1
20200423_koronavirus_odbery_dss_04698289
A védelmi minisztérium nyilvánosságra hozta a tömeges tesztelés pontos menetét.
A bevezető tesztelés után – amely október 23. és 25. között zajlik Tvrdošínban, Námestovóban, Dolný Kubínban és Bardejovban – a tömeges tesztelésre október 31. és november 1., valamint november 7. és 8. között kerül sor országszerte – minden esetben szombattól vasárnapig.
A tömeges tesztelés célja, hogy kiszűrjék a fertőzötteket és a járványgócokat, illetve csökkentsék a fertőzés terjedésének ütemét, ezáltal az orvosok időt és teret nyernek ahhoz, hogy a már kórházban lévő fertőzöttekről gondoskodjanak.
„Azáltal, hogy részt veszünk a tesztelésen, nemcsak a saját állapotunkról kapunk visszaigazolást, hanem segítünk megvédeni a hozzánk közel állókat és azokat, akik a tágabb környezetünkben vannak” – írja a védelmi minisztérium a weboldalán.
Igor Matovič kormányfő kedden kijelentette, aki nem vesz részt a tesztelésen – tömegesen vagy magánlaboratóriumban – és nem tud felmutatni negatív teszteredményt, 10 napra karanténba kell vonulnia. A miniszterelnök sajtótájékoztatóján szóba került az is, hogy ha valaki nem vesz részt a tesztelésen, és ezért otthon kell maradnia, nem kaphat arra az időre táppénzt, sem gyermeke után ápolási segélyt (OČR).
Minden fontos tudnivaló a tömeges tesztelésről:
- A tesztelés önkéntes lesz, mindenki részt vehet 10 éves kortól.
- Csupán azoknak nem javasolják a részvételt, akik elmúltak 65 évesek, és nagyrészt otthon tartózkodnak, kerülik a szociális kapcsolatokat.
- A tesztelésen nem vesznek részt a szociális otthonok kliensei, valamint a kórházban lévő páciensek – az ő esetükben a teszteket egyenesen az intézményben végzik el.
- A tesztelésre két egymás után következő hétvégén kerül sor. Javasolják, hogy mindkét hétvégén vegyünk részt a tesztelésen, a két mintavétel közt pedig érdemes a minimumra csökkenteni a szociális kapcsolatokat, találkozásokat, valamint fokozott figyelmet fektetni minden járványügyi intézkedés betartására.
- Ahol erre lehetőség lesz, a tesztelés a szabadban zajlik majd. A mintavétel menete egyirányú lesz, hogy minél kevesebb személy tartózkodjon egyszerre egy adott helyen.
- A tesztelés szigorú járványügyi intézkedések mellett valósul meg, a helyiségeket folyamatosan fertőtleníteni fogják.
- A rendre a hadsereg tagjai, valamint a rendőrség fog ügyelni.
- A mintavételt végző személyeket még a tömeges tesztelés előtt letesztelik.
- A teszthez szükséges mintát kizárólag egészségügyi alkalmazottak veszik majd le.
- A mintákat biztonságos úton semmisítik majd meg a hadsereg segítségével.
- A tesztet bármelyik mintavételi ponton elvégeztetheti 7 és 12 óra, valamint 13 és 22 óra között, nem kell hazautaznia az állandó lakhelyére. A minisztérium arra kér mindenkit, hogy ha tehetik, a saját városukban vagy községükben látogassanak el a mintavételi helyre.
- Pozitív teszt esetén szálláshelyek lesznek elérhetőek, amelyekben abszolválhatják a 10 napos karantént, amennyiben a pozitívan tesztelt személyek nem szeretnék, ha megfertőznék a velük egy háztartásban élőket.
- Azoknak a szlovák állampolgároknak, akik külföldön élnek, nem javasolják, hogy utazzanak haza a tömeges tesztelés végett.
- Az egészségügyben dolgozók, illetve az önkéntesek a korona.gov.sk weboldalon létrehozott felületen regisztrálhatnak.
- Abban az esetben, ha a mintavételi helyet támogatni tudja bizonyos felszereléssel (sátorral, ionizátorral, germicid lámpával, védőfelszereléssel vagy fertőtlenítőszerekkel, külső hősugárzóval stb.), lépjen kapcsolatba a helyi önkormányzattal.
Hogy néz majd ki a tesztelés folyamata?
- A mintavételi helyre való megérkezéskor fertőtleníteni kell a kezet. A fertőtlenítőszerek a helyszínen biztosítva lesznek.
- Ezt egyszerű adminisztratív eljárások követik: fel kell mutatni a személyi igazolványt és az egészségbiztosító-kártyát.
- Ki kell tölteni a regisztrációhoz szükséges formanyomtatványt. A kérdőívet kitölthetjük már előre otthon, elektronikusan, de a helyszínen is lesz rá mód.
- A regisztráció után kapnak egy számot és egy zsebkendőt.
- A szemeteskukához kell lépni, ahol ki kell fújni az orrot és bele kell köhögni a zsebkendőbe, majd eldobni azt.
- Ezután következik a mintavétel: az egészségügyi dolgozónak oda kell adni a kapott számot.
- Az egészségügyi dolgozó leveszi a mintát az orrgaratból.
- Az eredményt egy arra elkülönített, fertőtlenített helyiségben várhatja meg.
- Ezt követően az egészségügyi dolgozó a kapott szám szerint szólítja a résztvevőket.
- Ismét felmutatja a személyi igazolványát.
- Az egészségügyi alkalmazott kitölti a tanúsítványt, amelyen feltünteti a teszt eredményét.
- Megkapja a tanúsítványt egy lezárt borítékban, amelyben az is megtalálható lesz, hogy mi a teendő negatív, illetve pozitív teszteredmény esetén.
- Elhagyhatja a mintavételi helyet, pozitív teszt esetén 10 napra otthoni karanténba kell vonulnia.
- A katonák és rendőrök később ellenőrizni fognak az utcán, hogy nem kellene-e karanténban lennünk. Amennyiben felmutatjuk az igazolást a negatív tesztről, akkor minden rendben lesz, amennyiben viszont nincs ilyen igazolásunk, és kint találnak bennünket, 1600 euróig terjedően megbüntethetnek.
(fl)