Ismét kudarcba fulladt a 770 ezer eurós telekvásárlás terve Dunaszerdahelyen

2021. március 30. - 17:15 | Régió

Rendkívüli ülésen készült újratárgyalni a képviselő-testület a dunaszerdahelyi sportcsarnok áthelyezésével, illetve az ezzel összefüggő telekvásárlással kapcsolatos javaslatot kedden délután, de már a próbálkozás is ismét kudarcba fulladt.

Ismét kudarcba fulladt a 770 ezer eurós telekvásárlás terve Dunaszerdahelyen
Fotó: Cséfalvay Á. András

Az előző részek tartalmából:

  • Hogy az állam kétmillió eurós támogatást nyújt Dunaszerdahelynek egy új sportcsarnok építésére, az lényegében az évek óta szisztematikusan építkező városi kézilabdaklub, a HC DAC eredményeinek köszönhető.
  • 2019 őszén már írtunk arról, hogy a kormány számos szlovákiai sportlétesítmény felújításáról, modernizálásáról, illetve néhány új építéséről döntött. A kormányhatározat alapján összesen 11,75 millió eurót osztottak szét, ebből Dunaszerdahely 2 millió euróban részesült egy új sportcsarnok építésére.
  • Dunaszerdahely városa a támogatásért benyújtott dokumentumában hivatkozott arra, hogy a város gazdag sporthagyományokkal rendelkezik, és a labdarúgás mellett támogatja a női kézilabdát is a diákoktól a felnőtt korosztályig bezárólag.
  • A város 2017-ben partneri szerződést kötött a Szlovák Kézilabda Szövetséggel és a városi kézilabdaklubbal, melynek részét képezte egy regionális kézilabda-akadémia létrehozása. Ennek egyik előzményeként pedig egyesítették a városban működő két klubot, az egyesített csapat pedig 2019-ben feljutott a legfelsőbb szintű, cseh-szlovák extraligába.
  • A képviselő-testület 2019 őszén jóváhagyta, az év novemberében pedig létrejött az Aréna Dsz városi tulajdonú részvénytársaság, mely az új sportcsarnok építéséért és működtetéséért lesz felelős, és amelynek számlájára azóta meg is érkezett a kétmilliós állami támogatás. Elnöke a dunaszerdahelyi HC DAC kézilabdaklub elnöke, Horváth Zoltán városi képviselő lett, alelnöke pedig A. Szabó László alpolgármester. A felügyelő bizottságban Bachman László, Brunczvik Tünde és Nagy Krisztián városi képviselők foglalnak helyet.
  • Az idei első önkormányzati ülésen került a képviselő-testület elé a javaslat a sportcsarnok tervéről és elhelyezéséről, egyszersmind a városi szabadidőpark kb. 1,5 millió eurós revitalizálásáról. Az új sportcsarnok a méretei alapján (84 x 66 méter) mintegy fél hektáron (5572 négyzetméteren) terülne el, befogadóképessége pedig a tervek szerint 3351 fő lenne. Már másfél éve si felmerült, ekkorra azonban véglegessé vált, hogy a régi mellett épülne meg, mégpedig a jelenleg fákkal beültetett zöldövezetben.
  • Tulajdonképpen az a városi szabadidőpark egyetlen olyan része, ahol fák is vannak, és ezek eltávolítása többek nemtetszését váltotta ki. A HelloSzerdahely polgári társulás online petíciót is indított a sportcsarnok tervezett elhelyezése ellen. A társulás nevében Stredl Tamás azzal érvel, hogy a parkban jelenleg meglévő 260 fa közül 150 az új sportcsarnok, illetve a felújítandó szabadidőpark áldozatául esik. Ötletekkel is szolgáltak, melyekről bővebben ITT írtunk.
  • Horváth Zoltán, a kézilabdaklub elnöke március folyamán találkozott a civilekkel, és korrekt módon közölték egymással érveiket, illetve ötleteiket, amelyekkel az álláspontjaikat közelíthetik egymáshoz.
  • Néhány héttel ezelőtt bejött a történetbe egy újabb szál, a régi amfiteátrum alatti telek tulajdonosa ugyanis felkínálta a városnak megvásárlásra a 7500 négyzetméteres területet.
  • Korábban EBBEN a cikkünkben írtunk arról, hogy Hájos Zoltán polgármester ezt követően, március közepén a Facebookon indított egyfajta közvélemény-kutatást arról, milyen nehéz döntés előtt állnak az önkormányzati képviselők, hiszen arról kell dönteniük, módosítsák-e a két hónappal ezelőtt jóváhagyott tervezetet, és helyezzék át az objektumot az említett telekre. A polgármester azonban ott nem osztotta meg, hogy milyen áron.
  • A telek ára négyzetméterenként 100 euró, összesen pedig mintegy 770 ezer euró.
  • A nehéz döntés tehát azt jelentette - kiegészítve azt, amit a polgármester közölt róla - hogy érvényben hagyják-e vagy sem januári döntésüket arról, hogy a jelenleg is működő kicsi sportcsarnok mellé épülne meg az új, ami ezáltal olyan nemzetközi normáknak is megfelel, amelyek miatt eleve oda, a kicsi mellé tervezték. Ennek ára értelemszerűen az, hogy a sportcsarnok melletti fás övezet eltűnik, és ugyan a tervek között van a szabadidőpark teljes revitalizálása, beleérteve fák ültetését, azok egy darabig még nem fognak árnyékot tartani.
  • Két héttel ezelőtt egy procedurális baki miatt nem sikerült bejuttatni a napirendi pontok közé a javaslatot. Antal Ágota független képviselő az ülés elején azzal érvelt, hogy a képviselők többsége nem is látta a konkrét javaslatot, mivel azt nem kapták meg e-mailben. Emiatt javasolta, hogy ne vegyék fel napirendre, a képviselők többsége azonban ezt nem támogatta, a polgármester viszont ezt követően nem szavaztatott arról, hogy akkor felvegyék-e.

