Inkább a vírusmutációnak köszönhető a jelenlegi helyzet, mintsem annak, hogy az emberek nem tartanák be az intézkedéseket

2021. február 9. - 08:55 | Belföld

Egyre többen félnek a koronavírusjárványtól, az őszi tömeges tesztelésekhez képest negyedével magasabb azok száma, akik teljesen minimalizálták kapcsolataikat, otthonról azonban sokkal kevesebben dolgoznak, mint a járvány első hulláma idején – derül ki a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV), az MNFORCE és a Seesame által elkészített Hogy van Szlovákia? nevű felmérésből.

Inkább a vírusmutációnak köszönhető a jelenlegi helyzet, mintsem annak, hogy az emberek nem tartanák be az intézkedéseket
Fotó: Cséfalvay Á. András - illusztráció

A felmérés eredménye azt mutatja, hogy az emberek egyre jobban tartanak a járványtól, a nyilvánosság fenyegetettsége pedig már majdnem azon a szinten van, mit tavaly márciusban. A növekvő aggodalmak jelentősen megmutatkoznak abban is, hogy a válaszadók milyen mértékben csökkentették kapcsolataikat a háztartásukon kívül élő személyekkel. Január végén és február elején a megkérdezettek 39,3 százaléka válaszolt úgy, hogy teljesen minimalizálták a kapcsolattartást – ez megközelítőleg 9 százalékkal több, mint az első országos teszteléskor bevezetett lockdown idején.

A növekvő aggodalmakkal egyenes arányosan nőtt (72,1 százalék) azok száma is, akik szigorúan betartják a koronavírus megfékezésére hozott intézkedéseket.

A Szlovákiában dolgozók többsége a januári lockdown idején is jár munkába. A jelenlegi helyzet ezen aspektusa jelentősen különbözik a tavaly áprilisihoz képest – akkor az emberek 35,3 százaléka különböző okokból nem járt munkába. Jelenleg a válaszadók 26,7 százaléka dolgozik legalább néhány napot otthonról.

Arra a kérdésre, hogy viselnek-e szájmaszkot munkában vagy a kollégákkal való találkozáskor, a megkérdezettek 45,8 százaléka válaszolt igennel, több mint negyedük a legtöbb esetben visel védőeszközt, 13,2 százalékuk csak néha, 9,4 százalékuk pedig egyáltalán.

Miloslav Bahna, a SAV Szociológiai Intézetétől elmondta: a felmérésből megállapítható, hogy az emberek szigorúbban betartják a januári lockdownt, mint az őszi országos tesztelés idején. Ezáltal az, hogy nem javul a helyzet, inkább a koronavírus brit mutációjának köszönhető, mintsem annak, hogy az emberek tömegesen nem tartanák be az intézkedéseket.

A felmérést január 28. és február 2. között végezték el, amely során 1000 ember véleményét kérték ki.


TASR/para