Januártól másképp fizetünk a neten: komplikáltabb, de biztonságosabb lesz

camera

1

Januártól másképp fizetünk a neten: komplikáltabb, de biztonságosabb lesz

Fotó: Pixabay - illusztráció 

Megosztás

Mutatjuk, hogy az egyes szlovákiai bankoknál milyen változásokra számíthatunk.

2021. január 1-jétől már nem tudunk úgy vásárolni az európai webshopokból, hogy csak a bankkártyánkon levő adatainkat adjuk meg, kötelezővé válik ugyanis a kétfaktoros ellenőrzés, a bankok bevezetik az úgynevezett erős ügyfél-hitelesítést (SCA).

Ez azt jelenti, hogy az eddigi adatok (bankkártyaszám, név, lejárat, ellenőrző kód) megadása már nem lesz elég egy sikeres fizetéshez. Szükség lesz egy olyan azonosítóra is, ami nem ismerhető meg pusztán a kártya megszerzésével. A kétfaktoros azonosítás elve szerint egy fizetéshez háromféle azonosító tartozhat, ebből kell a jövőben legalább kettőt bemutatnunk:

  • valamilyen ismeret, amit csak az ügyfél tud (ez lehet egy PIN-kód vagy egy jelszó);
  • valamilyen eszköz, amit csak az ügyfél birtokol (ez lehet a kártya, a mobiltelefon, főleg az okostelefon, esetleg más hardver);
  • illetve valamilyen biológiai tulajdonság, amely csak az adott ügyfélre jellemző (ujjlenyomat, archáló, hangminta, írisz, retina).

A legegyszerűbb helyzetben azok vannak, akik mobile payment megoldással fizettek eddig, náluk ugyanis a bankkártya adatai és az ujjlenyomattal, vagy PIN-kóddal telefonon megerősített push üzenet már meg is felel a két faktor kívánalmának. Nekik január 1. után semmit nem kell változtatni – írja a Telex.

Aki azonban számítógép előtt ülve vásárol, annak a fizetésnél a jövőben bevillan a bankjának a rendszere, amely valamilyen banki adatot kér (az internetbanking belépési jelszavát vagy egy úgynevezett telekódot). Ezt megadva kaphat az ügyfél egy sms-kódot, így teljesül a két faktor.

Abban az esetben, ha az azonosítás nem sikeres, a bankoknak el kell utasítaniuk a tranzakciók végrehajtását.

Az irányelv azonban kivételeket is tartalmaz, amelyek során elkerülhető lesz a kétfaktoros ellenőrzés. Ilyenek például az ismétlődő tranzakciók, az alacsony összegek, a saját számlák közti utalás, biztonságos címzettek, illetve az 50 euró alatti érintésmentes fizetés.

„Az internetes fizetés biztonságosabb lesz, mert a bankok kiegészítő ellenőrzéseket is végrehajtanak az egyes tranzakcióknál, hogy világos legyen, a tulajdonosról van szó” – nyilatkozta ezzel kapcsolatban a Pravdának a FinGO befektetési elemzője, František Burda. A szakértő hozzátette, ezáltal nemcsak az érezheti magát nagyobb biztonságban, aki a pénzt küldi, hanem a címzett is.

Lássuk, milyen változásokra számíthatunk az egyes bankoknál:

Szlovák Takarékpénztár – Slovenská sporiteľňa

  • a bank a biometriával tervezi megoldani a kétlépcsős azonosítást, amelyet az mToken nevű alkalmazás segítségével már most is használhatnak az ügyfelek.

VÚB

  • a telefonos alkalmazáson keresztül azonosítják a klienst: push-értesítés érkezik, majd felkérik a négyjegyű kód megadására, amellyel az alkalmazásba is bejelentkezik.
  • a biometria segítségével a 200 euró alatti tranzakciókat lehet igazolni, emellett itt is működik majd az úgynevezett token, amely jelszavakat generál egyszeri használatra.
  • azok az ügyfelek, akik nem okostelefonon keresztül fizetnek, SMS-ben kapnak kódot, emellett pedig szükségük lesz a kártya kódjára is.

Tatra Bank

  • a bankkártya adatainak megadása után telefonos alkalmazás vagy az internetbanking segítségével erősíthetjük meg a szándékunkat., ahova push-értesítésen keresztül kapott kóddal jelenzkezhetünk be.

ČSOB

  • a SmartToken nevű alkalmazást fogják használni, amely egyszer használatos kódot generál a bejelentkezéshez.

Posta Bank

  • az egyik megoldás a Bezpečné platby nevű mobilalkalmazáson keresztüli bejelentkezés ujjlenyomat, biometria vagy UPIN megadásával,
  • a másik pedig egy egyszeri SMS-kód, amelyhez meg kell adni az úgynevezett ePIN-t is, amit az ügyfelek az internetbankingon keresztül állíthatnak be.

UniCredit Bank

  • push-értesítés segítségével azonosítható a küldő a telefonos alkalmazáson keresztül, ahol ujjlenyomat vagy számkód megadása is szükséges.

Raiffeisen Bank

  • a most is használt biztonsági kódon kívül minden egyes internetes fizetés után meg kell majd adni az ePIN-t, amelyet az internetbankingon keresztül lehet beállítani.

(telex.hu/pravda.sk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program