Hájos Zoltán (archív felvétel)

A történet nem ért véget a két héttel ezelőtt, ugyanis Hájos Zoltán most keddre rendkívüli testületi ülést hívott össze, melynek egyetlen megtárgyalandó pontja épp a sportcsarnok telekvásárlással egybekötött áthelyezése lett volna.

A polgármester az ülés elején felhívta a figyelmet arra, hogy a rendkívüli ülést azért hívta össze, mert hét kéviselő kérvényt nyújtott be ennek érdekében. Horváth Zoltán (független) azonban rögtön felvetette, hogy ő nem látja bizonyítottnak, hogy ez valóban megtörtént, mivel a képviselők kérvényeit nem csatolták.

Horváth azt nehezményezte, hogy ebben a történetben már többször is előfordult, hogy megegyeztek valamiben, majd végül mégis máshogy történtek a dolgok. "Nem volnának kételyeim, ha nem ezt tapasztaltam volna" - emlékeztetett.

A polgármester végül odahozatta a konkrét beadványokat, ebből pedig kiderült, ki volt az a bizonyos hét képviselő, aki kezdeményezte a rendkívüli ülést. Közülük hatan az MKP frakciójának tagjai, Bugár György, Dohorák Sándor, Földes Károly, Gútay László, Karaffa Attila, Nagy Iván, valamint függetlenként Dakó Sándor.

Horváth Zoltán (archív felvétel)

Ezt követően a képviselők szavazhattak a napirendről, mivel azonban egy két és fél hónapja jóváhagyott javaslatot akartak újratárgyalni, ehhez háromötödös többségre volt szükség. A 19 jelenlévő képviselőből végül csak 10-en támogatták ami ugyan abszolút többséget jelent, de nem háromötödöset. Az MKP-frakció egyik fele sem szavazta meg. A. Szabó László alpolgármester/frakcióvezető, aki tartózkodott, az ülést követően írásban osztotta meg állásfoglalásukat ennek kapcsán. Ebben az állt, hogy frakciójuk számára a kérdés nem az egykori amfiteátrum területének megvásárlásáról, hanem az új- sport és rendezvénycsarnok elhelyezéséről szólt.

"Miután megtárgyaltuk a különböző alternatív javaslatok mellett és ellen szóló érveket, végül a többség úgy döntött, hogy a 2021. januárjában elfogadott testületi határozat értelmében kívánjuk folytatni a város fejlesztését" - húzta alá.

Horváth Zoltán az ülést követően ugyancsak elmondta, hogy

"azt kell eldönteni, hogy sportcsarnokot akarunk építeni vagy telket vásárolni. Én úgy gondolom, hogy a sportcsarnok építése a fontosabb, mivel azáltal a régi, kisebb sportcsarnok is felértékelődik, ám nagyon szomorúan látom, hogy mind a mai napig különféle próbálkozások vannak ezzel szemben. Bízom benne, hogy több képviselői vagy más csavar már nem történik."

Időközben a Facebookon megismételte korábban már közölt véleményét a HelloSzerdahely PT is. Többek között közölték: "Egy olyan várost akarunk, ahol lehet élni, lélegezni és gyermekeket nevelni. Egy olyan várost, amely tiszteli és növeli a városi zöldet, nem pusztítja. Mi párbeszédet szeretnénk, nem pedig rendelkezéseket. Természet- és nem developerbarát projekteket szeretnénk a városban." A teljes álláspontjuk alább olvasható.

(SzT)