A jó kertész első tavaszi lépései - az almatermésűek metszése

camera

1

A jó kertész első tavaszi lépései - az almatermésűek metszése

jonagored_supra 

Megosztás

Sokan félve fognak neki a házikertekben gyümölcsfáik metszéséhez. Ehhez a munkához (bár inkább üdítő tavaszi időtöltésnek nevezném), nem kell semmi fajta komolyabb szakmai, biológiai tudás birtokában lenni elég, ha betartunk néhány hasznos tanácsot, melyekkel lényegesen befolyásolhatjuk fáink terméshozamát, egészségi állapotát, gyümölcseik minőségét.

A rendszeres vágással akár 20 évre is meghosszabíthatjuk a fák életkorát. Ez azt jelenti, hogy tovább tart majd produktív életszakaszuk, mely során a legintenzívebb a gyümölcshozamuk – így helyes metszés esetén 10, akár 20 kg-val is több, nagyobb gyümölcsöket szedhetünk. Továbbá helyes metszéssel megelőzhető számos betegség, mint például az almavarasodás.

Metszés előtt:

  • mindig tiszta, éles ollókat alkalmazzunk
  • a hőmérséklet ne legyen alacsonyabb, mint -5 °C (jobb a fagymentes kora tavaszi napokra hagyni a metszést)
  • a metszést még rügyfakadás előtt végezzük

Az első részben az almatermésűek metszésével foglalkozunk. Az idetartozó, házikertekben is megjelenő gyümölcsök az alma, a körte, a birs és a naspolya. Mind jól bírják a metszést és viszonylag jól is alakíthatók. Mindegyik metszése hasonlóan történik.

Alma:

Akár 8 fajta metszés közül is válogathatnánk, viszont a házikertekben ez egyáltalán nem elsődleges szempont. Számunkra, ami fontos: a fa egészsége, könnyű kezelhetősége, termés minősége és mennyisége, a praktikus, egyszerű munka, mellyel bármikor egyedül is boldogulunk. Mindazonáltal munkánk során figyelmet szentelhetünk annak, hogy szép, szabályos koronákat alakítsunk, akár sudaras, akár katlan koronáról van szó. Az erős növekedésű almák koronája hamar besűrűsödik, így elsődleges szempont a ritkítás, az összes formájú koronánál. Fontos, hogy a korona belsejébe teljesen bejusson a napfény.

Újan vásárolt facsemeténél:

A sudarat (a belső vezérágat) a felére metszük vissza, a körülötte elhelyezkedő ágakat, amelyek a koronát alkotják 3-4 rügyre metszük vissza (az utolsó rügy legyen külső állású). Néhány fölösleges vesszőt szintén eltávolíthatunk, amelyek nem fogják a vezérágak részét képezni.

Több éves fáknál:

  • Első lépésként felmérjük a fa egészségi állapotát, eltávolítjuk az elhalt, beteg ágakat. A téli vesszőkön gyakran felismerhetőek a tűzelhalás jelei, melyek kunkori visszagörbüléssel mutatkoznak az egyes ágaknál. Ezeket az ágakat el kell távolítani, majd eltüzelni. Szintén az elrothadt, fán maradt gyümölcsöt is likvidáljuk, mely a betegségek melegágya lehet.

Kivágjuk a vízhajtásokat.

Képen: Kivágjuk a vízhajtásokat.
  • A következő lépés az ún. vízhajtások (fattyúvesszők) kivágása. Vízhajtások a felfelé növő, virágtalan hajtások, melyek közvetlenül a törzsből, vagy a vezérágakból nőnek ki. Nem hoznak termést és sok energiát vonnak el a fától. FONTOS, hogy ezeket tőből vágjuk ki, mert egy hajtás helyére több is visszanőhet később.
  • Munkánk következő része a ritkítás. Lényegében ez a rész már a vízhajtások eltávolításával megkezdődött, viszont még mindig maradtak a korona belseje felé, vagy függőlegesen növő hajtások, melyeket szintén vissza kell metszenünk, hogy később a korona ne legyen túl sűrű és a fa kellően táplálkozhasson a napfényből. Az oldalirányú ágakat is visszavághatjuk, hogy a korona szélessége ne növekedjen, majd metszéssel a fa magasságát is korlátozhatjuk a jövőbeli könnyebb metszés, gyümölcsszedés és további munkák érdekében. Ügyeljünk rá, hogy a rügy fölött vágjunk pár centivel.
  • A termővesszők visszametszésénél el kell döntenünk, hogy milyen ‚‚mély‘‘ metszést szeretnénk alkalmazni. Ez mindig attól függ, mennyire erős növekedésű fával van dolgunk (melyet egy kis odafigyeléssel mi magunk is megállapíthatunk, ha már nem tudjuk milyen alanyra oltották a fát).

