Valamelyest javult az EU innovációs teljesítménye 2015 óta

camera

1

Valamelyest javult az EU innovációs teljesítménye 2015 óta

Illusztráció -TASR 

Megosztás

Az Európai Unió innovációs teljesítménye mintegy 10 százalékkal javult 2015 óta. Az idei eredmények azt mutatják, hogy 2021-hez képest 19 tagállam esetében javult az innovációs teljesítmény, nyolc tagállam esetében romlott - derül ki az úgynevezett európai innovációs eredménytábla 2022-es kiadásából, amelyet az Európai Bizottság tett közzé csütörtökön.

A jelentés szerint az uniós átlaggal összevetésben az olyan globális versenytársak, mint Ausztrália, Kanada, Dél-Korea és az Egyesült Államok továbbra is jobb teljesítményt nyújtanak, mint az EU, az unió azonban csökkentette a lemaradását ezekkel az országokkal szemben, Japánt pedig idén meg is előzte.

Pontszámaik alapján az uniós tagállamok négy teljesítménycsoportba sorolhatók. Innovációs szempontból vezetők azok, amelyekben a teljesítmény meghaladja az uniós átlag 125 százalékát. Erős innovátorok azok az országok, melyekben a teljesítmény az uniós átlag 100-125 százaléka közé esik. Mérsékelt innovátorok azok, amelyek teljesítménye az uniós átlag alatt van, de a mutató 70-100 százalék között mozog. Feltörekvő innovátorok azok az országok, amelyekben a teljesítmény az uniós átlag 70 százaléka alatti.

Közölték, hogy az EU innovációs megosztottsága továbbra is fennáll, a teljesítménycsoportok általában földrajzilag csoportosulnak. Az innovációs vezetők és a legtöbb erős innovátor Észak- és Nyugat-Európában található, a legtöbb mérsékelt és feltörekvő innovátor pedig Dél- és Kelet-Európában. A legjobban teljesítő EU-országok között első helyen Svédország, majd Belgium, Dánia, Hollandia és Finnország található.

Uniós átlagot meghaladó teljesítményt Ausztria, Ciprus, Írország, Franciaország, Luxemburg és Németország nyújt. A mérsékelt innovátorok közé Csehország, Észtország, Görögország, Litvánia, Málta, Olaszország, Portugália, Spanyolország és Szlovénia tartozik. A feltörekvő innovátorok országcsoportjában szerepel Magyarország is, Bulgária, Horvátország, Lettország, Lengyelország, Románia és Szlovákia mellett.

mti/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program