Ismerje meg a világ 8 legdrágább ételét (FOTÓK)

  • Bulvár
camera

1

Ismerje meg a világ 8 legdrágább ételét (FOTÓK)

-illusztráció- (Fotó: Pixabay) 

Megosztás

A BBC  közzétette a világ 8 legdrágább élelmiszerének listáját - írja az Obkec.

Most kiderül, miért kell olyan sokat fizetni értük

1. Sáfrány.

A fűszer, amelyet vörös aranynak is neveznek, a krókuszvirágból származik, és ételfestékként használják. A történelem egyes időszakaiban a sáfrány drágább volt, mint az arany. Napraforgó, aranysárga és kék virágok hegeiből nyerik. De a sáfrányos krókuszok csak ősszel virágoznak évente csak egy-két hétig. Ráadásul maga a paprika leszedése nagyon munkaigényes (kézzel szedik és dolgozzák fel), hiszen minden kis virágnak csak három stigmája van. Ez azt jelenti, hogy egy kilogramm sáfrány előállításához körülbelül két futballpálya krókuszra van szükség. Egy kilogramm valódi sáfrány tehát körülbelül 10 ezer euróba kerül.

Fotó: Pixabay

2. Kaviár

A kaviár egy adott hal halikréja, leggyakrabban tokhalé (fekete kaviár) vagy lazacé (vörös kaviár). A kilogrammonkénti ár körülbelül 7 ezer-20 ezer eurót tesz ki. A legismertebb kaviár azonban a nagy vizából származik, amely a Kaszpi- és a Fekete-tengerben található. Veszélyeztetett fajról van szó, és akár két évtizedbe is beletelhet, mire ezt a halat érettnek tekintik és elérik a megfelelő méretet.

Fotó: Pixabay

Még ritkább az albínó viza kaviárja, amely egy majdnem kihalt fajhoz tartozik. A Guinness Rekordok Könyve szerint a legdrágább kaviár egy 100 éves albínó vizától származik. Egy kilogrammért 34 500 dollárt fizettek.

3. Osztriga

Az osztriga egykor nem a gazdagok tápláléka volt. Az 1800-as évek elején körülbelül annyiba került, mint a burgonya chips, és fontos táplálékforrást jelentett a part menti közösségek számára. A túlhalászás és a vízszennyezés azonban katasztrofálisan hatott az osztrigára, amelyből idővel hiány lett, és emiatt magasabb lett az áruk.

Fotó: Pixabay

4. Fehér szarvasgomba

A fehér szarvasgomba az észak-olaszországi Piemont régióban található, és sokkal ritkább, mint bármely más szarvasgomba. Intenzív íze és aromája van. Még megművelni sem lehet őket. Csak a vadonban nő található meg.

Fotó: Wikimedia Commons

2007-ben Stanley Ho 330 ezer dollárt fizetett az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb szarvasgombájáért. Normál ára kilogrammonként 3 ezer euró.

5. Ibériai sonka

Egy pácolt sonkáról van szó, amely Spanyolországban és Portugáliában készül. A legjobb minőségű sonka szabadtartású sertésekből származik, amelyek csak életük utolsó éveiben fogyasztanak makkot. A legjobb minőségű sonka egy fekete ibériai sertésből származik, és legalább 36 hónapig érlelik.

Fotó: Wikimedia Commons

Például a "Manchado de Jabugo" ibériai combot 2016-ban 3600 euróért adták el. A kilónkénti ár 60 és 100 euró között mozog.

6. Wagyu marhahús

A hús négy különböző japán tehénfajtából származhat. Extrém márványosságával, és ezeknek a tehenek zsírja olyan finom, hogy elolvad az emebr szájában. Aki kóstolta a húst, azt mondja, hogy szétesik a szájban, mint egy puha haldarab.

Fotó: Wikimedia Commons

A magas ár az igényes tehéntartás miatt van. Azokat, akik Wagyu-nak minősülhetnek, szigorú irányelvek szerint kell felnevelni és etetni, a borjakat speciális takarmánnyal etetik a, hogy aztán úgymond márványos legyen a húsuk. Kilójáért 500 eurót szoktak kérni.

7. Kopi Luwak kávé

Technikailag nem kávé, hanem ital, és egy kilós zacskó 635 euróba kerül. A Kopi luwak vagy cibet kávé a cibetmacska által megevett, részben megemésztett és kiürített kávébabból készül. Az erjesztési folyamat után a kávébabot hagyományos módon kiürítik az állat szervezetéből, majd a gyűjtők összegyűjtik a spórákat és kézzel megtisztítják. Csak friss spórákat gyűjtenek, mert a régebbieket elpusztíthatja az eső, vagy megtámadhatja a rothadás.

Fotó: Wikimedia Commons

Az a negatívuma, hogy növekszik a cibetfarmok száma, ahol az állatokat ketrecben tartják (hasonlóan a csirkékhez), és kedvezőtlen körülmények között élnek.

8. Foie gras

Kacsamájból vagy libamájból drága pástétomot készítenek. A baromfit normál méretének tízszeresére hizlalják, aminek köszönhetően a pástétom finom vajas ízű lesz. Az állatokat etetőcsöveken keresztül erőszakkal kukoricával etetik. Ezeket a gyakorlatokat már az ókori egyiptomiak is ismerték.

Fotó: Wikimedia Commons

Sok országban törvény tiltja a pástétom gyártását, importját vagy eladását. Ennek a finomságnak egy kilogrammja most körülbelül 60 euróba kerül.

Obkec/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program