A jó kertész első tavaszi lépései - Gyepgondozás

2017. március 9. - 08:15 | Régió

A gyepgondozás szezonja tavasszal, márciusban kezdődik, majd az év nagyobb részében is folyamatos odafigyelést és gondoskodást igényel. Ahhoz, hogy kertünk egész évben pompázhasson, alapvető feltétele kell, hogy legyen a hibátlan, egészséges gyep. Legyen szó új telepítésről, vagy régebbi, beállt gyepről, néhány alapvető munkát mindenképp el kell végeznünk, hogy az év többi részében egyenletes, sűrű, smaragzöld réteget kapjunk, amely jól bírja a használatával járó strapát.

A jó kertész első tavaszi lépései - Gyepgondozás

GYEPSZELLŐZTETÉS

Mondhatjuk, hogy a legfontosabb teendő a tavaszi gyep karbantartásánál. A gyepszellőztetéssel "nyitunk utat" a víznek, a tápanyagoknak és a levegőnek, hogy azok kellően eljuthassanak a fű gyökérzetéig. Az eltelt téli hónapok során ún. filcréteg alakul ki, amely nem engedi a földbe szivárogni az előbb említett létfontosságú elemeket és ezen kívül otthont is ad a gyepet veszélyeztető kórokozóknak. Minél tovább tart a tél annál több fűszál pusztul el a kedvezőtlen időjárás miatt, ezáltal pedig több filcrétegre és gyomra lehet számítani a legyengült pázsitban.

A gyepszellőztetést a talaj felolvadása után végezzük, közepesen száraz talajnál a fűnyírást követően, hogy a lehető legkevesebb kárt okozzuk az egészséges fűszálakban. Ajánlott a késes gyepszellőztető mellett dönteni, maximum 2-3 cm mélységre állítva az egész munka során.

Az eredmény láttán ne ijedjünk meg, nagy eséllyel a gyep zilált, földes és ritka lesz, a kívánt eredményt később fogjuk tapasztalni (garantáltan). Előfordulhatnak azonban teljesen elhalt részek, ahol nagyon intenzíven megritkult a gyep a munka után. Ezt egyszerűen felülvetéssel orvosolhatjuk.

TÁPANYAG UTÁNPÓTLÁS

A gyepszellőztetés után biztosítanunk kell a gyep számára a szükséges tápanyagokat, melyek a fű jó kondiciójának elérését szolgálják.

Ezt évente 2-3 alkalommal végezzük. Fontos, hogy lassú lebomlású, 2-3 hónapos hatástartalmú műtrágyát alkalmazzunk megfelelő nitrogén-foszfor-kálium elosztással, amely tartalmaz magnéziumot és mikroelemeket is. Ez nem okozhat különösebb fejtörést, a műtrágyák ma már speciálisan vannak bekeverve a fű igényeinek megfelelően, annyi a dolgunk a választásnál, hogy kora tavaszi, nitrogénben dús kiszerelést válasszunk pl. N20-P8-K8+3MgO+4S (a nitrogén lehet magasabb is).

Az adagok eltérőek lehetnek a különböző gyártók felhasználási tanácsaiban, hogy mennyit juttassunk ki egyenletesen az adott felületre, viszont átlagban a javasolt adag 25-30 g/m².

A szórást végezhetjük kézzel (erre a célra alkalmas védőkesztyűben), viszont az egyenletes kiszórás érdekében elengedhetetlen a műtrágyaszóró kocsi, amivel pontosan be tudjuk állítani a g/m² arányt. A gyeptrágyázás után fontos az alapos öntözés!

NYÍRÁS

A továbbiakban fontos a rendszeres nyírás, melyet hetente minimum egyszer végzünk, kb. 4 cm magasra hagyva a pázsitot. A gyakori nyírás elősegíti a fű sűrűsödését és terhelhetőségét.

A fűnyírógép kései mindig legyenek élesek, különben nem nyírjuk, hanem szakítjuk a fűszálat, így a vágás után a fű levele megszürkül és kedvezőtlen látványt idéz elő.

PERMETEZÉS

Az év során több fajta betegség is mejelenhet féltve őrzött pázsitunkon, melyekből a leggyakoribbak: a rozsdabetegség, a hópenész, a levélfoltosság, a dollárfolt (Sclerotinia).

A nagy mennyiségű csapadék kiválóan kedvez ezeknek a gombabetegségeknek, hiányos kezelésnél szétterjednek (a gyepfelülettel találkozó eszközök, gépek, a cipőnk által is) és jelentős károkat okoznak, melyeket sok esetben a fű már nem tud kiheverni külső mechanikai beavatkozás nélkül.

Ha már a gombabetegség felütötte a fejét, érdemes szakembert bevonni, aki pontosan meg tudja állapítani mivel van dolgunk. Viszont amennyiben szeretnénk elkerülni a kellemetlenségeket - és mert mindig jobb a bajt megelőzni - végezhetünk preventív permetezést megfelelő időjárási körülmények mellett, mellyel hónapokig bebiztosíthatjuk a gyep vitalitását. Olyan gombaölőkkel mint: AMISTAR, BUMPER 25 EC. Az oldatokhoz keverhetünk leváltápot is (HARMAVIT).

A mohák elleni "harcot" májustól augusztusig végezzük, vas (Fe) tartalmú speciális készítményekkel, mint pl. FLORASIN STOP-MACH.

Jó munkát kívánok!

Ifj. Angyal József

Forrás: www.agrocentrum.sk