Ifjabb Michal Kováč Technopol-ügyét hamar lezárhatnák

camera

1

Ifjabb Michal Kováč Technopol-ügyét hamar lezárhatnák

Michal Kováč (elöl) - Fotó: TASR 

Megosztás

A mečiari amnesztiákkal együtt az Alkotmánybíróság helyt adott a Michal Kováč államfőként fiának nyújtott kegyelem eltörlésének is.

A rendőrség 1995-ben csalásra való felbujtással gyanúsította a nemzetközi jellegű Technopol-ügyben ifjabb Michal Kováčot. Apja, az akkori köztársasági elnök azonban 1997 decemberében kegyelemben részesítette.

A kegyelem eltörlésével az ügy azonban ismét bíróság elé kerülhet, erről a kirendelt ügyész dönt. A kerületi ügyészség el is kezdte összegyűjteni a vizsgálati iratokat az archívumból.

Nem biztos, hogy eljut az ügy a bíróságig, az ügyész ugyanis úgy is dönthet, hogy megszünteti az eljárást. Támaszkodhat például a Müncheni Bíróság 2000-ben meghozott döntésére, amely leállította a Kováč elleni eljárást. A Technopol-üggyel ugyanis nem kapcsolta össze egyetlen másik szál sem egy rendőr, Peter Krylov vallomásán kívül.

Ifjabb Kováč már jó ideje diplomataként dolgozik Tajvanon, a Szlovák Gazdasági és Kulturális Hivatalt vezeti, amely a külügyminisztérium alá tartozik.

A minisztérium egyelőre nem tudott reagálni arra, hogy Kováč a hivatalában marad-e, amennyiben az ügye a bíróság elé kerül. A törvény szerint amennyiben állami alkalmazottat bűnténnyel gyanúsítanak, akkor felfüggeszthetik, de maximálisan két évre. Peter Susko külügyi szóvivő szerint azonban teljesülnie kell annak is, hogy munkahelyén veszélyt jelentene az ország érdekeire.

Kováč ügyvédje, Ján Havlát szerint adminisztratív ügyről van szó, amelyet hamar lezárhatnak. Arra számít, hogy a szlovák szervek helyt adnak a német bíróság érvényes határozatára.

Hasonlóképp vélekedik Ivan Trimaj alkotmányjogász, aki szerint a Technopol azon nyilatkozata, hogy nem szenvedett semmilyen kárt, valamint az eljárás németországi leállítása ehhez kellő alapot adhat.

A Technopol-ügy textiláru 2,3 millió euró értékű fiktív nemzetközi cseréjéről szólt. Kováč ellen semmilyen bizonyítékot nem találtak, egyedüliként Peter Krylov volt rendőr állította ezt, aki Németországban tartóztattak le az ügyben. Ő azt vallotta, Kováč tanácsolta neki azt, hogy a csalást az Introcommerce nevű cégen keresztül intézzék. A német ügyészség e vallomás alapján akarta kihallgatni Kováčot, ezért adtak ki ellene nemzetközi elfogatóparancsot.

Még mielőtt a német ügyész kihallgathatta volna, Kováčot idehaza elrabolták, és Ausztriába vitték, ahol egy rendőrőrs előtt rakták ki. Ausztria azonban nem adta ki őt Németországnak, hanem visszajuttatta Szlovákiába.

1996-ban sem jutott el Németországba, mivel itthon eljárás folyt ellene éppen ebben az ügyben, és nem léphette át az államhatárt. A következő évben az apja kegyelemben részesítette, és ezzel minden eljárást megszüntettek ellene.

Kováč elnök amnesztiái ugyanakkor nemcsak fiára, hanem Marián Kočnerre és Martin Syč-Milýre is vonatkoztak.

Ifjabb Kováč ezután is megpróbát egyszer kiutazni Németországba, amikor viszont Csehországban őrizetbe is vették. Néhány napot töltött a rács mögött Bajorországban, 150 ezer márka óvadék ellenében távozhatott. Az eljárást 2000-ben szüntették meg ellene.

(SME)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program