Gyenge metszéssel az 1/3-át, erős metszésnél a 2/3-át, közepes metszésnél pedig az ág felét vágjuk ki. Ennél a lépésnél figyeljünk arra, hogy az utolsó rügy, amely felett metszünk, kifelé álljon.

A rügy, amely felett metszünk, kifelé álljon.

Képen: A rügy, amely felett metszünk, kifelé álljon.

Oszlopos, alacsony növekedésű fákat enyhe metszéssel készítjük fel a vegetatív időszakra, szintén visszametszük a függőleges vesszőket és vízhajtásokat, az emeletes kialakításoknál tovább vezetjük az ágakat a dróton. Ezen fák metszése kevesebb munkát igényel, hamarabb (2 év) termőre fordulnak, illetve több fajta is hasznosítható kisebb területen.

Körte

Kevésbé ellenáló, mint az alma, viszont a körténél is fontos megemlítenem, hogy a rendszeres alapos metszéssel jelentősen csökkenthetjük a vegyszeres védelem mértékét. A körték közül is már számos alacsony, törpenövésű fajtával találkozhatunk, melyekkel rendkívül jól, gazdaságosan kihasználható a kiskertek területe. Szintén jól alakítható fáról van szó.

Újan vásárolt facsemeténél:

Hasonlóképpen alakítjuk, mint az almafa csemetét. A sudarat (vezérágat) a felére metszük vissza, amennyiben két vezérág található a vásárolt csemetén, abban az esetben az egyiket tőből eltávolítjuk. Amennyiben a koronának szánt ágak már hosszúak, azokat is visszavághatjuk 3-4 rügyre. Hasznos meghagyni csak azokat az ágakat, melyek nem zárnak be több mint 45 fokos szöget a vezérággal.

A körtefát is lehet nagyon sok féle képpen alakítani (a katlan formát itt nem ajánlom), kevesebb munkát igényel mint az alma, főleg a gyengén növekedők csoportja (Vilmos körte, Piros Vilmos, Conference).

Bevált módszer a körtefa alacsony, emeletes kialakítása, mellyel nagyon effektívvé tehetjük. Maximum 3 emeletre érdemes metszeni/vezetni az évek során, majd ezeket rendszeresen ápolni. Szintén eltávolítjuk a függőleges ágakat, és visszametszük azokat az oldalágakat is, melyek meghaladták a vezérág magasságát. Így körtefánk megtartja kifejlett méreteit. (Természetesen ebben az esetben is külső állású rügyre metszünk, mint az almafánál.)

Ajánlatos a termőket is megritkítani (néhol akár a felére), ugyanis előre tudni kell hogy egy termő rügyből 5 virág is kifejlődhet (azaz 5 gyümölcs), mely túl sűrű termést eredményez, melnyek következtében az almamoly könnyen befészkeli magát olyan helyekre, ahol már a permetszer sem veheti fel vele a harcot.

Feltétlenül távolítsuk el a múmiákat.

Képen: Feltétlenül távolítsuk el a múmiákat.

A vízhajtásokat és a beteg ágakat szintén eltávolítjuk, akár csak az almafánál. A fán maradt gyümölcsök szintén betegséget terjeszthetnek a körténél, mint pl. a monília gombabetegség. Ezeket a gyümölcsöket el kell távolítani, mert tovább fertőzhetnek a spórák levegőbe juttatásával.

  • Nyáron (július-augusztus) alkalmazhatunk zöldmetszést, mely során kivágjuk az erősen fölfelé törekvő vesszőket, így fékezhetjük a fák növekedését, mely később megnehezítené munkánkat.

Biztosak lehetünk benne, hogy jó munkával, kellő hozzáállással munkánk az évek során bőségesen meghozza gyümölcsét. Jó időtöltést kívánok hozzá!

A további cikkeinkben foglalkozni fogunk a csonthéjasok metszésével, illetve a gyümölcsfák egész éves védelmével.

Ifj. Angyal József

Forrás: www.agrocentrum.sk

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program