„Jó volna mindent, mindent visszacsinálni“

2021. július 8. - 18:44 | Kultúra

Csallóközi lenyomatok CCLXXXIV.

„Jó volna mindent, mindent visszacsinálni“
Archív felvétel

Komárom vármegyei mindennapok a Nagy Háború árnyékában című helytörténeti alsorozatunkkal fel- és megidézzük olvasóinknak, hogyan zajlottak a hátországi emberek mindennapjai, ill. hogyan alakult a tájhoz kötődő személyiségek élete és munkássága az Alsó-Csallóközben az 1914–1918. évi világégés idején. Forrásunk a korabeli regionális sajtó.

(CLV. rész)

„Jó volna mindent, mindent visszacsinálni“ – kezdi vezércikkét a helyi sajtó munkása bő egy esztendővel a Nagy Háború kitörése után. Így folytatja: „Mindent – a győzelmeket, a diadalokat, a bal- és jószerencsét, és élni olyan szépen, jól és gondtalanul, mint a háború előtt. (...) Most apró emberek kifolyt véréből, kihűlt testéből építünk egy nagy templomot. A legnagyobbat, amely valaha létezett. Abban áll a béke oltára, és mi, mindnyájan, akik most harangszunk egymásra, és könnyeinkbe öntjük keserűségünket. (...) ...pedig még nem teljes a mű, még nem hajlandók hozzánk jönni azok, akik belekergettek minket e katasztrófába. Még bizony nem törtek derékon, még nem elég mélyen járta át szívüket az igazság szuronya.“

*

Egy, a Komáromi Ujsághoz eljuttatott kimutatás szerint 1915 nyarán Oroszország legalább 26 településén tartanak fogságban Komárom megyei katonákat. A „statisztikát” a Komárom vidéki Takarékpénztár dolgozta ki. Az a pénzintézmény, amely díjtalanul közvetíti a pénzküldést az Oroszország területén hadifogságban lévő földijeinknek. Komárom megyéből a következő orosz városokba: Taskent, Nikolszk, Uszuriszk, Pestschenka, Szkobelev, Beresovka, Nertschurszk, Moszkva, Rosdolnol, Barnaul, Rjazan, Wladimir, Kisel, Amvat, Nikolajewszk, Tschardschij, Kasilinszk, Wladivosztok, Buchara, Tehita, Kuzovszky, Samarkand, Vesckye, Udinszk, Perovszk, Szyrdakinszla. A takarékpénztár 1915 szeptemberéig 68 fogoly számára összesen 5725 koronát küldött el Oroszországba.

*

Dr. Alapi Gyula főlevéltáros felügyelete alatt már a második nyáron folyik alapos rendezési munka a vármegyei levéltárban. Az alispánhoz tett jelentés szerint az intézmény iratanyagát kiválogatták, és folyik annak újbóli felállítása tíz szobában. Az állományból kiemelkedik a családtörténeti osztály, hol 1600 régi famíliáról vannak adatok, továbbá az óriási törvénykezési anyag a XVII. századból (1 872 kg), nem utolsó sorban a politikai-közigazgatási anyag 1619-től napjainkig. Az 1848-as iratokat különválasztották.

*

A magyar királyi államvasutak igazgatósága bejelentette, hogy 1915. október 1-jei hatállyal nem ad ki új menetrendet. Marad az 1914. május 1-jén életbelépett menetrend, a vonatok egy részét pedig megszüntetik.

Lelkes Vince