi-tengeren vesztették életüket" – közölte Millman.

A jelentés szerint 81 292 migráns érkezett eddig az idén Európába, 85 százalékuk az olasz partokon keresztül. Ez a szám lényegesen alacsonyabb a 2016 ugyanezen időszakában regisztrálthoz képest, amikor több mint 215 ezer embernek sikerült átkelnie a tengernek ezen a részén.

Az UNHCR beszámolt arról is, hogy az elmúlt napokban mintegy 4860 migránst mentettek ki az észak-afrikai (főként líbiai) partoknál, közülük 775-öt mindössze egy nap alatt.

Cécile Poully, az UNHCR szóvivője sajtóértekezletén arra kérte az európai országok vezetőit, hogy javítsák a migránsok kimenekítését célzó tengeri műveletek hatékonyságát, illetve nyújtsanak működőképes és biztonságos alternatívát az illegális bevándorlás kezelésére annak érdekében, hogy a nemzetközi védelmet igénylők segítségben részesülhessenek. Poully a migrációt kiváltó tényezők, köztük a szegénység és a konfliktusok felszámolására sürgette a nemzetközi közösséget.

Michele Manca Di Nissa, az UNCHR bolíviai képviselője egy ottani konferencián arról beszélt, hogy a világon minden harmadik másodpercben valaki kénytelen elmenekülni a lakhelyéről a fegyveres konfliktusok miatt. Összesen 65,6 millió menekült él a világon, akiknek az erőszak miatt kellett távozniuk otthonukból. Közülük 22,5 millióan külföldre menekültek, ennek több mint a fele 18 éven aluli; 40,3 millió ember belső menekültként él hazájában, 2,8 millióan pedig hivatalosan menekültstátusért folyamodtak egy másik országban – mondta Manca, aki Tiquipayában Diego Beltranddal, az IOM regionális igazgatójával megnyitotta az Egy falak nélküli világért címet viselő konferenciát.

MTI

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program