Idén sem lesz érettségi vizsga, de sok magyar diáknak várhatóan egy tantárgyból szóbeliznie kell majd

2021. március 22. - 13:32 | Belföld

Idén is a tavalyihoz hasonlóan bonyolítják majd az iskolák az érettségi vizsgákat, a négy kötelező tantárgyból átlag alapján adnak érettségit, de az ötödikből vizsgáznia kell majd annak, aki abból is jegyet szeretne. Branislav Gröhling (SaS) oktatásügyi miniszter a kormányválság miatt döntött ilyen gyorsan, hogy ne tartsa bizonytalanságban az érettségizőket, ha bukik a kormány.

Idén sem lesz érettségi vizsga, de sok magyar diáknak várhatóan egy tantárgyból szóbeliznie kell majd
Fotó: TASR

Nem lesz sem írásbeli, sem szóbeli érettségi vizsga az idei tanévben, a végzősök értékelése az utolsó négy év alapján zajlik majd. „Az érettségizők a tanulmányaik egész időszaka alapján elért eredményeik alapján kapják meg érettségi jegyeiket” – jelentette ki a miniszter.

A „tanulmányaik teljes időszaka” kifejezés azonban csak a négy- és ötéves középiskolai programokra vonatkozik, a nyolcéves gimnáziumok esetében csak az utolsó négy évet veszik figyelembe.

Természetesen az utolsó tanévből mindenhol csak a félévi eredményeket, és az átlagba beszámítják majd az utolsó előtti év félévi jegyeit, ez például a négyéves középiskolák esetén a harmadik évfolyam félévi jegyeit jelenti.

A magyar végzősök újra szóbelizhetnek

Az átlag alapján történő értékelés a négy kötelező tantárgyra vonatkozik, aki több tantárgyból szeretne érettségizni, az az 5-ből és minden továbbiból szóbeli vizsgát tesz majd. A diákok április végéig jelezhetik, hogy akarnak-e szóbelizni az ötödik tantárgyból.

Ez elsősorban a magyar – nemzetiségi – iskolák esetében jelent problémát, mivel ott három kötelező, nem választható tantárgy van az érettségin: magyar, szlovák és egy idegen nyelv. Akinek a felvételihez szüksége van még két természettudományi tantárgyra, például matematikára és fizikára, vagy biológiára és kémiára, az kénytelen lesz szóbelizni az 5. tantárgyból.

Branislav Gröhling miniszter szerint a tavalyi rendszer jól működött a magyar iskolákban is.

„A rendszer így volt beállítva tavaly is, tavaly kipróbáltuk, leteszteltük, és nagyon jól működött ebben a helyzetben, ezért ugyanúgy megismételjük idén is” – mondta a Paraméternek a miniszter.

A tavalyi érettségikről itt olvashatnak.

A kormányválság miatt jött a gyors döntés

A viszonylag korai döntést Gröhling egyrészt a járványhelyzettel, másrészt azzal indokolta, hogy nem tudja, meddig lesz miniszter.

„Ez a döntés végleges, alá van írva, nyilvánosságra hoztuk, és azért hoztuk meg, hogy stabilizáljuk a helyzetet a következő hetekre” – jelentette ki a miniszter.

Az SaS ugyanis szerdáig, március 24-éig adott határidőt Igor Matovič miniszterelnöknek a lemondásra és a kormány átalakítására.

A miniszter tartja magát az SaS álláspontjához, ha kell szerdán lemond

„Jelenleg folynak a tárgyalások a pártokban, és most nem akarok információkat szivárogtatni, lehet, hogy már ma, holnap lesznek részletesebb információk - mondta az oktatásügyi miniszter. –

Én magam nagyon örülök a tegnapi napnak, úgy látszik, hogy a kormányfő megértette, hogy hol van a probléma, és elképzelhetőnek nevezte lemondását.”

Megerősítette azonban azt is, hogy az SaS feltételei nem változtak. „Tiszteletben tartjuk a parlamenti és a kormánybeli erőviszonyokat, változás ebben csak akkor képzelhető el, ha megnyitjuk a koalíciós szerződést, ami viszont napokig talán hetekig tartó vitákat eredményezne.

Én a saját nevemben annyit tudok mondani, hogy biztosan betartom a megállapodást, ha nem lesznek számunkra elfogadható változások” – mondta a miniszter,

jelezve ezzel, hogy az SaS minisztereként lemond posztjáról.

- lpj -