Járványszerű nyakszirtmerevedés Gútán

camera

1

Járványszerű nyakszirtmerevedés Gútán

Csallóköz térképe 1645-ből 

Megosztás

Komárom vármegyei mindennapok a Nagy Háború árnyékában című helytörténeti alsorozatunkkal azt szeretnénk fel- és megidézni olvasóinknak, hogyan zajlottak a hátországi emberek mindennapjai, ill. hogyan alakult a tájhoz kötődő személyiségek élete és munkássága az Alsó-Csallóközben az 1914–1918. évi világháború kitörésének idején.

Folytatódjanak hát a hírek, melyeknek forrása a korabeli regionális sajtó.

(XVIII. rész)

A címben nevezett községben 1914 tavaszán nyakszirtmerevedés lépett fel, mely az elöljáróság minden óvintézkedése ellenére, folyton terjedt. A gyermekek közt 28 megbetegedés történt, s ebből 8 halállal végződött. Dr. Berencsy László megyei főorvos a helyszínen vizsgálatot tett, és a járvány elleni védekezést helyesnek találta.

Vasútépítés tervezése. A komárommegyei Csallóközben a diószegi cukorgyár nagy kiterjedésű bérletekkel rendelkezett. Az ipari létesítmény csallóközi birtokain, illetőleg bérletein vezetendő mezőgazdasági vasutak közigazgatási bejárása 1914. március utolsó hetében történt meg. Jelen voltak: Bálint István és Janosits József műszaki tanácsosok, Asztalos Béla vármegyei főjegyző, Dávidházy János nemesócsai főszolgabíró és a gyár részéről Kovács Gyula.

Újjáépítették a Tany község és a tany-nemesócsai vasútállomás közötti utat, mely – a Komáromi Ujság megállapítása szerint – a legrosszabbak közé tartozott a vármegyében. Több település – Tany, Füss, Csicsó, Néma – lakosai használták közösen. A munkálatokat 1914 márciusában kezdték el.

Csepy Pál ekecsi plébános elnökletével március 26-án választmányi gyűlést tartott Dunaszerdahelyen a Csallóközi Méhészkör. Az elöljáró az úgynevezett ládás kasok egységes használatáról, illetőleg a szalma- vagy sáskasok fokozottabb kiküszöböléséről értekezett. Továbbá buzdított a poszonyi méhészeti kiállításon való részvételre. Kijelentette: megbízatása esetén állandó összeköttetésbe lép a kiállítást vezető Valló Jánossal; kieszközli, hogy a Magyar Méh c. szaklap elegendő példányban járjon a csallóközieknek. Szűcs Károly alelnök a Komárommegyei Gazdasági Egyesület hivatalos lapjának mellékletéül szolgáló méhészeti leveleket ajánlotta a résztvevők figyelmébe. Vermes Ferenc felhatalmazást kapott a kör címére érkezett postai küldemények felbontására és azoknak a saját hatáskörben vagy „az elnökséggel egyöntetűen való lebonyolítására“. Vermes Ferenc továbbá jelentette, hogy „amint a megrendelt mézelőfák megérkeznek, díjtalan szétosztása iránt intézkedni fog“.

Elhunyt Nagy Zsigmond nagykeszi lakos. Élt 78 évet. Tetemét 1914. március 26-án helyezték örök nyugalomra a kulcsodi református sírkertben. Távozását kiterjedt rokonsága, köztük testvére, Nagy Benő péceli református lelkész és veje, Kúr Géza kulcsodi református lelkész gyászolják.

Lelkes Vince

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program