Ijesztget a recesszió, a kőolaj a múlt héten annyiba került, mint Putyin háborúja előtt

camera

1

Ijesztget a recesszió, a kőolaj a múlt héten annyiba került, mint Putyin háborúja előtt

Illusztráció (AP/TASR) 

Megosztás

Az elmúlt hét végén a kőolaj ára arra a szintre esett vissza, amelyen még az oroszok ukrajnai inváziója előtt kereskedtek. Az áresés azt jelzi, mekkora a félelem attól, hogy a konfliktus jelentősen lelassítja a világgazdaságot, és a recessziós szorongást erősíti az is, hogy Kínában újból szigorú járványügyi korlátozások kerültek bevezetésre.  

Még június közepén több mint 120 dollárba került az északi-tengeri Brent olajfajta ára hordónként, múlt csütörtökön szinte 99 dollár volt az árfolyama. A pénteki és hétfői növekedés után is csaknem ötödével olcsóbb az olaj, mint március elején, amikor elérte az idei 128 dollár körüli csúcsot.

Az olaj és más energiahordozók árának emelkedése, amelyet már a világjárvány utáni gazdaság fellendülés indított el, az egyik kulcsfontosságú tényező, amely már a tavalyi év végén többéves csúcsra járatta az inflációt világszerte. Éppen akkor, amikor a piac billent volna vissza az egyensúlyba, az árak ismét megugrottak, miután Oroszország február végén megtámadta Ukrajnát. Az inflációt gerjesztő nyersanyagár-emelkedés mellett a háború rontotta a logisztikai helyzetet, ami az energiahordozók szállítása szempontjából rendkívüli jelentősséggel bír.

A háború kitörése óta szinte mindenki felülvizsgálta, és visszanyeste a globális gazdasági növekedésre vonatkozó becsléseit, és a gyengébb gazdasági aktivitás meg csökkenti a nyersanyagok, köztük az olaj iránti keresletet is. A Világbank például januártól számítva 1,2 százalékponttal 2,9 százalékra csökkentette 2022-re vonatkozó globális gazdasági növekedési kilátásokat. Az

euróövezeti elemzők meg egyenesen recessziót jósolnak, ha Oroszország leállítja a gázszállítást.

A háztartások elsősorban az üzemanyagárakon keresztül érzékelik az olajpiaci mozgásokat, de azok kihatnak szinte az összes áru és szolgáltatás árára. Júniusban 13,2 százalékot ért el az infláció Szlovákiában, – ami 2000 júniusa óta a legmagasabb érték – és az üzemanyag meg 43 százalékkal drágult éves szinten.

Most viszont, a recessziós félelmek gerjesztette közelmúltbeli piaci fejleményekre reagálva az átlagos üzemanyagárak Szlovákiában kissé csökkentek, literenként 3-4 centtel. Ez azonban nem jelenti azt, hogy egyre kevesebbet kell majd fizetni a benzinkutaknál a közeljövőben.

Az olajárak aztán már hétfőn visszatértek a növekedéshez. Ehhez hozzájárult az is, hogy a hétvégi hírek szerint

nem bizonyult sikeresnek Joe Biden 4 napos közel-keleti útja. Az amerikai elnök nem kapott egyértelmű jelzést arról, hogy a világ második legnagyobb kőolajkitermelőjének és egyben a világ legnagyobb olajexportőrének számító Szaúd-Arábia és a többi Perzsa-öböl menti ország növelni fogja a nyersanyag kitermelését.

Vagy csak csekély mértékben. Ez viszont továbbra is szorult helyzetben tarthatja a fogyasztókat, miután várhatóan jövőre sem fog enyhülni az energiapiaci nyomás.

Az USA erőteljesen lobbizik Szaúd-Arábiában annak érdekében, hogy növeljék az olajkitermelést és fogják vissza a globális áremelkedést, amely az amerikai benzinkutaknál is jelentkezik. Mohamed bin-Szalman trónörökös kiváló kapcsolatot épített ki Putyinnal, ezért valószínűleg figyelembe veszi az orosz érdekeket is. A Bloomberg hírügynökség szerint Szaúd-Arábia azt hangsúlyozza, hogy a kitermelés gyors fokozásáról szóló döntést az OPEC+ szervezetnek kell meghoznia. A bécsi székhelyű olajkartell képviselői legközelebb augusztus 3-án találkoznak.

(dennikn/Portfolio/hvg)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program