Itt a harmadik hullám, Szlovákiának 2 millió beoltott lakosa van: Miért nem elég ez a deltának?

camera

1

Itt a harmadik hullám, Szlovákiának 2 millió beoltott lakosa van: Miért nem elég ez a deltának?

Zuzana Krištúfková (TASR) 

Megosztás

Szlovákia szombaton elérte a kétmillió teljesen oltott embert, vagyis kétmillió lett azok száma, akik már megkapták a koronavírus elleni oltás mindkét adagját. Az Európai Uniós átlaghoz képest azonban ez nagyon alacsony szám.

A vakcinázás első helyezettje Málta, ahol a lakosok több mint 90% már legalább a vakcina első adagját megkapta. Szlovákia ebben a tekintetben 41%-nál jár. A szakemberek szerint ahhoz, hogy megállítsuk a delta variáns terjedését, legalább még egyszer ennyi beoltottnak kellene lennie. Alig néhány nappal ezelőtt az Európai Unió bejelentette, hogy egyes országokban teljesítette ígéretét, miszerint a felnőtt lakosság átlagosan 70% -át beoltják. A gyakorlatban az EU megelőzte az USA -t, amely már az év elején elegendő oltással rendelkezett. Ugyanakkor jelenleg kevesebb mint nyolcezer ember várakozik az oltásra. Az Egészségügyi Minisztérium a héten bejelentette a harmadik hullám kezdetét.

„Ezt a járványhullámot egy új delta variáns jellemzi, amelyet először Indiában észleltek, és amely fertőzőbb, mint a korábbi változatok. Minden egyes ember kapcsolatba kerül vele. A delta variáns a COVID-19 betegség súlyosabb lefolyásában nyilvánul meg, és a fiatal korosztályt is érinti. Aki nincs beoltva, automatikusan úgy dönt, hogy megfertőződik a vírussal. Míg az erősen oltott régiók a harmadik hullámon mennek keresztül anélkül, hogy lakóik ezt éreznék, az alacsonyan oltott régiókban szeretteink kórházban találják magukat, és nem mindegyikük képes túlélni a betegséget“

– mondta Martin Pavelka járványügyi szakember.

A harmadik hullámot még a kezdetén el kell csípnünk

Zuzana Krištúfková epidemiológus szerint a legfontosabb a lakosság oltottságának növelése.

„A védőoltás véd a legmegbízhatóbban a betegség ellen. Még azok számára is egyéni védelem, akik már túljutottak a covidon, és az antitestek olyan mértékben csökkentek a szervezetükben, hogy újra megfertőződhetnek.

Fontos, hogy felhasználjuk a második hullámból származó ismereteket, tanuljunk abból, hogy hol követtük el a hibákat, és ismételjük meg azt, ami jól sült el. Epidemiológiai szempontból meg kell ragadni a harmadik hullám kezdetét, alaposan fel kell kutatni a pozitív esetek kontaktszemélyeit, és ellenőrizni kell a karantén betartását. Ugyanakkor a társadalmi intézkedéseket, a mobilitás csökkentését időben be kell vezetni. Itt attól tartunk, hogy az emberek hajlandóak lesznek-e ismét betartani ezeket a korlátozó intézkedéseket. Viszont ezen intézkedések nélkül a harmadik hullám nem lesz kezelhető.“

Hogyan lehet lelassítani a harmadik hullámot?

Jozef Šuvada, a WHO szakértője és a szakértői tanács tagja két perspektívát lát: egy megelőzőt és egy elnyomót. „Az első szerint alaposan meg kell fontolnunk, hogy hova utazunk és mely tömegrendezvényeken veszünk részt. Ha nem vagyunk beoltva, és bármilyen kérdésünk van, akkor jó lenne felvenni a kapcsolatot néhány szakértővel, orvossal, és kiválasztani azt a vakcinát, amely a legnagyobb hatással bír az új mutációk ellen. Aztán már elnyomó lépéseket kell tennünk, ha itt a harmadik hullám. Rendszerszerű intézkedéseket kell beállítani. A járóbeteg szektornak is hatékonyan fel kell készülnie a beteg időben történő fogadására. Ebben az összefüggésben fontos, hogy időben jóváhagyott gyógyszereket kapjunk, nem úgy, mint a múltkor. Sok uniós országban már régóta vannak innovatív gyógyszerek, de ezeket csak a második hullám végén kaptuk meg, ami már késő volt.“

Azon emberek száma százalékban, akik legalább az első oltási adagot megkapták:

Málta: 90,4%

Dánia: 72,2%

Hollandia: 69,2%.

Szlovákia 41,4%-kal ennek a listának a 23. helyén áll. Magyarország (58,2%) a 16., Csehország (52,6%) a 18. a sorban. Az utolsó helyen Bulgária áll 14,8%-kal.

(čas.sk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program