Japánban megemlékeztek a hat évvel ezelőtti szökőárról

2017. március 12. - 07:17 | Külföld

Japánban szombaton megemlékeztek a hat évvel ezelőtti hatalmas földrengés és szökőár, valamint a természeti katasztrófa miatt bekövetkezett fukusimai atomerőmű-balesetről. 

Mint minden évben, idén is ezrek látogattak a szigetország északkeleti partvidékének a katasztrófa sújtotta több mint 500 kilométeres szakaszára.

Mijagi prefektúra egyik legtöbbet szenvedett városában, Natoriban mintegy százan - főként a helyi iskolában életüket vesztő gyermekek szülei és barátai -, galamb formájú léggömböket engedtek fel, rajtuk az elhunytaknak szánt üzenetekkel: "Örökké éltek az emlékünkben".

Az NHK televízió felvételeket mutatott be helyi lakosokról, amint virágokat dobnak az óceánba az elhunytak lelkének megengesztelésére.

Tömegek gyűltek össze Szendaiban, Isinomakiban, Rikuzentakatában, Minamiszanrikuban és valamennyi más helyen, amelyet a hármas katasztrófa érintett. A földrengésben és a cunamiban 18 446 ember halt meg, illetve tűnt el, a fukusimai atomerőmű-baleset után a sugárzás miatt 123 ezer ember kényszerült otthona elhagyására.

Országszerte egy perces csenddel emlékeztek helyi idő szerint 14 óra 46 perckor, amikor 2011. március 11-én bekövetkezett a pusztító cunamit kiváltó 9-es erősségű földrengés. Ugyanebben az időben Tokióban hivatalos megemlékezést tartottak Abe Sindzó kormányfő részvételével. A császári családot ezúttal az uralkodó és felesége helyett Akisino herceg és felesége, Kiko képviselte.

A szertartás végén a feketébe öltözött 900 résztvevőt felkérték, helyezzen el egy fehér virágot az áldozatok emlékére emelt falnál.

Japánban évente felidézik az 2011-ben történt tragikus eseményeket: a rémült alkalmazottak menekülését a tokiói felhőkarcolókból, a cunami által elsodort városok képét, ezrek eltűnését, az esti órákban pedig a Fukusima I. és II. erőművekből érkező első aggasztó híreket, a kimenekítést, a csernobili után a második legsúlyosabb atomerőmű-balesetet követő félelem napjait.

A kormányfő ígéretet tett, hogy gondoskodik a katasztrófa sújtotta lakosokról és az érintett térségek fejlesztéséről, valamint erősíti Japán részvételét a nemzetközi katasztrófa-elhárításban. Számos kitelepített panaszkodik azonban arra, hogy a hatóságok siettetik a lakosok visszatérését a sugárszennyezett területre, hogy a tokiói olimpia közeledtével rendezettnek tűnjék a helyzet.

"A kormány meg akarja mutatni a világnak, hogy a fukusimai balesetet a 2020-as olimpia előtt megoldották" - mondta az évforduló előtt tartott sajtótájékoztatóján Murata Hiromu. Kumamoto Mijako, a baleset áldozatait képviselő szervezetek összekötő bizottságának tagja hozzátette: az áldozatok nem felelősek a balesetért, és csak azt kérik a hatóságoktól, segítse az evakuáltakat, de ők nem teszik meg.

MTI/para

Címkék: Japán, szökőár, Fukusima