Indul a Kisebbségi Kulturális Alap új pénzosztó tanácsainak a megválasztása, már regisztrálhatnak a kisebbségi szervezetek

2021. augusztus 13. - 16:32 | Belföld

Elindította a Kisebbségi Kulturális Alap (KKA) a kisebbségi szervezetek nyilvántartását, ami az első lépése a pályázatok elbíráslásáról döntő szakmai tanácsok megválasztásának. A magyar szervezetek szeptember 13-ig regisztrálhatnak. A tavasszal módosított törvény azonban a kultúrában működő, profitorientált cégeknek, például a könyvkiadóknak vagy a lapkiadóknak nem teszi lehetővé, hogy jelölteket állítsanak és részt vegyenek a tanácstagok megválasztásában.

Indul a Kisebbségi Kulturális Alap új pénzosztó tanácsainak a megválasztása, már regisztrálhatnak a kisebbségi szervezetek
Fotó: Paraméter

Csütörtökön megnyitotta a kisebbségi kulturális szervezetek regisztrációját a Kisebbségi Kulturális Alap (KKA), a magyar szervezeteknek még egy hónapig, szeptember 13-ig van idejük a regisztrációra. Egy tavaszi törvénymódosítás alapján ugyanis ez a feltétele annak, hogy a szervezetek részt vegyenek az alap szakmai tanácsainak összeállításában, jelölteket állíthassanak és szavazhassanak.

Az alap mintegy 8 millió eurós támogatási csomagjának elosztásáról ezek a szakmai tanácsok döntenek, amelyek tagjainak többségét – 5-ből hármat – a kisebbségi szervezetek delegáltjai választják meg.

A másik két tagot a KKA igazgatója nevezi ki. A 8 milliós éves csomagból a magyar kisebbség 4 millió euróval részesül.

Cégek kizárva

A nyilvántartásba való felvétel feltétele, hogy a szervezet a kisebbségi kultúra területén dolgozik legalább három éve, és a törvényben meghatározott társasági formában működik. A jogszabály tavaszi módosítása

kizárta a profitorientált szervezeteket a szakmai tanácsok összetételébe való beleszólásból, a regisztrációban csak nonprofit szervezetek – alapítványok, polgári társulások, nem befektetési alapok stb. – vehetnek részt.

Működési beszámoló is kell

A regisztrációhoz előbb ki kell tölteni egy internetes űrlapot, majd ezt kinyomtatni, aláírni, és a szükséges mellékletekkel együtt a szeptember 13-ig kell eljuttatni az KKA-ba. Ha postán küldik, akkor a postai bélyegző dátuma számít. Ugyanez a határidő vonatkozik a roma és a ruszin szervezetekre is, a többi kisebbségnek egy héttel rövidebb határidőt szabott a KKA: nekik szeptember 6-ig kell eljuttatniuk a KKA-ba a regisztrációs dokumentumaikat.

A regisztrációs laphoz csatolniuk kell a szervezetük alapszabályát, valamint egy működési beszámolót, ami igazolja, hogy a szervezet valóban a kisebbségi kultúra területén működik már legalább három éve.

A végső döntést az igazgató hozza meg

Az alap titkársága el is utasíthatja a szervezet regisztrációs kérvényét, ha nem látja igazoltnak a három éves működést.

Az első körben elutasított szervezetek a KKA igazgatójához fellebbezhetnek, aki végleges döntést hoz.

A KKA júniusban kiválasztott, és augusztus 1-i hatállyal kinevezett új igazgatója, Alena Kotvanová néhány napja mutatkozott be a nyilvánosság előtt. Akkor nagyobb transzparenciát, nyitottságot és hatékonyságot ígért.

Az alapnak mielőbb meg kell választani az új szakmai tanácsok tagjait, mivel addig nem tudják kiírni a 2022-es pályázatokat.

- lpj -