Jelentős változásokat harangozott be a belügyminiszter a rendőrségen belül

camera

1

Jelentős változásokat harangozott be a belügyminiszter a rendőrségen belül

Fotó: Paraméter - illusztráció 

Megosztás

A Speciális Ügyészség (ÚŠP) megszüntetése esetén a rendőrségre is változások várnak. Az első átszervezést Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) belügyminiszter már február elején bejelenti.

A rendőrségen belül a miniszter a kisebb számú vezetői beosztás és szakosított egység híve. "Megerősíteni azokat a személyi pozíciókat, ahol a legtöbb a munka van, és azokat is, ahol a legnagyobb a létszám" – vázolta az elképzeléseit.

Elismeri, hogy a kívánt állapotot, azaz hogy 22 600 rendőr álljon a rendelkezésükre, jövőre nem sikerül elérni. Ennek kapcsán megjegyezte, ha az anyagi díjazást nem emelik, akkor nehéz lesz az embereket a rendőrséghez csábítani. Jelentősebb valorizációra azonban az államkassza helyzete miatt nem lát esélyt.

Kiemelte azonban az anyagi és műszaki biztonság fontosságát. "A rendőrök nem rendelkeznek alapvető felszereléssel. Saját költségükön kell megvásárolniuk bizonyos dolgokat. Hatalmas a káosz" – jegyezte meg.

A bérlakások is jelentős pozitívumot jelenthetnek a jövőben a rendőröknek. A belügyminiszter már egyeztetett a Szlovákiai Városok és Falvak Szövetségével (ZMOS) az önkormányzatok tulajdonában lévő lakások használatának lehetőségéről. El tudja képzelni a rendőrkapitányságok kevésbé használt részeinek rekonstrukcióját is, ahol rendőrlakásokat alakítanának ki.

Šutaj Eštok szerint a rendőrség és a hadsereg jelenleg lehetséges együttműködése is javíthat a rendőrök körülményein, részleteket azonban egyelőre nem kívánt közölni. "Úgy gondolom, hogy rövid időn belül tájékoztatni fogjuk a nyilvánosságot az általunk javasolt megoldásról. Talán Olaszországtól vagy más országoktól kapunk inspirációt" – tette hozzá.

A megelőzés és az oktatás területén a rendőrök a jövőben civil intervenciós munkatársakkal egészülhetnek ki. „Vannak olyan szituációk, amikor jobb, ha egy civil munkás érkezik a helyszínre, aki többnyire a megelőzést és az edukációt preferálja, ahelyett, hogy később már megtorlás és korrekciós intézkedés formájában kell kezelnünk a már elkövetett bűncselekményeket" – jelentette ki a TASR-nek a belügyminiszter.

A tárcavezető nem zárta ki az önkormányzati rendőrség hatáskörének megerősítését célzó jogszabályi változtatásokat sem, amelynek tagjai objektív felelősség formájában akár a sebességmérésbe is bekapcsolódhatnának.

„Ha a városok kijelenthetik, hogy létrehozzák a saját fellebbviteli testületüket, abban az esetben el tudom képzelni, hogy néhány városban kísérleti jelleggel elindítjuk” – mondta Šutaj Eštok, hozzátéve, ezt követően a jogszabály is módosítható.


(TASR)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program