Játsszunk pénzügyminiszteresdit! A játék vérre megy: 6 milliárdot kell megspórolni a következő három évben

Megosztás

A következő három évben 6 milliárd eurót kell megspórolnia az új kormánynak, ha el akarja kerülni, hogy csődbe menjen az ország. Ez akkor következne be, ha az államadósság ellenőrizhetetlen növekedésnek indulna.  A szakértői kormány ehhez konkrét javaslatokat készített, de a spórolós költségvetést bárki összerakhatja egy internetes felületen, egy applikációval, amit Játsszunk pénzügyminiszteresdit!-nek neveztek el.

Három éven belül 10 százalékponttal nőne az államadósság, vagyis 2027-re elérné a GDP 70 százalékát, ha a kormány minden megszorítás nélkül, a már korábban elfogadott intézkedéseken nem változtatva készítene költségvetést a következő években. Ez akár az ország gazdasági csődjét is jelenthetné, ha a hitelezők nem lennének hajandóak tovább finanszírozni a több mint 6 százalékos költségvetési hiányt.

Ha az új kormány meg akarja állítani az adósság növekedését, akkor a következő három évben mintegy 6 milliárd eurót kell megspórolnia, pontosabban ennyivel növelni a bevételt vagy csökkenteni a kiadásokat. GDP-arányosan ez 5 százalékot csökkentést tenne ki.

„A következő kormánynak van lehetősége arra, hogy maga alakítsa ki ezt a spórolást, olyan utat válasszon, ami a leginkább megfelel neki” – mondta Ódor Lajos miniszterelnök.

Az államadósság növekedése a miniszterelnök szerint akkor állítható meg, ha az államháztartás hiányát három év alatt sikerül a jelenlegi 6,5 százalékról 2 százalék alá csökkenteni.

A kormány több mint 100 intézkedési javaslatot készített elő, amelyekből az új kormány választhat. Ezek között vannak olyanok, amelyek növelik a bevételeket, és olyanok is, amelyek csökkentik a kiadásokat.

„Természetesen az új kormány választhat teljesen más intézkedéseket is, mi csak azt mondjuk, hogy az általunk javasolt intézkedésekből inspirálódhatnak” – mondta Ódor.

Apolitikus, intelligens konszolidáció

A pénzügyminiszter szerint az intézkedéscsomag „apolitikus”, vagyis vannak „jobboldali” és „baloldali” intézkedések is, a teljes csomag csaknem 10 milliárd euró értékű. „A szükségesnél nagyobb értékű csomagot állítottunk össze, hogy a következő kormánynak legyen mozgástere, miből akarja összeállítani a szükséges mintegy 6 milliárdos konszolidációt” – magyarázta Horváth Mihály pénzügyminiszter.

Az egyes intézkedések esetében leírták, hogy ezeknek milyen hatása lenne a gazdaságra, az államháztartásra, a lakosságra, milyen nehézségekkel járna a gyakorlati alkalmazásuk.

„Igyekeztünk az intézkedéseket úgy beállítani, hogy a legkevésbé ártsanak a gazdaságnak és a lehető legjobban megfeleljenek a célnak, ezért nevezzük »intelligens konszolidációnak« ezt a csomagot” – magyarázta Horváth.

Az intézkedések között van például lehetőségként az áfa emelése: az egy százalékpontos általános emelés jövőre mintegy 260 millió, az utána következő években pedig mintegy 530 millió euró bevételnövekedést jelent. Be lehet azonban állítani az áfaemelkedést termékcsoportonként, például csak az élelmiszerekre vagy csak a vendéglátásra.

Az egyik – a kormány szerint kevésbé fájdalmas intézkedés – egy államünnep vagy munkaszüneti nap megszüntetése, ami 2025-ben 150 millió euró bevételt jelentene a költségvetésnek.

A bevételek növelése mellett a kiadások csökkentésére is tesznek javaslatot. A nyugdíjasoknak idén bevezetett szülői bónusz megszüntetése például már jövőre 150 millió, egy évvel később pedig 330 millió eurós megtakarítást jelentene a költségvetésnek.

A 13. havi nyugdíj felére csökkentése is mintegy 150 millió eurós évenként megtakarítást jelentene. A 6 milliárd euró megspórolása a következő három évben nem könnyű feladat.

»Játsszunk pénzügyminiszteresdit!«

A takarékossági csomagot ráadásul bárki összeállíthatja, a pénzügyminisztérium ugyanis egy internetes alkalmazást készített.

„Az internetes alkalmazás segítségével mindenki kipróbálhatja, milyen érzés a pénzügyminiszter bőrébe bújni” – mondta Horváth. – A »Játsszunk pénzügyminiszteresdit« játék segítségével néhány lépésben bárki összeállíthatja a költségvetést a következő évekre.”

A valódi költségvetéshez hasonlóan a „játékosok” beállíthatják, mire adnának többet, mik a „költségvetési prioritásaik”, viszont ha valamire növelik a kiadásokat, máshol ezt meg kell spórolni, vagy valamilyen bevételt növelni kell.

Ódor azt nem árulta el, hogy ők milyen intézkedéseket részesítenének előnyben. „Mi csak segíteni akarjuk a következő munkáját, ezért nem is mondjuk meg, hogy mi mit tennénk a helyükben” – mondta Ódor. A jelenlegi kormány szándékát csak akkor ismertetné, ha nem alakulna meg az új kormány. „Ha patthelyzet alakulna ki, akkor mindenki megtudná, hogy mi mit javasolnánk” – mondta a kormányfő. Úgy véli ugyanis, hogy a saját javaslatuk ismertetése a koalíciós tárgyalásokat is befolyásolhatná.

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program