Tavaly átlagosan 10 százalékkal volt drágább az élet, mint 2022-ben, a jegybank szerint 2024 sokkal jobb lehet

camera

1

Tavaly átlagosan 10 százalékkal volt drágább az élet, mint 2022-ben, a jegybank szerint 2024 sokkal jobb lehet

Fotó: TASR 

Megosztás

A Statisztikai Hivatal adatai alapján tavaly az egész évet figyelembe véve 10,5 százalékkal emelkedtek az árak 2022-höz képest. Az élelmiszerárak 17 százalékkal, a lakhatás költségei 9 százalékkal nőttek, de szerencsére az üzemanyag 7 százalékkal volt olcsóbb, mint egy évvel korábban. Az infláció tavaly év végére lelassult, decemberben már csak 5,9 százalékkal nőttek az árak, a novemberhez képest pedig egy kicsit vissza is estek. 2024-ben tovább lassul az áremelkedés, az élelmiszerárak növekedése is megáll

Tavaly átlagosan 10,5 százalékkal drágult az élet az egy évvel korábbihoz képest, derül ki a Statisztikai Hivatal ma kiadott összegzése alapján. A legnagyobb mértékben az élelmiszer és a lakhatás ára emelkedett, az élelmiszer 17,3 százalékkal volt átlagosan drágább tavaly, mint 2022-ben.

A legjobban a cukor és a zöldség drágult, mindkét kategória 20 százaléknál kicsit nagyobb mértékben, de a tejtermékek, a tojás, a hús és a kenyér ára is több mintegy 17-19 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.

A legkisebb növekedést az olajok és zsírok kategóriájában mérte a hivatal, ezek ára már „csak” 5 százalékkal emelkedett tavaly, miközben esetükben 2022-ben még 42 százalékos volt az áremelkedés.

Az átlagos éves infláció alakulása (Forrá: Statisztikai Hivatal)

2022-ben egyébként az élelmiszer átlagosan még 18,6 százalékkal drágult 2021-hez képest, vagyis két év alatt közel 40 százalékkal nőtt ezen termékek ára. Összehasonlításképpen az szuperinfláció előtti utolsó évben, vagyis 2021-ben csak 1,8 százalékkal drágult az élelmiszer a 2020-as szinthez képest, miközben az összesített éves infláció is csak 3,2 százalék volt.

Drágult a lakhatás és az energiaárak is emelekdtek

Az inflációt erősítő másik terület a lakhatás volt, ahol 9,3 százalékos emelkedést mért a hivatal. Ezen belül a legnagyobb mértékben a szilárd tüzelőanyag ára emelkedett több mint 25 sztázalékkal, a földgáz 11,6, a hőenergia viszont 17,8 százalékkal drágult. A villany ára a villamos művekkel kötött megállapodásnak köszönhetően gyakorlatilag stagnál, a hivatal 2,5 százalékos áremelkedést mért.

Az inflációt elsősorban az üzemanyagárak fékezték, amelyek tavaly 6,9 százalékkal csökkentek, miközben 2022-ben az áremelkedés ezek esetében még 26 százalékos volt.

Gyorsította viszont az inflációt az oktatási költségek, az óvoda és az iskolákban a napközi otthon költsége csaknem 29 százalékkal emelkedett.

Az éves infláció 2022-ben még 12,8 százalék volt, az élelmiszer akkor is több mint 19 százalékkal drágult. Korábban csak 2000-ben volt ehhez közelítő az éves áremelkedés, akkor 12,0 százalékot mért a statisztikai hivatal. 24 éve azonban nem az élelmiszer, hanem a lakásfenntartás miatt szálltak el az árak, amelyek 32,5 százalékkal emelkedtek 1999-hez képest. Az élelmiszer akkor csak 5,7 százalékkal drágult.

Uniós összehasonlítás a napokban várható, de várható, hogy a havi inflációhoz hasonlóan a sereghajtók között leszünk. A magyarországi adatok azonban már biztos, hogy rosszabbak, a KSH napokban közölt tájékoztatása szerint Magyarországon éves átlagban 17,6 százalékos volt a pénzromlás.

A havi infláció is csökken

Az infláció fokozatos csökkenését mutatja az áremelkedés decemberi értéke, amely már csak 5,9 százalékos volt. Ha novemberhez képest nézzük az árakat, akkor 0,1 százalékos csökkenést tapasztalhattunk. A csökkenés elsősorban az üzemanyagoknak volt köszönhető, amelyek egy hónap alatt 4,2 százalékkal lettek olcsóbbak. Az élelmiszerárak is csökkentek, de csak 0,2 százalékponttal, ez elsősorban a tej és tejtermékek, a tojás és az étolaj árcsökkenésének köszönhető. Emelkedett viszont a hús- és hústermékek, valamint a kenyér és az idényzöldségek ára.

A havi infláció alakulása (Forrás: Statisztikai Hivatal)

A grafikon mutatja, hogy 2023 decemberére visszatértünk a 2021 decemberi állapotokhoz, akkor 5,8 százalékos volt a drágulás, de ezt brutális emelkedés követte.

A nemzeti bank szerint januárban tovább lassulhat az infláció

A Szlovák Nemzeti Bank gyorselemzése alapján 2024 első felében az infláció további jelentős visszaesése várható. Januárban már megáll az élelmiszerek árának évközi emelkedése, vagyis a tavaly januárihoz képest nem várható drágulás. A jegybank szerint a mezőgazdasági termékek árának csökkenése egészen májusig érezhető lesz. „Tompítja az inflációt a mezőgazdasági termékek árának csökkenése, ami csökkenti az élelmiszerárak emelkedését.

Az élelmiszerek egészen májusig tompíthatják az inflációt, mivel a következő hónapokban az élelmiszerárak stagnációjára lehet számítani” – írják a jegybank elemzői.

Az infláció csökkenését jelzik előre, hogy a kormányintézkedések hatására az energiaárak nem nagyon emelkednek 2024-ben.

„2024 elején jelentősen lassulhat az infláció. Segítheti ezt az energiaárak emelkedését csökkentő intézkedések a háztartások számára és a bázikus hatás a szolgáltatások árában. Mindkét faktor hatása januárban lesz a legerősebb” – írja a jegybank elemző osztálya.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program